GRAFEN Made in POland… (ale jak dlugo??)

Ciekawe jak dlugo bedzie “MADE IN POLAND”Przeciez nasz rzad wyprzedaje NASZ KRAJ.
Jak znam polaków to sprzedadzą szybciutko ten patent i obejdziemy się smakiem :), jak laser blu ray (niebieski,…dyski optyczne,,, full HD, to co ogladacie na waszych plasmah)


Polacy wymyślili tani sposób masowej produkcji rewolucyjnego materiału – grafenu. Pierwsze urządzenia do jego produkcji będą gotowe już w przyszłym roku – informuje “Metro”.

Grafen (płaska struktura złożona z atomów węgla) ma niespotykane właściwości. Jego główne zalety to świetne przewodnictwo prądu i ciepła, niewiarygodna trwałość (jest ponad 100 razy mocniejszy niż stal) i elastyczność (można go rozciągnąć o 20 proc. bez żadnych uszczerbków) oraz minimalna rezystancja (opór elektryczny).

Gdyby udało się wytwarzać z niego przedmioty codziennego użytku, zrewolucjonizowałaby nasze życie bardziej niż krzem. Można by stworzyć m.in. rozciągliwe i przezroczyste smartfony i tablety dające się zwinąć w rulonik i włożyć do kieszeni; procesory kilkaset razy szybsze niż krzemowe; sztuczne ścięgna do wszczepienia w stawy czy zbiorniki paliwa, dzięki którym auta będą mogły jeździć na wodór. To tylko kilka przykładów patentów składanych na świecie.

Metody pozyskiwania grafenu

Jest jedno “ale” – wysokie koszty produkcji. Najprostszą metodą pozyskiwania grafenu jest mechaniczne odrywanie go przy pomocy taśmy klejącej z wysokiej jakości grafitu (jest on zbudowany z warstw grafenowych). Sposób ten służy jednak tylko pozyskiwaniu materiału do badań, z powodu niewielkiej efektywności.

Inna metoda to osadzanie grafenu z fazy gazowej na metalach. Tę technikę zapoczątkowali Koreańczycy i jest dziś dość powszechna. Ma ona jednak co najmniej dwie poważne wady: jest tańsza, ale nadal zbyt droga do masowego użytku, a grafen uzyskany w ten sposób jest dużo gorszej jakości, przez co nie nadaje się do produkcji urządzeń elektronicznych (wyjątkiem są ekrany dotykowe, które nie wymagają materiału wysokiej jakości).

Pierwszy grafenowy układ scalony powstał dzięki metodzie wytwarzania grafenu na węgliku krzemu. Pozwala ona na wytwarzanie wysokiej jakości materiału, jednak jego koszty są bardzo wysokie.

Polskim naukowcom z Politechniki Łódzkiej, która razem z warszawskim Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych (zgłosił technologię do opatentowania na całym świecie) i firmą Seco-Warwick ze Świebodzina (buduje piece do obróbki metali), udało się stworzyć technologię opierającą się na osadzaniu chemicznym, pozwalającą na wytworzenie grafenu wysokiej jakości przy niskich kosztach – mniej niż 300 dol./cm kw. To właśnie ze Świebodzina wyjadą maszyny do produkcji taniego grafenu “Made in Poland”.

Pierwsze urządzenia mogą trafić do zagranicznych odbiorców w przyszłym roku.

http://tech.wp.pl/martykul.html?kat=1009779&wid=16097395


KOMENTARZE LUDZI:

Wyjdzie jak zwykle, firma zagraniczna przedstawi “niepodważalne” dowody na to, że są właścicielami tej technologii zanim odkryli ją Polacy i oficjalnie opatentowali… Przykładem jest zderzak lub bariera, która w znacznym stopniu kumuluje energię…

Urządzenia? URZĄDZENIA??? Chcecie handlować urządzeniami do produkcji grafenu a nie grafenem???????? Czy wy się dobrze czujecie??? Technologii urządzen nalezy bronić jak niepodległości, stawiać tylko w Polsce, a tylko produkt finalny – grafen – wszystkim sprzedawać hurtowo. Boze, co wy robicie????!!!!!!!

zaraz dowalą podatki i akcyzy i nie bedzie sie opłacac produkcja w polsce niemiec wykupi i zarobi majątek

Nie spiepszcie tego politycy. Od jakiegoś czasu rżniecie takiego głupa, że strach iść na wybory. Czasami wątpię w waszą przynależność do polskiego społeczeństwa.

Już kiedyś mieliśmy zalać świat niebieską elektroniką. Jakoś nic nie wyszło. Och, przepraszam wyszły pieniądze w kwocie 150 mln zł na badania. Odpowiedzialnych za klęskę nie ma.(blu ray -polscy idioci sprzedali ta technologie)

Nie wiem na co czekają bo amerykanie raz dwa zastrzegą technologię nawet jej nie mając i po sprawie. Inna sprawa że jak uda się Polakom ją opatentować to amerykanie bardzo szybko wykradną patent jak to mają w zwyczaju i zaczną wytwarzać tani grafen na potrzeby wojska. Zdarzyło się to już wiele razy w przeszłości więc są i teraz na to duże szanse.

Chinczyk wyprodukuje, Amerykanin sprzeda, Polakowi zostanie duma i drobne na piwo w portfelu 🙂

Ciekawe komu to oddadza,bo na pewno zaraz powiedza ,ze nie maja kasy na produkcje ,sprzedadza to chinczykom lub ruskim

Advertisements