ED to prywatna organizacja przestępcza i Obama może sobie akurat tam mianować…

image

image

image

http://m.onet.pl/biznes/swiat,k4drm

image

Prezydent Barack Obama, zgodnie z oczekiwaniami, nominował na stanowisko prezesa Fed Janet Yellen, dotychczasową wiceprezes Rezerwy Federalnej. Jeżeli nominacja zostanie zatwierdzona przez Senat USA, będzie ona pierwszą kobietą na czele Fed.

Yellen zastąpi obecnego szefa Fed Bena Bernanke na tym stanowisku od 1 stycznia 2014 roku. Ale jej wybór oznacza kontynuację i nie należy spodziewać się nagłych zmian w antykryzysowej polityce Rezerwy Federalnej – podkreślają komentatorzy.

“Mała kobieta z wielkim IQ”, jak mówią o niej koledzy, będzie pierwszą kobietą w 100-letniej historii Fed na czele tej instytucji, a także pierwszym Demokratą od 1987 r., kiedy Fed opuścił Paul Volcker.

“Uznana ekonomistka skupiająca się na walce z bezrobociem”, jak określa ją “Washington Post”, stanie na czele jednej z najpotężniejszych instytucji na świecie. Yellen zna tę instytucję doskonale – przepracowała w Fed ponad połowę z minionych 20 lat swej kariery, a od 2010 roku jest wiceprezesem tej instytucji.

“To dobry, solidny i bezpieczny wybór” – ocenił w radiu PNR Bob McTeer, były prezes banku Rezerwy Federalnej w Dallas, obecnie analityk Narodowego Centrum Analizy Politycznej (National Center for Policy Analysis).

Nominacja 67-letniej Yellen na najbardziej wpływowego decydenta gospodarczego w kraju zakończy miesiące spekulacji na temat tego, kto zastąpi obecnego prezesa Fed Bena Bernankego. Jak przypomina “Wall Street Journal”, Obama planował to stanowisko powierzyć byłemu doradcy Lawrence’owi Summersowi, ale jego kandydatura wywołała zbyt duży opór Demokratów, zwłaszcza z liberalnego skrzydła partii.

Do nowego szefa banku centralnego należeć będzie decyzja, czy i w jakim stopniu kontynuować dotychczasową “kryzysową” politykę monetarną Fed, czy też wrócić do bardziej tradycyjnej roli banku centralnego. Za rządów Bernankego Fed utrzymuje bardzo niskie stopy procentowe; ponadto co miesiąc zasila gospodarkę tanim pieniądzem, skupując długoterminowe obligacje o wartości 85 mld dolarów.

Jak podkreślają niemal wszyscy komentatorzy, Yellen jako wiceszefowa Fed bardzo blisko współpracowała z Bernankem, prowadzącym politykę redukowania bezrobocia przez utrzymywanie stóp procentowych na możliwie najniższym poziomie. Yellen “ręka w rękę” pracowała z Bernanke, który “jak przyznaje większość w Waszyngtonie, wykonał doskonałą robotę, zapobiegając w 2008 i 2009 roku drugiej Wielkiej Depresji (po tej z lat 30. – PAP)” – powiedział McTeer.

Jeśli Yellen zostanie zatwierdzona przez Senat, to – jak ocenia “WSJ” – “mało prawdopodobne są w najbliższym czasie nagłe zwroty w polityce tzw. luzowania ilościowego”, jak formalnie określa się strategię zasilania gospodarki tanim pieniądzem. Także “Washington Post” podkreśla, że Yellen wykorzysta swe stanowisko, by “kontynuować tak długo, jak to możliwe, program pobudzania wzrostu gospodarczego”.

Advertisements

One thought on “ED to prywatna organizacja przestępcza i Obama może sobie akurat tam mianować…”

Comments are closed.