Squatting, czyli zajmowanie pustostanów w Wielkiej Brytanii

Od niedawna squatting na Wyspach jest nielegalny. Grozi za to do 6 miesięcy więzienia oraz/lub 5 tys. funtów grzywny.
Squatting oznacza okupywanie pustych budynków. W większości przypadków znaczy to, iż osoby bezdomne znajdują miejsce, gdzie mogą tymczasowo zamieszkać.

Co to jest squat i kim są squatersi?

Squat  to opuszczone pomieszczenie lub budynek, zajmowane przeważnie bez zgody właściciela.

Squatersi to osoby zajmujące nielegalnie budynek. Dla wielu z nich własne potrzeby są ważniejsze od prawa, w tym czyjegoś prawa własności. Obecna fala squattingu w Wielkiej Brytanii spowodowana jest jednak głównie kryzysem.

Czy squatting to przestępstwo?

W wielu krajach squatting jest przestępstwem. Jednak w niektórych postrzega się go jedynie jako konflikt pomiędzy właścicielem a squatersem, w którym państwo staje zazwyczaj po stronie właściciela.

Na Wyspach za squatting grozi więzienie

Od 1 września 2012 r. w Anglii, Walii i Irlandii Północnej nielegalne zajmowanie budynków stało się  przestępstwem. Teraz, by pozbyć się squattersów, teoretycznie wystarczy telefon do policji, która nie czekając na wyrok sądu w sprawie eksmisji – jak to było dotychczas – może wejść do okupowanego budynku i wyrzucić nielegalnych najemców. Oczywiście policjanci muszą udowodnić, że eksmitowani zamieszkiwali albo zamierzali zamieszkać tam nielegalnie.

Za zajmowanie pustostanów grozi pół roku więzienia bądź 5 tys. funtów grzywny, a w skrajnych przypadkach – jedno i drugie.

Historia squattingu w Wielkiej Brytanii

Na Wyspach squatting ma wielowiekową tradycję, a jego korzenie sięgają powstań chłopskich w XIV wieku.

Podczas angielskiej wojny domowej w XVII wieku do zajmowania domów i majątków bogaczy wzywali tzw. diggerzy, czyli członkowie skrajnie lewicowej organizacji chłopskiej, która walczyła z posiadaczami ziemskimi i sprzeciwiała się prawu własności.

Kolejna fala squattingu przeszła przez  Wielką Brytanię w czasie oraz po II wojnie światowej. W latach 40. XX wieku brytyjska partia komunistyczna nawoływała, by robotników z ubogiej dzielnicy East End w Londynie przenieść do kamienic w Kensington –  opuszczonych przez zamożnych obywateli, którzy w obawie o własne życie uciekali ze stolicy Zjednoczonego Królestwa przed bombardowaniami Luftwaffe.

W latach 60. i 70. squatting znów wrócił, tyle że w nowej kulturowej formie.

http://londynek.net/ukipedia/article?jdnews_id=3517288

Advertisements