CIA sponsorem szwadronow smierci w HAITI

image

Front pour l’Avancement et le Progrès Haitien – skrajnie prawicowa[1] grupa paramilitarna zorganizowana w połowie 1993 roku. Jej celem było osłabienie wpływów demokratycznego prezydenta Jeana-Bertranda Aristide, prezydent Aristide został obalony 29 września 1991 roku w wyniku zamachu stanu.

Twórcą FRAPH był Emmanuel “Toto” Constant, Constant w 1992 roku znajdował się na liście płac CIA jako szpieg i informator (według CIA, związek ten zakończył się w połowie 1994 roku). Constant twierdzi że na krótko po obaleniu rządu Aristide, zgłosił się do niego pułkownik Patrick Collins z Defense Intelligence Agency który zaproponował mu utworzenie frontu który miałby zwalczać ruch obalonego prezydenta i prowadzić pracę wywiadowczą. FRAPH uzyskała finansowe i militarne wsparcie od CIA, które podobnie jak amerykańscy prezydenci, Ronald Reagan i George H. W. Bush określali rząd prezydenta Aristide jako komunistyczny[2].

Liderem FRAPH na początku lat 90. był Louis Jodel Chamblain, został on skazany za zamordowanie w 1993 roku działacza demokratycznego, Antoine’a Izmér’ego oraz dokonanie w 1994 roku masakry w Raboteau, gdzie zabito około 20 osób. W obu procesach skazano go na dożywotnie roboty przymusowe. Kolejnym ze skazanych przez sąd terrorystów był Jean Pierre Baptiste osądzony za udział w masakrze w Raboteau. Obydwaj liderzy FRAPH zbiegli z więzienia w Port-au-Prince 29 lutego 2004 roku, w atmosferze niepokoi po ustąpieniu prezydenta Aristide[3]. Louis Jodel Chamblain po ucieczce z więzienia dołączył do szeregów rebeliantów[4].

Według Billa O’Neila, konsultanta nowojorskiej Koalicji Narodowej dla Praw Haitańczyków, CIA i Pentagon początkowo wspierało FRAPH lecz, “w ciągu kilku tygodni lub kilku miesięcy, [wsparcie USA] zostało w znacznym stopniu zaniechane”. Według O’Neila amerykańskie służby zupełnie zerwały z FRAPH do 1995 roku (kiedy aresztowany został założyciel grupy Emmanuel Constant)

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/FRAPH

Advertisements