INCYDENT W UK (LONDYN)

Policja zatrzymała we wschodniej części Londynu co najmniej 160 osób, starając się zapobiec starciom skrajnie prawicowej grupy EDL (English Defence League) z muzułmanami z antyrasistowskiej organizacji UAF (United Against Fascism).

Większość zatrzymanych to muzułmanie – uczestnicy znacznie liczniejszej kilkutysięcznej kontrdemonstracji, która odbyła się w bliskiej odległości od miejsca, gdzie zebrała się EDL.

Policja usiłowała utrzymać z dala od siebie obie grupy, ale część uczestników wiecu UAF wyłamała się z policyjnego kordonu.

Władze zgodziły się na wiec kilkuset członków EDL pod warunkiem, że nie wejdą oni na teren licznie zamieszkałej przez muzułmanów dzielnicy Tower Hamlets. W piątek sąd utrzymał te ograniczenie w mocy.

Wśród zatrzymanych jest 30-letni lider EDL Tommy Robinson. Policja postawiła mu zarzut podżegania do rasistowskich zajść. Innym aresztowanym postawiono zarzuty posiadania noży i innych niebezpiecznych przedmiotów, a także wykroczeń przeciw porządkowi publicznemu.

Do pilnowania porządku zmobilizowano 3 tys. policjantów.

EDL działa od 2009 r. Głosi hasło powstrzymania islamizacji Wielkiej Brytanii. Grupa powiązana była z norweskim zamachowcem Andersem Breivikiem, który w lipcu 2011 roku zabił 69 osób.

http://wiadomosci.wp.pl/martykul.html?kat=1356&wid=15965214

WICEJ NA TEN TEMAT W AUDYCJI LIVE
http://ukrp.musicradio.com/lbc973/live

Advertisements