PRAKTYCZNY PRZEWODNIK O TYM JAK JESTES OSZUKIWANY

http://www.free-energy-info.co.uk

A Practical Guide to Free-Energy Devices Autor: Patrick J. Kelly

Rozdział 15: Jesteś oszukiwany

Co masz zamiar przeczytać jest prawdą i zaszokować.
Bez Twojej wiedzy, to zostały skradzione z rodziców w chwili urodzenia i automatycznie stał sądowych własnością spółki handlowej, udając twój rząd. Co myślisz o jak “swojego” akcie urodzenia jest dowodem tego działania. Największą tajemnicą jest to, że rząd jest zbiorem spółkach handlowych, których jedynym celem jest wziąć jak najwięcej pieniędzy od zwykłych ludzi, jak to możliwe, przy użyciu bezprawnych działań. Ich jedynym celem jest, aby był kiepski, w strachu i robi, co mówią ci zrobić.

UK
Jest to duży temat, więc zróbmy to krok po kroku i zacznij z ludźmi, którzy urodzili się w Wielkiej Brytanii. Omówię pozycję typowej mieszkaniec, co nazywa “Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej”. Przeciętny człowiek żyje w tej dziedzinie uważa, że jest on wolny mieszkaniec demokracji rządzonym przez wybranych parlamentarnych przedstawicieli narodu, chronione przez prawa statutu wprowadzone przez parlament i egzekwowane przez funkcjonariuszy policji, którzy są tam, aby zapewnić sobie ochronę, gdzie fizycznie możliwe. Ci, którzy są lepiej poinformowani, że Magna Carta podpisany w 1215 daje im istotne prawa i wolności.

Nic z tego nie jest prawdą. Nie pojedynczy element.

Mieszkańcy tego upadku regionu na dwie kategorie, które mają “właścicieli ziemskich” i “wszyscy inni”. Określenie “ziemski” jest oczywiście śmieszne. Żaden człowiek nie może posiadać ziemi. Tylko w ten sposób, że można mieć coś jest, czy go utworzyć z materiałów, które posiadasz, jeżeli jest wam jako dar przez prawowitego właściciela, a jeśli kupisz go od prawowitego właściciela.

Jeśli stwierdza “mam całe planety Mars” nie daje mi żadnej prawdziwej własności ziemskiej. Co działo się na Ziemi jest to, że poszczególne stawki uwagę obszar i mówi: “To jest moja ziemia, mam go i zabiję każdego, kto mówi, że nie mam”. To z pewnością może odstraszyć większość ludzi z dala od miejsca, ale to nie daje lokatorka prawdziwej własności gruntu. W związku z tym, żaden człowiek nie jest właścicielem żadnej ziemi, co, i to nie jest możliwe, aby grunty, które mają być zakupione, jak nie ma poprzedniego ludzką właściciel gruntu, o którym mowa.

Zabicie lokatorka na lądzie i twierdząc właścicielem tej ziemi przez prawo podboju jest farsą. Prawdą jest, że brutalne Bully-boys przejąć kontrolę obszarów, poprzez zastraszanie i ciche ludzie nie odważą się im przeciwstawić. Żaden człowiek nie ma już więcej praw, niż jakiegokolwiek innego człowieka, ale przemoc i zagrożenie przemocą zostały wykorzystane do stworzenia fikcyjnej grupy ludzi zwanych “obszarników”. Czy to prawda? Czy tylko? Nie, oczywiście, że nie, ale to jest to, co się stało.

Ta sytuacja spowodowała gwałtowne tam są dwie grupy ludzi w kraju. Gwałtowne “właścicieli ziemskich” zwany “Knights”, “panów”, “Barons” lub jakieś inne znaczenia, tytuł, który łączą się utrzymać to, co zrobione, a potem są inni ludzie, którzy są zastraszani przez nich, nazywane ” niewolnicy “, których właściciele ziemscy Zapraszam obrabować regularnie przez samą zastraszania.

Już był pewien stopień oszustwa praktykowane przez właścicieli ziemskich, jak powiedział do chłopów “będziemy cię chronić, aw zamian można pracować dla nas i płacą nam cię chronić. To, oczywiście, była kompletna con, bo gdyby nie było dla właścicieli gruntów, nie będzie potrzeba w ogóle dla “ochrony” od innych właścicieli ziemskich. I, o tak, zabezpieczenie wymagane chłopów postawić swoje życie na linii ramach “ochrony” przekręt.

Nie było jednej grupy właścicieli ziemskich, którzy działali więcej podstępem niż samą siłą ramion. Idąc pod ogólnym tytułem “Kościół” pochodzi od ich wpływ mówiąc ludziom, że kiedy umrą, że nie pójdzie do “nieba”, gdyby nie były sługami Kościoła. Ta technika działa bardzo dobrze, a nawet wpływać szycha z właścicielami gruntów – Monarch, który był ostatecznym “ziemski”. Nie zrozumcie mnie źle. Nie mówię, że jest źle, aby oddać pokłon Bogu, przestrzegać kodeksu moralnego, żyć pionową i nienaganne życie, ale ten, który nie ma nic wspólnego z byciem przedmiotem każdej organizacji ludzkiej lub ludzkiego.

Punkt, który masz prawdopodobnie przegapić to, że “ziemiaństwo” uważa chłopów za podludzi “rzeczy”, a nie ludzi na wszystkich. Nienadające się do, i niezdolny, posiadania ziemi w żadnych okolicznościach. Uważany za “manatki” należących do właścicieli ziemskich. W tym czasie, “chłop” był alternatywą słowo “niewolnik”.

Nie jest możliwe, aby jeden z człowieka na prawdziwie “własnym” innego człowieka. Rodzice nie posiadają dzieci urodzone do nich. Mają obowiązek i obowiązek je pielęgnować i dbać o nich, a najlepiej, je kocham, ale nie są ich właścicielami. Dziwne pojęcie, które ziemianie mają że “własne” człowiek jest tak fałszywe, jak coś, co można dostać. Niewolnictwo jest kolejnym aktem przemocy. Tylko bardzo źle poinformowanych osób uważa, że niewolnictwo zostało “zniesione”, ponieważ jest bardziej powszechne dzisiaj niż w jakimkolwiek innym czasie w całej zapisanej historii, i to ma nic wspólnego z kolorem skóry.

W znanej roku 1066, kolejny gwałtowny właściciel ziemski przyjechał do Anglii i zbrojnie, nałożone prawa rzymskiego w całej Anglii. Można przypomnieć, że Rzym był bardzo ciężko w niewolników, a niewolnicy nie mieli uprawnienia i przywileje, nie dobytek i nie ma ochrony, pomimo faktu, że w rzeczywistości, każdy z nich faktycznie miał równe prawo do prawa domagać ich tak nazywane “właściciele”, zarówno niewolników i panów będących ludźmi. Więc proszę zrozumieć jasno, że prawo rzymskie obejmowało pojęcie ludzi miano niewolników i własność jako “rzeczy”.

W 1213 r. król Jan został ekskomunikowany, a przestraszony go tak bardzo, że podpisał kontrakt z Papieżem. Zamówienie jest znany jako “Traktat Werony” i zobowiązała się do wprowadzenia prawa Rzymu kanoniczne do Anglii, co sprawiło, abp Stephan Langton, skuteczne władcy całego kraju. Umowa miała dać własności papież wszystkie ziemie, ludzie, zwierzęta, itp. wszystkie królestwa króla Jana. Zgodnie z tą umową, Watykan jest właścicielem całej Anglii i wszystkich brytyjskich krajów Wspólnoty.

To jest, oczywiście, śmieci dokument. Po pierwsze, król Jan nie rzeczywiście właścicielem żadnych gruntów każdego rodzaju i nigdy nie może mieć. Po drugie, król Jan nie i nigdy nie posiadał żadnego z ludzi żyjących na tej ziemi. Po trzecie, umowa nie może zostać podpisana w imieniu osoby trzeciej, więc jego podpis nie może, nigdy nie mają żadnego rzeczywistego wpływu na ludzi na ziemi. Jeśli nie było, to wtedy będę mógł podpisać umowę w twoim imieniu, gwarantując, że można byłoby zapłacić mi milion funtów. Nie może się zdarzyć, a jeśli nie, to bez znaczenia. Traktat z umowy Verona dotyczy tylko stron podpisujących, aby mieć jakikolwiek wpływ na ludzi na ziemi wymaga, aby były w pełni poinformowane o konsekwencjach i wyrażają zgodę na umowie, i że nigdy się nie zdarzyło.

Starając się być przebiegły, Traktat został sformułowany w taki sposób, aby pojawić się na zastosowanie do bezpośrednich potomków zarówno monarcha angielski i bezpośrednimi potomkami papieża, a mianowicie jego następców. Osobiście wydaje wysoce wątpliwe mi się, że mogłoby to w istocie umowa między ludźmi, którzy nie zgodzili się na nim lub podpisały go, i to wcale nie jest oczywiste, w jaki sposób umowa może być wiążące dla osób, które nie są stronami do niego, a kto jej nie podpisałeś.

Jednak dwa lata później w 1215 roku właściciele ziemscy zmuszeni króla Jana do podpisania umowy o nazwie “Magna Carta”. Jest wysoce wątpliwe, że kontrakt, w którym jedna ze stron jest zastraszani do podpisania ma żadnej rzeczywistej ważności, ale to na bok, Umowa została zawarta na warunkach obowiązujących w tym czasie. Właściciele ziemscy, zwanych “Baronowie” lub “mężczyźni Free” w dokumencie, zostały nalegając na ciągłym porozumieniu między nimi i monarchy. Umowa nie ma nic wspólnego z chłopów, który został uznany za “rzeczy” z żadnych praw. Dziś członkowie społeczeństwa, którzy są rzeczywiście potomkowie tych chłopów, przeczytaj Magna Carta i nie rozumiejąc sytuacji, kiedy została napisana, błędnie sądzi, że mówi o nich. To nie jest. Celem było rzeczywiście próba wzmocnienia traktatu Verona.

Ta moc-play kontynuowane w 1600, gdy prywatna firma została założona. Jest wciąż w miejscu dziś i nazywa się “Ministerstwo Sprawiedliwości” Liczba DUNS 22-549-8526, dyrektorów: Lord Falconer of Thoroton. Dziś, wszystkie sądy magistratu są prywatne firmy nastawione na zysk spółki zależne tej głównej spółki handlowej, a nie jak większość uważa, ze strony rządu Wielkiej Brytanii.

Kolejnym krokiem wszedł w 1689 z “Bill of Rights”, którego celem było, aby monarcha zastrzeżeniem Parlament. Ponownie, to zostało wprowadzone z zamiarem zapewnienia, że żaden monarcha mógłby uchylenie Traktatu z Werony i zaprzeczają papieżem (niby) własność imperium brytyjskiego i wszystkich ludzi w nim. Bill of Rights rozliczane dziedziczenia korony, tworząc dynastię, która została utrzymana aż do teraz. Jedyne uprawnienia konstytucyjnego Sovereign stworzonej przez tego “Bill of Rights” jest ostrzeżenie, by kierować i być poinformowany, wystarczy, że i nic więcej. W 1701 nie było Act of Settlement, aby potwierdzić linii królewskiej sukcesji.

W 1694 prywatna firma o nazwie “Bank of England” został utworzony. Nazwa sprawia wrażenie, że jest organizacją rządową, ale nie jest to przypadek. Faktycznie, UK nie ma rządu, ale zamiast tego jest zbiór wzajemnie powiązanych, prywatny, na zysk firm handlowych mających na celu dać fałszywe wrażenie rządu. Przykładowo, Izba Gmin jest komercyjnym for-profit (numer UC2279443). Partia Pracy jest spółka handlowa, która prowadzona pod nazwą “Allister Darling MP”. Izba Lordów, która jest najwyższą instancją w ziemi jest firmą prywatną.

Wtedy nie ma Wielka Brytania Corporation Ltd., dawniej znany jako “Wielka Brytania plc”. Na marginesie, kto ma National Insurance Number, jest automatycznie uznawany za pracownika Wielka Brytania Corporation Ltd. Polityka firmy z tej korporacji wymaga od każdego pracownika, zapłacić podatek i przestrzegać wszystkich przepisów ustawodawczych (“Statut”) z że korporacja. Każdy, kto łamie zasady korporacji zostanie ukarany zgodnie z ustawodawstwem tej korporacji.

Siły policyjne w Zjednoczonym Królestwie Corporation są wszystkie firmy, które mogą być oglądane z ich rejestracji firmy, a ich zadaniem jest egzekwowanie zasad Corporation. Każdy sąd w kraju jest firma. Jest spółką prawa handlowego o nazwie “Sekretarz Stanu ds. Handlu i Przemysłu”, które zaprzestało działalności handlowej 4 listopada 2002 r., ale nadal działa TV Licensing, biorąc £ 3000000000 rocznie przez jego spółkę zależną handlowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie “Consignia (Customer Management) Ltd. “, która jest częścią jego grupy 35 spółek zależnych.

To nadal śmieszne poziomu, firma o nazwie “Devon i Cornwall Police” został przejęty przez firmę SouthWestOne który jest jednym z grupy spółek, których dominującą jest IBM, ale to Policja jest policyjna Opłaty za usługi publiczne przez podatnika, a biorąc pod uwagę roczny budżet £ 256.800.000 pobranej od członków społeczeństwa. Czy to nie szczęście, firma IBM należy podać £ 256800000 rocznie, aby pomóc go uruchomić, że to firma z zyskiem!

Równie absurdalne jest Lancashire County Council, założona jako spółka (IP00666C) w 2002 roku. To siedziba była 3rd Floor, Christ Church Precinct, County Hall, Preston. To było całkowicie rozpuszczony w dniu 25 stycznia 2008 r. do wszystkich jego aktywów i pasywów zostały przeniesione w dniu 12 listopada 2007 r. do innej spółki – “Blues i Dwójki Credit Union Ltd.”, którego adres siedziby jest Lancashire Police Headquarters, PO Box 77, Hutton, Preston .

Jeśli uważasz, że wszystkie te rzeczy są proste i uczciwy, to chciałbym, aby zmienić pakiet £ 3 notatki dla mnie, a także, być może byłbyś zainteresowany kupnem wieżę Eiffla.

Zwykli ludzie mieszkający w Wielkiej Brytanii, są potomkami niewolników zwanych “niewolnicy” i tylko ochrona których jest “Common Law”, utrzymane w mocy przez policjanta lub policjantkę, z których każdy otrzyma władzę poprzez, i tylko przez ich osobiste przysięgi na wierność monarsze. Authority Police, dla których praca policjant lub policjantka, rzeczywiście nie ma prawa się jako, jako firmy, nie może złożyć przysięgę. Policjanci i policjantki mają obowiązek przestrzegania prawa powszechnego i chronić i służyć członkom społeczeństwa.

Prawo brytyjskie Typowe oferty z ludzkiej śmierci, powodując lub obrażenia drugiego człowieka, uszkodzenie mienia lub działając w nieuczciwych zamiarach, w kontaktach z innymi. Opiera się głównie na wcześniejszych ustaleń sądów i jest modyfikowany od czasu do czasu, jeżeli okaże się być niesprawiedliwe. Co ciekawe, główne poprawki mają pochodzić nie od sędziów, ale od jury. Jury jest najmocniejszym elementem w każdym sądzie dla mają prawo do odwołania się sprawy, a nawet sprzeczne z prawem. Jury ma “swobodę” i można je zamówić sędzia znaleźć niezgodne z prawem, jeśli uważają, że w tej konkretnej sprawie, które starają, prawo byłoby niesprawiedliwe, więc orzekać zarówno w przypadku indywidualnych i na podstawowej prawem. Sędziowie nie zawsze zwrócić na to uwagę jurorów.

System został utworzony przez Law Society z wyraźną intencją członków zniewalania społeczeństwa. Wzięli słów z języka angielskiego i nowo je do stworzenia innego języka o nazwie “Unormowania prawne” i co ciekawe, jest to oficjalna nazwa to rzeczywiście “bollox”, co oznacza “ustawić w błąd”.

Tłumaczenie do tego tyłu języka na język angielski znajduje się w publikacji “Słownik prawa czarnych”. Przeciętny obywatel Wielkiej Brytanii jest na ogół wiedzą, że żargonu prawniczego jest mówione i że to, co wydaje się proste, pytanie nieszkodliwe w języku angielskim, jest rzeczywiście bardzo obciążony i podstępny próba spowodować mu zarówno cierpienie i nieuzasadnione straty finansowe.

Celem adwokata jest zarabianie pieniędzy dla jego spółki handlowej, a zwłaszcza dla siebie. Aby im pomóc, prawnicy skonfigurować system “ustaw”, które mają mieć moc prawną, ale które są wykonane przez ich siostra parlamentarnych spółek handlowych, nie są prawem. Te rzeczy są “ustawy”, a nie w rzeczywistości odnoszą się do ludzi. Będąc całkowicie wymyślone “legalnych” urządzeń, mają one zastosowanie jedynie do innych “legalnych” rzeczy, które są w istocie, tylko kawałki papieru. Ponieważ kawałek papieru nie jest właścicielem pieniędzy lub towarów, aby uzyskać żadnej realnej korzyści finansowych z ich działań, muszą oszukać człowieka w biorąc na siebie odpowiedzialność za kawałek papieru. Jeśli uda im się to, a następnie mogą żądać pieniędzy od tego kawałka papieru i dostać nieszczęśliwego człowieka, aby faktycznie zapewnić pieniądze chociaż fikcyjne opłaty sądowe nie stosuje się do tego człowieka.

Aby to zrobić, muszą przekonać ludzi do zawarcia umowy z nimi, zgadzając się zapłacić im pieniądze, w zasadzie, na nic w zamian. Ich głównym Sztuką jest stworzenie fikcyjnej tożsamości prawnej za pomocą nazwę człowieka. Odbywa się to przez utworzenie “akt urodzenia” w tej samej nazwie. Większość rodziców błędnie uważają, że mają do rejestracji narodzin dziecka, które w rzeczywistości nie jest to wymóg zgodnie z prawem (co nie dotyczy ludzi, w przeciwieństwie do “statutu”, które nie stosują się do ludzi).

Pomimo ich błąd, fikcyjne prawnych “osoba” wyprodukowany przez tworzenie dokumentu świadectwo urodzenia, człowieka, który ma takie same imiona i nazwiska jak te zapisane w akcie urodzenia, nie ma rzeczywistej link do tego dokumentu, chyba że może zostać oszukany do zgadzając się z nią powiązane.

Wszystko Statutu Spółki, takich jak podatek dochodowy, podatek Council, abonament telewizyjny, bilety parkingowe, a jak nie są w ciężar człowieka lecz zostały rozliczone z fikcji prawnej z prawie tej samej nazwie, zwane czasem “strawman” . Jeśli człowiek nie chce się zgodzić, że istnieje związek, a następnie wymyślił upadek koszty i ludzka zostaje sam, aż do następnej próby, aby go oszukać. W tej chwili jest tam bardzo ładnie wyprodukowany film , który wyjaśnia fikcji prawnej Strawman dokumentu.

Ludzie, którzy pracują dla jednej z firm handlowych zwanych Siły policyjne są dwie zupełnie różne role. W policji mężczyzna lub kobieta policja mają obowiązek na mocy prawa powszechnego w celu ochrony członków społeczeństwa, i służyć im przez przestrzeganie prawa powszechnego. Mają zupełnie inną rolę policjanta poświęconej zarabianie pieniędzy dla ich pracodawcy, nakładając różnego rodzaju kar, opłat i kar na podstawie szeregu ustaw wymyślonych przez ich spółek siostrzanych. Te kary finansowe w rzeczywistości nie odnoszą się do ludzi, a więc oszustwo musi być zatrudniony w celu CNa człowieka do podjęcia zapłacić, gdy nie istnieje wymóg dla ludzi zrobić.

Policjant jest corporate pracownik, który działa jako poborcy skarbowego dla korporacji i egzekwuje ustawy parlamentu.

Community Police Officer Wsparcie jest Corporate pracownik, który nie ma uprawnień w ogóle i nie ma na przysięgę. Dostają karty gwarantuje i powiedział, aby utrzymać to, bo gdy nie trzeba go teraz, będzie musiał w pewnym momencie w przyszłości. Bez przysięgą do monarchy, nie mają władzy w ogóle.

Brytyjczycy żyją w “jurysdykcji common law”. Oznacza to, że nie Civil Statut Ustawa ma zastosowanie do nich w dowolnym momencie, chyba że osoba zgadza się na to. Jeśli poproszony o podanie nazwy, nie rób tak, że to podstęp, który umieszcza się w sferę prawa cywilnego, które nie mają do Ciebie w ogóle, chyba że zgodę na umieszczone pod nim. Nie są Państwo zobowiązani na mocy prawa powszechnego, aby odpowiedzieć na pytanie, które zadaje swoją nazwę i / lub adres. Policjant będzie następujące szkolenia i mogą nie być świadomi, że oszustwo jest zaangażowany, nie został przeszkolony w common law i obowiązków przewidzianych w niej, do każdego członka społeczeństwa.

John Harris z http://www.tpuc.org/ stronie internetowej sprawia, że następujące punkty:

Oszustwo “połączenie spraw”, a dokładniej “pretensive połączenie spraw”: człowiek jest proszony o jego pełne nazwisko, adres i datę urodzenia w celu ustalenia osobowości prawnej, adres osobowość prawną i dniem, w którym osobowość prawną został stworzony. Gdy połączenie spraw ustalono, może następnie oferować, że osobowość prawną umowę. Ale, potrzebują zgody człowieka do działania w imieniu fikcyjnych osobowość prawną, a więc człowiek jest pytanie “Czy rozumiesz?” Następnie człowieka muszą podpisać co najmniej jeden kawałek papieru, mówiąc, że jest on osobowość prawną i że w osobowość prawną, że rozumie.

To jest oszustwo, jak w żargonu prawniczego, “rozumiem” jest synonimem “stanąć pod” (Słownik Blacka Law) i nie ma nic wspólnego z ludzkiego rozumienia czegokolwiek. Podczas każdego procesu, w którym każdy człowiek ma do czynienia z oficerami Corporation, jest pytanie “Czy rozumiesz?” I to jest po prostu o zgodę. On jest prośba do reprezentowania osobowość prawną i dać Officer Corporate władzę nad nim.

Oszustwo “Zawiadomienie”: W żargonu prawniczego, “zawiadomienie” nie jest rachunek lub popyt, a nie jest to oferta zamówienia. Kiedy oferta została wykonana, osobowości prawnej należy ustalić poprzez połączenie spraw, ponieważ osobowość prawna jest tylko kawałek papieru. W konsekwencji człowiek musi zgodzić się reprezentować ten kawałek papieru, mówiąc “Rozumiem”. Stałe anonse kary są takie same jak wszystkie, a wszelkie, oświadczenia złożone: są one po prostu, samostabilizującymi Umowy. Dokonywanie oświadczenie policji jest dokładnie taka sama – samonapędzający zamówienia.

Oszustwo “Zawiera”: Włączenie jednego jest Wykluczenie innego – to maksyma (siedziby, niepodważalnym faktem). Wezwanie (zaproszenie) za oglądanie telewizji bez licencji jest “Zaprezentujemy żadnych dowodów znaleziono Twojego oglądania telewizji bez licencji, które mogą obejmować oświadczenie podejmowane w ramach ostrożności przez jednego z naszych funkcjonariuszy organów”. Ale informacje prawne “może” przekłada się “musi”, ale jeśli oświadczenie o imię, nazwisko, adres i potwierdzenie oglądania telewizji, to wyrok sądu podsumowanie zagadnienia jak już obciążone się, a sąd nie ma nic do decydowania.

Oszustwo “Przywołuje”: Wezwanie jest równoznaczne z “zaproszenia”, która jest wyborem. Oni zapraszają osobowość prawną do firmowej siedziby. Osobowość prawna jest tylko kawałek papieru, akt urodzenia stworzony przez Zjednoczone Królestwo Corporation i nie jest człowiekiem. Nie możesz być zmuszony do zamówienia, więc mają oszukać cię do wejścia do jednego, nie zdając sobie sprawy, co robisz. Są przy użyciu podstępu, jak każdy Sąd Magistrates jest nazwą handlową spółki handlowej nazwie “Ministerstwo Sprawiedliwości” Numer DUNS 22-549-8526, który nie posiada spółka dominująca wymieniony sposób, że jednostka dominująca. Reżyser: Lord Falconer of Thoroton data rejestracji 1600. Pokazane prawne ludzie na czym ten rejestracji, odpowiedział, że jeśli ta informacja jest prawdziwa (co to jest), a następnie w Wielkiej Brytanii został Lawless od ponad 400 lat, ponieważ cały system sprawiedliwości jest rozpatrywana przez spółkę.

Deception Imienia: Jeśli pójdziesz do Trybunału (co jest Corporate miejsce wykonywania działalności) jako oskarżony, zostaniesz poproszony o potwierdzenie nazwy, podając pełną nazwę pokazany na akcie urodzenia, który jest osobowość prawną. Tytuły takie jak pana, doktorze, panie, PC, QC, lub cokolwiek, nie są zadawane tak nie są one wymagane. “Oskarżony” jest w rzeczywistości osobowości prawnej, która to nazwa w akcie urodzenia, więc kiedy pytają o nazwisko osoby, mówią do osobowości prawnej, a nie człowiek. To dlatego, że człowiek nie może istnieć w świecie prawnej – tylko kawałki papieru można, i to jest coś, które są bardzo uważać, aby nie powiedzieć.

To jest naprawdę kluczowe znaczenie. Prawo naturalne i prawo zwyczajowe są tylko przepisy, które odnoszą się do ludzi i mają do czynienia tylko z krzywdzenia innych ludzi lub zadawania im straty, a poza tymi ograniczeniami, człowiek ma wolne i nieograniczone prawa do niczego, że decyduje, które jest zgodne z tymi zasadami. W przeciwieństwie do tego, ustawami, “Statuty” i instrumenty ustawowe “Umowy” nie odnoszą się do ludzi, ale tylko kawałek papieru, który ma osobowości prawnej i nie ma rzeczywistości. Jak fikcja prawna osobowości prawnej został stworzony przez firmę o nazwie “Wielka Brytania Corporation”, jest to, że firma, która ma do powiedzenia, jakie prawa i obowiązki na tym kawałku papieru.

Oszustwo aktu urodzenia: Kiedy człowiek rodzi się w Wielkiej Brytanii, matka i ojciec przedstawić akt urodzenia formularz rejestracyjny, który jest kawałek papieru. Nie jest wymagane na mocy prawa powszechnego, aby to zrobić. Kiedy jakakolwiek spółka lub korporacja jest ustawiony, zawsze jest Certyfikat Rejestracji w celu stworzenia, że ​​to osobowość prawną i jest to kawałek papieru. Należy pamiętać, że brytyjski akt urodzenia stwierdza wyraźnie, że to nie jest dowód tożsamości, to znaczy, że nie ma nic wspólnego z człowiekiem. Oznaczono na nim jest “Prawa autorskie Korony” pokazuje wyraźnie, że nie należą do osoby i został stworzony przez koronę. Ten akt Zarejestrowanie dziecka, sprawia, że ​​dziecko “ward sądu” i dziecko może zostać zabrane od rodziców w każdym czasie.

Oszustwo Rejestracja: Gdybym legalnie właścicielem pojazdu, to nie można przyjmować ode mnie i zgnieciony jak stanowiłoby przestępstwo oraz rozpatrzyła kradzieży, nieważne, kto bierze. Jednakże, jeśli mogę zarejestrować mój pojazd, a następnie, nie wiedząc o tym, że posiadanie strony pojazdu na do rejestracji firmy jako dar. Uznają, prezent, wydając mnie kawałkiem papieru stwierdzający, że jestem “Registered Keeper” z ich pojazdu, do której przypisać numer w ich dokumentacji rejestracyjnych pojazdów, które są właścicielami (mimo że nie będą płacić za utrzymanie swoich pojazdów).

John zwraca się również:

Czy wierzysz, Parlament wybrany do reprezentowania ludzi i ich pragnień? To nie znaczy, że są dyrektorów handlowych “dla zysku” korporacji i tak, nic nigdy nie zmieni.

Czy wierzysz w polityce? Nie ma czegoś takiego.

Czy wierzysz, że to jedyny sposób, aby posortować UK na to, aby wybrać inną partię polityczną? Nie ma znaczenia, jak wszystko, co robi jest wybór pracowników spółki handlowej, a właściciele dyktować, co firma robi, bez względu na to, kto oficerów korporacyjnych obsługujących może być.

Czy wierzysz, że ustawy parlamentu (“Statut”) to ustawa? Nie są.

Czy wierzysz, że instrumenty prawne są Law? Nie są.

Co Policja UK może i nie może zrobić
Wysłany 26 września 2008 przez Guy_Euden

Czy czujesz się onieśmielony, gdy naciągnięta? Czy czujesz się onieśmielony, gdy zatrzymał się na ulicy? Czy czujesz, że jesteś zobowiązany do udzielenia im informacji lub odpowiedzi na swoje pytania? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi “tak” na ​​którekolwiek z tych pytań, to nie znać swoje prawa. Policjant nie jest to, co było wiele księżyców temu. W dawnych czasach, że pod opieką ich pracodawców (Tak), faktycznie chciał pomóc, chcieli rozwiązać zbrodni, mieli współczucie, poczucie fair play, w odpowiedzi na to, że zdobył szacunek i podziw.

Wszystko to się zmieniło! Teraz policjanci Biura Przychody jasne i proste, a jeśli policjant jest na tyle głupi, aby myśleć, że nie jest to prawdą, czy tylko chce wyznać, że nie jest, to niech nie spróbować rozdawanie stałe kary na miesiąc i zobaczyć, czy rozmowy aby nie wynik! Prawda jest taka, że są one teraz twój przeciwnik i że nie ma w gwałtownej sposób, bardziej jak gra, która może się kto robić, co im się każe, i są przeszkoleni, aby uzyskać od ciebie to, czego potrzebują, w celu faktycznie grzywny lub aresztować by rzeczywiście można zgodzić się z nim. Niech szybko zajrzeć na wszystkich ustaw, które nie obejmują śmierci lub uszkodzenia innych, uszkodzenie cudzego mienia lub za pomocą oszustw w swoich umowach.

OK, te trzy bardzo ciężkie zbrodnie są naprawdę można być winny – tak to wszystko można naprawdę być winny! Wszystko inne jest tylko prawo pisane i proste do zapamiętania definicji tego prawa jest “prawa, które mają zastosowanie tylko wtedy zgoda na nich”! Tu, popatrz na definicji Statutu: “Prace zasadę społeczeństwa danej mocy prawa za zgodą rządzonych”. Tak patrzeć na ostatnie cztery słowa, “zgody rządzonych”, że to ty! Tak więc, jeśli nie zgadzasz, to nie może nic zrobić. Tak, wiem, co masz na myśli, ale to naprawdę jest takie proste. Ok, oficer podchodzi do ciebie i mówi: “Mogę zadać kilka pytań?” Nie zgodzić. Zapytaj go, “co jest charakter planowanego zatrzymania?”. Nagraj rozmowę i niech zobaczy, że to robisz. Za pomocą telefonu komórkowego, a 99% telefonów komórkowych dostępnych obecnie są rejestratory więc idź do niego! Jeśli mówi, że nie można nagrać tę rozmowę, to co jest w rzeczywistości, mówiąc to: “Tak jak się domyślacie – nie zgodzi się być rejestrowane!”. Tak, po prostu powiedzieć “Ok, jestem wolny, aby przejść?”

Faktem jest, że potrzebują zgody, i mają kilka bardzo fajnych narzędzi użyć, aby uzyskać to, jeden jest zastraszanie, a drugi działa. Działają one jak są twoim przyjacielem. Działają one podobnie jak ich obchodzi. Oni po prostu ACT! To jest do was off guard i większość ludzi śpiewać jak kanarki! Ich drugi bronią jest niedogodności. Nie masz czasu do stracenia grać swoją grę, tak mówisz, aby uciec szybciej, i Wham! – Mają swój wynik! Jeśli naciągnięta za przestępstwo na podstawie ustawy, na przykład, prędkość, pasy bezpieczeństwa lub inne wykroczenie, to wszystko jest częścią “Prawo o ruchu drogowym z 1988 słów kluczowych jest” ACT “i uwierzyć mi, co to wesoło stary akt jest to czysta gra na scenie.

Wystawiając bilet muszą swoje nazwisko tak, zamknij się! Nie kłóć się z nimi, jak to jest “kontradyktoryjności”, więc po prostu się zamknij! Muszą swoje imię i datę urodzenia, aby potwierdzić, które korporacja mają zamiar dać weksla do (bony obrony wymiany są proste, ale nie robimy tych, teraz). Więc nie o nazwę, lub datę urodzenia lub adres. Nie dać im coś do pracy, nie mówią ani słowa bez względu na przymus starają, piekło może nawet pójść na jakiś “dobry glina zły glina” rzeczy to jest dobre do oglądania, gdy są w pełni świadomi swoich brak mocy, jego jak oglądanie “Eastenders”. Jeśli czytają Państwo swoje prawa trzeba powiedzieć, że wiesz, w celu ich wprowadzenia na ciebie znowu Twoja zgoda jest konieczna (get it?), Nie powiedział ani słowa!

Teraz te Funkcjonariusze dochody nie podoba się ponurą świadomość, że nie mają władzy. Można aresztowany, tak obawiam się, że wciąż mogą cię aresztować, ale najgorsze, co mogą zrobić, to utrzymać się przez kilka godzin, więc trochę się przespać, oh, a jeśli masz “roszczenia notarialnych, z prawej Harmonogram opłat za aresztowania i zatrzymania “, a następnie spać nawet słodsza, bo ci głupcy płacą, aby dowiedzieć się, że nie mają siły! Wiem, że coraz aresztowany nie jest ładny, ale wiedzą o tym, dlatego jest to jeden z ich narzędzi, aby dostać się do wyrażenia zgody na ich kar niepotrzebne i niezgodne z prawem.

Ale jeśli nie cicho, to zawsze będą mieć władzę nad tobą. Teraz, jeśli mają zamiar aresztować, jeden miły sposób ich gry w Twoje ręce jest, jeśli można powiedzieć te kilka słów: “Panie władzo, ja jestem spokojny człowiek, nie będzie przemocy, ale są zobowiązani, aby pamiętać, że jeśli masz zamiar mnie aresztować to będzie w ramach protestu i przymusu w każdym czasie i zastrzegam wszystkich moich praw przez cały czas, a ja znieść żadnego z tych praw w dowolnym czasie, z dowolnego powodu lub przyczyny “. Jeśli one miały Stacja pamiętać Nie mów jednego słowa. Piekło możesz otrzymać nową nazwę “Jan Kowalski”. Jeżeli starają się odcisk palca, powiedz im, że nie zgadzasz się na to. Jeżeli starają się uzyskać DNA to powiedz im, że nie zgadza się na to. Jeśli cię dotknąć, powiedzieć im, “Oficer nie zgadzam się w ogóle dotykać”.

Jeśli się to wiadomo, że znasz swoje prawa, a następnie zostawiają cię w spokoju. Zaufaj mi, będzie działać tylko nielegalnie, jeśli nadal niech to zrobią. Pamiętaj, że wszelkie “akty prawne”, które zdecydują się podać są bezsilni, clawless, bezzębny tygrys …. nie mają mocy, jeśli nie zgodzi.

Podsumowanie:
Obecnie w Wielkiej Brytanii (i świata) sytuacja jest przeznaczony do mylić. The UK is a “common law jurisdiction” which has had a spurious and fake “legal” system added on to it in order to rob you blind. The average inhabitant of the UK is bound to keep the common law or suffer the consequences. The common law requires a human not to kill or injure another human, not to damage or steal his property and not to swindle him.

The spurious “legal” system introduced by the Law Society (who consider all other humans as inferiors), is designed to steal from those humans by deception and fraud. It operates by tricking humans into inadvertently and unknowingly entering into a contract to pay money to someone who will not provide anything of worth in exchange.

This is done by using the legalese language which has taken words from the English language and changed their meanings without making the changes of meaning made clear to the public. This covert and surreptitious method is used to get a human to represent a legal fiction which is a piece of paper and undertake to pay invented debts attached to that piece of paper.

The average UK resident believes that there is a UK government, when in fact, there is no actual government, just a commercial company pretending to be a government, namely, the company called “The United Kingdom Corporation Limited”. People are fooled into “voting” for the election of corporate officers in this company in order to make them believe that there actually is a government where no government exists.

This hateful “legal” system is there solely to enslave and rob ordinary people living in the UK and there appears to be no way to circumvent it. I have seen a calculation which estimates that on average, ordinary people in the UK have 80% of their income taken from them in taxes. So, for every £100 they earn, they only receive £20.

A self-employed person may be able to avoid paying Income Tax, Council Tax, TV licence and some other minor taxes. An employed person is tied to a “legal entity” employer which cannot escape the legal snare and so is forced to take Income Tax, National Insurance and Child Support amounts off a person’s earned payment before the remainder is given to the employee.

Unfortunately, even self-employed people can’t escape the thieves because they add their massive charge on to essential items which are not sold to people by name. For example, I have been told that 85% of the cost of a gallon of fuel for a vehicle is tax. That means that if I buy £100 of fuel, it really should have only cost me £15 as that is the cost of finding it, extracting it, refining it, transporting it and making a profit on selling it. My £85 has been taken against my will, by people who are not entitled to it.

If I buy almost anything in a shop, then 17.5% of the selling price is taken from me and given to someone who doesn’t deserve it. In reality, it is much more than that because the item purchased was transported to the shop using fuel which was heavily taxed, and I have to pay that tax indirectly in the raised cost of the item. Also, the shop has to have heating and lighting, both of which are powered by heavily taxed fuel, which raises the price which I have to pay on the item. Then, there is the tax on the company and the tax on the company for having employees, both of which have to be covered in the price which I am charged. You can see why the person who costed out how much is really paid in tax, came up with an overall figure of 80% of a person’s earned income. Even a self-employed person can’t escape paying a major amount of indirect tax. The often-quoted phrase “we live in a free country” does not seem to have any basis in fact. So, how about “the land of the brave and the land of the free” across the Atlantic ocean, do they fare any better?

AMERICA
In 1606, King James I the King of England set up a commercial enterprise called “The Virginia Company” with himself as the main stockholder. The Virginia Company was formed in anticipation of the imminent influx of white Europeans, mostly British at first, into the North American continent. The Virginia Company of London (also called the “London Company”) was chartered by King James with the object of colonising the eastern coast of North America between latitudes 34 o N and 41 o N. It’s shareholders were Londoners. The Virginia Company claimed ownership of most of the land that we now call America. The Virginia Company (the British Crown and the bloodline families) claimed rights to 50% of all gold and silver mined, plus percentages of other minerals and raw materials, and 5% of all profits from other ventures.

As has been already remarked, no human can own land as there is no way that genuine title to the land can be bestowed on any human, short of God giving him a written deed of ownership as a gift. No human can buy land from another human or organisation as they didn’t genuinely own the land in the first place. King James was essentially, no different from any other man and he had no justification for blithely claiming ownership of another country. Even being the first squatter on the land (which he wasn’t) does not give any man ownership of that land. Consequently, his was, and is, a spurious claim with no basis in fact or any form of justification.

At this time, America does not have a government because “The UNITED STATES” is a commercial company. The term “United States” means a Federal corporation. The US President is the President of a commercial corporation and American citizens are, in effect, the employees of that Corporation. This present situation was sneaked in by the covert actions of the Americans who organised and ran the civil war with the intention of taking lands and assets from people who lived in the South. Most people imagine that, say, Virginia, is a part of the American nation under the American government. However, this is not true as every one of the “States” is actually set up as a commercial, for-profit, company, under the parent company “The United States of America”. So the reality is that instead of being a State of the Nation, the “State of Virginia” is the name of a commercial for-profit company.

The Vatican claims that it owns Britain and all of the commonwealth countries. Britain claims that it owns America as a British colony. The King of England provided financial backing to both sides of the Revolutionary war and believed that the lands of the Virginia Company were granted (on lease) to the colonies under a Deed of Trust and therefore they could not claim ownership of the land. They could pass on the perpetual use of the land to their heirs or sell the perpetual use, but they could never own the land itself as ownership was supposedly retained by the British Crown.

You may be interested to know that the Vatican’s system of law is based on the ancient Roman system and in Rome, the seat of power for Caesar was called “Capitol Hill” where Caesar would meet with ‘the Senate’. The Pope believes that he can abolish any law in the United States (Elements of Ecclesiastical Law Vol. 1, 53-54). The Pope’s laws are supposed to be obligatory on everyone.

The conglomeration of privately owned commercial corporations know as “the United Sates of America” go along with the same old ridiculous scam of considering American human beings to be “slaves” under Roman law. Consequently, no American can own property because slaves can’t own property. If an American reads the Deed to a property which he thinks that he owns, he will discover that he is listed as a “Tenant” (Senate Document 43, 73rd Congress, 1st Session).

After the first 21 years from the formation of the Virginia Company, all ‘duties, imposts and excises’ paid on trading activities in the colonies were paid directly to the British Crown through the Crown treasurer. Queen Elizabeth II of Britain, controls and has amended US Social Security: Statutory Instrument 1997 No. 1778 The Social Security (United States of America) Order 1997.

The American Inland Revenue Service Publication 6209 is form 1040 which is to be used for tribute paid to Britain. Americans are considered to be slaves to the Queen and own absolutely nothing (Senate Document 43). America’s Social Security is not insurance or a contract, nor is there a Trust Fund. The criminal courts on the lands of the Virginia Company were to be operated under Admiralty Law, the law of the sea, and the civil courts under common law, the law of the land. This is a crucial point. The United States of America is not a country, it is a corporation owned by the same Brotherhood bloodlines who owned the Virginia Company, because the USA is considered to be the property of the Virginia Company.

There is a “USA” which is the 68 square miles of land west of the Potomac River on which is built the federal capital, Washington DC and the District of Columbia, also the US protectorates of Guam and Puerto Rico. And then there is a “usA” the “united states of America” which are the lands of the various states. These lands are still supposedly owned by the British Crown as the head of the Virginia Company.

The Act of 1871 created a new, altered Constitution. The title was changed to capital letters and the word “for” was changed to the word “of”. That is, “The Constitution for the united states of America” was altered to “THE CONSTITUTION OF THE UNITED STATES OF AMERICA”.

An American cannot use the Constitution to defend himself because he is not a party to it. “The People” does not include ordinary US Citizens. The Act of 1871 also created a separate form of government for the District of Columbia, which is a ten mile square parcel of land which is governed with British Admiralty law, UCC (Acts of the Forty-First Congress, Section 34, Session III, chapters 61 and 62).

When Americans agree to have a Social Security Number, they surrender their sovereignty and agree to become franchisees of the United States (which is supposedly the Virginia Company of the British Crown). Americans are led to believe that there is only one United States and that the Federal government is the rightful government. The use of lower/uppercase characters is making a legal statement. If you are American, then you should notice that when you receive any correspondence relating to government, law or anything to do with finance or taxation that your name is always spelt entirely in block capitals.

Your name in block capitals is not you. It is a corporation set up by the ‘government’ Corporation through the treasury department at the time of your birth. Any time that a child is born, a corporation/trust is created using his or her name in block capitals. One definition of “a human being” is “a corporation treated as having the rights and obligations of a person” while the definition of a “natural person” is ‘a real human being’, as distinguished from a corporation, which is often treated at law as being a fictitious person.

Everything in the “United States” is “For Sale”: roads, bridges, schools, hospitals, water, prisons, airports, etc. (Executive Order 12803). Americans are Human capital (Executive Order 13037).

The Emergency Banking Relief Act of 9th March 1933, defined the American people as legally, the enemy of the United States Government and the private, international Federal Reserve System became the Government of the United States.

The national flag of the United States always has a gold fringe when displayed in court or federal buildings, federally-funded schools and the uniforms of US troops. Under the International Law of the Flags, a gold fringe indicates the jurisdiction of commercial law, also known as British Maritime Law, and in the US as the uniform Commercial Code or “UCC”.

George Bush launched a ‘war on terrorism’ on behalf of a private Corporation, to further the goals of that Corporation. It had nothing to do with ‘America’ or ‘Americans’, because those are very different legal entities. The United States Corporation owns the United States military and everything else that comes under the term ‘federal’. It is not the duty of the US police to protect Americans. Their job is to protect the Corporation and arrest code breakers (Sapp v. Tallahasee, 348 So. 2nd. 363, etc.). There are no Judicial courts in America and there have not been since 1789. Judges do not enforce Statutes and Codes but instead, Executive Administrators enforce Statutes and Codes. The most powerful court in America is not the United States Supreme Court but instead, it is the Supreme Court of Pennsylvania (42 Pa.CSA 502). Pennsylvania is the keystone state.

The FCC, CIA, FBI, NASA and all similar organisations were never part of the United States government, even though the “US Government” held shares of stock in the various Agencies. (US v Strang, 254 US 451, Lewis v US, 680 F.2d, 1239).

Americans may think that their government and legal system is pegged in some way to the Constitution, but it is not. The United States, like Britain and elsewhere, is ruled by commercial law to overcome the checks and balances of common law. It is a monumental fraud.

This web site lists what it considers to be a series of little-known facts about America. It says:

“The IRS is not a US government agency. It is an agency of the IMF which in turn is an agency of the United Nations. The United States has not had a Treasury since 1921 as the US Treasury is now the IMF. The United States does not have any employees because there no longer is a United States. The FCC, CIA, FBI, NASA, etc. were never part of the US government but are privately owned companies. US Social Security numbers are issued by the UN through the IMF, (the SS5 form does not state who issues it). There have been no Judicial Courts in America since 1789. There have been no Judges in America since 1798. According to GATT, Americans must have a Social Security Number. New York City is defined in the Federal regulations as the United Nations. Social Security is not insurance or a contract and Social Security cheques come directly from the IMF which is an agency of the UN.

All Americans are slaves and so can own absolutely nothing, not even what they think of as being their own children. The most powerful court in America is the Supreme Court of Pennsylvania. The King of England financially backed both sides of the Revolutionary War. Americans can’t use the US Constitution to defend themselves because they are not a party to it. Britain is owned by the Vatican and the Pope claims to own the entire planet through the laws of conquest and discovery (Papal Bulls of 1495 and 1493). The Pope has ordered the genocide and enslavement of millions of people (Papal Bulls of 1455 and 1493). The Pope’s laws are obligatory on all Americans. “The People” does not include ordinary Americans. (Barron v City Council of Baltimore 32 US 243)”.

When you become aware of these things, it becomes easier to understand why voting in a Presidential election can never make any difference – after all, he is only the President of a commercial company whose corporate policy is set by the owners of the company and not by the President. It also explains what these commercial companies have done and are still doing through their agencies such as the CIA.

The fractional reserve policy perpetrated by the Federal Reserve which has spread in practice to the great majority of banks in the world, is, in fact, a system of modern slavery. Think about it: money is created out of debt. What do people do when they earn debt? They submit to employment to pay it off. But if money can only be created out of loans, how can society ever be debt-free? It can’t, and that’s the point. And it is the fear of losing assets coupled with the struggle to keep up with the perpetual debt and inflation in the system, compounded by the inescapable scarcity in the money supply itself, created by the interest which can never be repaid, that keeps the wage slave in line, powering the pyramid which only benefits the elite at the top of the pyramid. At the end of the day, for whom are you really working? The banks. Money is created in a bank and inevitably ends up in a bank. They are the true masters along with the corporations and governments which they support. Physical slavery requires people to be housed and fed, economic slavery requires people to house and feed themselves.

Michael Rivero has put together a concise statement on the situation in America, (which actually impacts on the whole world). His statement is here where he says:

I know that many people have a great deal of difficulty with understanding just how many wars are started for no other purpose than to force private central banks on to nations, so let me share a few examples, in order that that you can understand why the US Government is engaged in so many wars against so many foreign nations. There is ample precedent for this.

The United States fought the war of the American Revolution primarily over the Currency Act of King George III, which forced the colonists to conduct their business only using printed bank notes borrowed from the Bank of England at interest. After the revolution, the new United States adopted a radically different economic system in which the government issued its own value-based money, so that private banks like the Bank of England were not siphoning off the wealth of the people through interest-bearing bank notes.

“The refusal of King George 3rd to allow the colonies to operate an honest money system, which freed the ordinary man from the clutches of the money manipulators, was probably the prime cause of the revolution”. — Benjamin Franklin, Founding Father

But bankers are nothing if not dedicated to their schemes to acquire your wealth, and they know how easy it is to corrupt the leaders of a nation. Just one year after Mayer Amschel Rothschild had uttered his infamous statement: “Let me issue and control a nation’s money and I care not who makes the laws” , the bankers succeeded in setting up a new Private Central Bank called the First Bank of the United States, largely through the efforts of the Rothschild’s chief US supporter, Alexander Hamilton.

Founded in 1791, by the end of its twenty year charter the First Bank of the United States had almost ruined the nation’s economy, while enriching the bankers. Congress refused to renew the charter and signalled their intention to go back to a state-issued value-based currency on which the people paid no interest at all to any banker. This resulted in a threat from Nathan Mayer Rothschild against the US Government: “Either the application for renewal of the charter is granted, or the United States will find itself involved in a most disastrous war” . Congress still refused to renew the charter for the First Bank of the United States, whereupon Nathan Mayer Rothschild railed, “Teach those impudent Americans a lesson! Bring them back to colonial status!”

Financed by the Rothschild-controlled Bank of England, Britain then launched the war of 1812 to re-colonise the United States and force them back into the slavery of the Bank of England, or to plunge the United States into so much debt they would be forced to accept a new private central bank. The plan worked. Even though the War of 1812 was won by the United States, Congress was forced to grant a new charter for yet another private bank issuing the public currency as loans at interest, and that was the Second Bank of the United States. Once again, private bankers were in control of the nation’s money supply and cared not who made the laws or how many British and American soldiers had to die for it.

Once again the nation was plunged into debt, unemployment, and poverty through the plundering of the private central bank, and in 1832 Andrew Jackson successfully campaigned for his second term as President under the slogan, “Jackson And No Bank!” True to his word, Jackson succeeds in blocking the renewal of the charter for the Second Bank of the United States.

“Gentlemen! I too have been a close observer of the doings of the Bank of the United States. I have had men watching you for a long time, and am convinced that you have used the funds of the bank to speculate in the breadstuffs of the country. When you won, you divided the profits amongst you, and when you lost, you charged it to the bank. You tell me that if I take the deposits from the bank and annul its charter I shall ruin ten thousand families. That may be true, gentlemen, but that is your sin! If I let you go on, you will ruin fifty thousand families, and that would be my sin! You are a den of vipers and thieves. I have determined to rout you out, and by the Eternal, (bringing his fist down on the table) I will rout you out!” — Andrew Jackson, shortly before ending the charter of the Second Bank of the United States. From the original minutes of the Philadelphia committee of citizens sent to meet with President Jackson (February 1834), according to Andrew Jackson and the Bank of the United States (1928) by Stan V. Henkels

Shortly after President Jackson (the only American President to actually pay off the National Debt) ended the Second Bank of the United States, there was an attempted assassination which failed when both pistols used by the assassin, Richard Lawrence, failed to fire. Lawrence later said that with Jackson dead, “Money would be more plenty”.

Of course, the present day American public school system is as subservient to the bankers’ wishes to keep certain items of history from you, just as the corporate media is subservient to Monsanto’s wishes to keep the dangers of Genetically Modified foodstuffs from you, and the Global Warming cult’s wishes to conceal from you the fact that the Earth has actually been cooling for the last 16 years. Thus is should come as little surprise, that much of the real reasons for the events of the Civil War are not well known to the average American.

When the Confederacy seceded from the United States, the bankers once again saw the opportunity for a rich harvest of debt, and offered to fund Lincoln’s efforts to bring the south back into the union, but at 30% interest. Lincoln remarked that he would not free the black man by enslaving the white man to the bankers and using his authority as President, he issued a new government currency, the “greenback”. This was a direct threat to the wealth and power of the central bankers, who responded quickly.

“If this mischievous financial policy, which has its origin in North America, becomes entrenched, then that Government will issue it’s own money without cost. It will pay off debts and be without debt. It will have all the money necessary to carry on it’s commerce. It will become prosperous to a degree which is without precedent in the history of the world. The brains, and wealth of all countries will migrate to North America. That country must be destroyed or it will destroy every monarchy on the globe”. — The London Times responding to Lincoln’s decision to issue government Greenbacks to finance the Civil War, rather than agree to private banker’s loans at 30% interest.

In 1872 New York bankers sent a letter to every bank in the United States, urging them to fund any newspapers which opposed government-issued money (Lincoln’s greenbacks): “Dear Sir: It is advisable to do all in your power to sustain such prominent daily and weekly newspapers… as will oppose the issuing of greenback paper money, and that you also withhold patronage or favours from all applicants who are not willing to oppose the Government issue of money. Let the Government issue the coin and the banks issue the paper money of the country…To restore to circulation the Government issue of money, will be to provide the people with money, and will therefore seriously affect your individual profit as bankers and lenders”. — Triumphant plutocracy; the story of American public life from 1870 to 1920, by Lynn Wheeler

“It will not do to allow the greenback, as it is called, to circulate as money any length of time, as we cannot control that.” — Triumphant plutocracy; the story of American public life from 1870 to 1920, by Lynn Wheeler

“Slavery is likely to be abolished by the war, power, and chattel slavery destroyed. This, I and my European friends are in favour of, for slavery is but the owning of labour and carries with it the care for the labourer, while the European plan, led on by England, is for capital to control labour by controlling the wages. THIS CAN BE DONE BY CONTROLLING THE MONEY”. — Triumphant plutocracy; the story of American public life from 1870 to 1920, by Lynn Wheeler

Goaded by the private bankers, much of Europe supported the Confederacy against the Union, with the expectation that victory over Lincoln would mean the end of the Greenback. France and Britain considered an outright attack on the United States to aid the confederacy, but were held at bay by Russia, which had just ended the serfdom system and had a state central bank similar to the system the United States had been founded on. Left free of European intervention, the Union won the war, and Lincoln announced his intention to go on issuing greenbacks. Following Lincoln’s assassination, the Greenbacks were pulled from circulation and the American people forced to go back to an economy based on bank notes borrowed at interest from the private bankers.

Finally, in 1913, the Private Central Bankers of Europe, in particular the Rothschilds of Great Britain and the Warburgs of Germany, met with their American financial collaborators on Jekyll Island, Georgia to form a new banking cartel with the express purpose of forming the Third Bank of the United States, with the aim of placing complete control of the United States money supply once again under the control of private bankers. Owing to hostility over the previous banks, the name was changed to “The Federal Reserve” system in order to grant the new bank a quasi-governmental image, but in fact it is a privately owned bank, no more “Federal” than Federal Express. Indeed, in 2012, the Federal Reserve successfully rebuffed a Freedom of Information Lawsuit by Bloomberg News on the grounds that as a private banking corporation and not actually a part of the government, the Freedom of Information Act did not apply to the operations of the Federal Reserve. The year 1913 proved to be a transformative year for the nation’s economy, first with the passage of the 16th “income tax” Amendment and the false claim that it had been ratified.

“I think that if you were to go back and try top find and review the ratification of the 16th Amendment, which was the internal revenue, the income tax, I think that if you went back and examined that carefully, you would find that a sufficient number of States never ratified that Amendment”. – US District Court Judge James C. Fox (Sullivan vs United States, 2003).

Later in 1913, apparently unwilling to risk another questionable amendment, Congress passed the Federal Reserve Act over the Christmas holiday, while members of Congress who were opposed to the measure were at home. This was a very underhanded deal, as the Constitution which explicitly grants Congress the authority to issue the public currency, does not authorise it to delegate that authority, and so it should have required a new Amendment to allow Congress to transfer that authority to a private bank. But Congress did pass it, and President Woodrow Wilson signed it (as he had promised the bankers that he would, in exchange for generous campaign contributions). Wilson later regretted that decision, stating: “I am a most unhappy man. I have unwittingly ruined my country. A great industrial nation is now controlled by its system of credit. We are no longer a government by free opinion, no longer a government by conviction and vote of the majority, but a government by the opinion and duress of a small group of dominant men”. – Woodrow Wilson 1919.

The next year, World War One started, and it is important to remember that prior to the creation of the Federal Reserve, there was no such thing as a world war.

The First World War started between Austria-Hungary and Serbia, but quickly shifted to focus to Germany, whose industrial capacity was seen as an economic threat to Great Britain, who saw the decline of the British Pound as a result of too much emphasis on financial activity to the neglect of agriculture, industrial development, and infrastructure (not unlike the present day United States).

Although pre-war Germany had a private central bank, that bank was heavily restricted, and inflation kept to reasonable levels. Under government control, investment was guaranteed to internal economic development, and Germany was seen as a major power. So, in the media of the day, Germany was portrayed as the prime instigator of World War One, and subsequently, not just defeated, but had its industrial base flattened.

Following the Treaty of Versailles, Germany was ordered to pay the war costs of all of the participating nations, even though Germany had not actually started the war. This amounted to three times the value of all of Germany itself. Germany’s private central bank, to whom Germany had gone deeply into debt to pay the costs of the war, broke free of government control, and massive inflation followed (mostly triggered by currency speculators), permanently trapping the German people in endless debt.

When the Weimar Republic collapsed economically, it opened the door for the National Socialists to take power. Their first financial move was to issue their own state currency which was not borrowed from private central bankers. Freed from having to pay interest on the money in circulation, Germany blossomed and quickly began to rebuild its industry. The media called it “The German Miracle”. TIME magazine lionized Hitler for the amazing improvement in life for the German people and the explosion of German industry, and even named him TIME Magazine’s “Man Of The Year” in 1938.

Once again, Germany’s industrial output became a threat to Great Britain, resulting in these comments:

“Should Germany merchandise (do business) again in the next 50 years, we have led this war (WW1) in vain”. – Winston Churchill in The Times (1919)

“We will force this war upon Hitler, if he wants it or not”. – Winston Churchill (1936 broadcast)

“Germany becomes too powerful. We have to crush it.” – Winston Churchill (November 1936 speaking to US – General Robert E. Wood).

“This war is an English war and its goal is the destruction of Germany”. – Winston Churchill (- Autumn 1939 broadcast) .

Germany’s state-issued value-based currency was also a direct threat to the wealth and power of the private central banks, and as early as 1933 they started to organise a global boycott against Germany to strangle this upstart ruler who thought he could break free of private central bankers!

As had been the case in World War One, Great Britain and other nations threatened by Germany’s economic power looked for an excuse to go to war, and as public anger in Germany grew over the boycott, Hitler foolishly gave them that excuse. Years later, in a spirit of candour, the real reasons for that war were made clear:

“The war wasn’t only about abolishing fascism, but to conquer sales markets. We could have, if we had intended to, prevented this war from breaking out without firing one shot, but we didn’t want to”. – Winston Churchill to Truman (Fultun, USA March 1946).

“Germany’s unforgivable crime before WW2 was its attempt to loosen its economy out of the world trade system and to build up an independent exchange system from which the world-finance couldn’t profit any more. …We butchered the wrong pig”. – Winston Churchill (The Second World War – Bern, 1960).

As a side note, we need to step back before WW2 and recall Marine Major General Smedley Butler. In 1933, Wall Street bankers and financiers had bankrolled the successful coups by both Hitler and Mussolini. Brown Brothers Harriman in New York was financing Hitler right up to the day war was declared with Germany. And they decided that a fascist dictatorship in the United States based on the one on Italy would be far better for their business interests than Roosevelt’s “New Deal” which threatened massive wealth re-distribution to recapitalise the working and middle class of America. So the Wall Street tycoons recruited General Butler to lead the overthrow of the US Government and install a “Secretary of General Affairs” who would be answerable to Wall Street and not the people, would crush social unrest and shut down all labour unions.

General Butler pretended to go along with the scheme but then exposed the plot to Congress. Congress, then as now in the pocket of the Wall Street bankers, refused to act. When Roosevelt learned of the planned coup he demanded the arrest of the plotters, but the plotters simply reminded Roosevelt that if any one of them were sent to prison, their friends on Wall Street would deliberately collapse the still-fragile economy and blame Roosevelt for it. Roosevelt was thus unable to act until the start of WW2, at which time he prosecuted many of the plotters under the Trading With The Enemy Act. The Congressional minutes into the coup were finally released in 1967 and became the inspiration for the movie, “Seven Days in May” but with the true financial villains erased from the script.

“I spent 33 years and four months in active military service as a member of our country’s most agile military force — the Marine Corps. I served in all commissioned ranks from second lieutenant to Major General. During that period I spent more of my time being a high-class muscle man for Big Business, for Wall Street and for the bankers. In short, I was a racketeer, a gangster for capitalism. I suspected that I was just a part of a racket at the time. Now I am sure of it. Like all members of the military profession I never had an original thought until I left the service. My mental faculties remained in suspended animation while I obeyed the orders of the higher-ups. This is typical with everyone in the military service. Thus I helped make Mexico and especially Tampico safe for American oil interests in 1914. I helped make Haiti and Cuba a decent place for the National City Bank boys to collect revenues in. I helped in the raping of half a dozen Central American republics for the benefit of Wall Street. The record of racketeering is long. I helped purify Nicaragua for the international banking house of Brown Brothers in 1909-12. I brought light to the Dominican Republic for American sugar interests in 1916. In China in 1927 I helped see to it that Standard Oil went on its way unmolested. During those years, I had, as the boys in the back room would say, a swell racket. I was rewarded with honours, medals and promotion. Looking back on it, I feel I might have given Al Capone a few hints. The best he could do was to operate his racket in three city districts. I operated on three continents”. — General Smedley Butler, former US Marine Corps Commandant,1935

As President, John F. Kennedy understood the predatory nature of private central banking, he understood why Andrew Jackson fought so hard to end the Second Bank of the United States. So Kennedy wrote and signed Executive Order 11110 which ordered the US Treasury to issue a new public currency, the United States Note.

Kennedy’s United States Notes were not borrowed form the Federal Reserve but created by the US Government and backed by the silver stockpiles held by the US Government. It represented a return to the system of economics on which the United States had been founded, and this was perfectly legal for Kennedy to do. All told, some four and a half billion dollars went into public circulation, eroding interest payments to the Federal Reserve and loosening their control over the nation. Five months later John F. Kennedy was assassinated in Dallas Texas, and the United States Notes pulled from circulation and destroyed (except for samples held by collectors). John J. McCloy, President of the Chase Manhattan Bank, and President of the World Bank, was named as part of the Warren Commission, presumably to make certain that the banking dimensions behind the assassination were concealed from the public.

As we enter the eleventh year of what future history will most certainly describe as World War Three, we need to examine the financial dimensions behind the wars.

Towards the end of World War Two, when it became obvious that the allies were going to win and dictate the post war environment, the major world economic powers met at Bretton Woods, a luxury resort in New Hampshire in July 1944, and hammered out the Bretton Woods agreement for international finance. The British Pound lost its position as the global trade and reserve currency and its place was taken by the US dollar (part of the price demanded by Roosevelt in exchange for the US entry into the war). Without the economic advantages of being the world’s central currency, Britain was forced to nationalise the Bank of England in 1946. The Bretton Woods agreement, was ratified in 1945, and in addition to making the US dollar the global reserve and trade currency, obliged the signatory nations to tie their currencies to the dollar. The nations which ratified Bretton Woods did so on two conditions. The first was that the Federal Reserve would refrain from over-printing the dollar as a means to loot real products and produce from other nations in exchange for ink and paper; basically an imperial tax. That assurance was backed up by the second requirement, which was that the US dollar would always be convertible to gold at $35 per ounce.

Of course, the Federal Reserve, being a private bank and not answerable to the US Government, did start overprinting paper dollars, and much of the perceived prosperity of the 1950s and 1960s was the result of foreign nations’ obligations to accept the paper notes as being worth gold at the rate of $35 an ounce. Then in 1970, France looked at the huge pile of paper notes sitting in their vaults, for which real French products like wine and cheese had been traded, and notified the United States government that they would exercise their option under Bretton Woods to return the paper notes for gold at the $35 per ounce exchange rate. Of course, the United States had nowhere near the gold to redeem the paper notes, so on August 15th, 1971, Richard Nixon “temporarily” suspended the gold convertibility of the US Federal Reserve Notes.

This “Nixon shock” effectively ended Bretton Woods and many global currencies started to disengage from the US dollar. Worse still, since the United States had collateralised their loans with the nation’s gold reserves, it quickly became apparent that the US Government did not in fact have enough gold to cover the outstanding debts. Foreign nations began to get very nervous about their loans to the US and understandably were reluctant to lend any additional money to the United States without some form of collateral. So Richard Nixon started the environmental movement, with the EPA and its various programs such as “wilderness zones”, Road-less areas”, Heritage rivers”, “Wetlands”, all of which took vast areas of public lands and made them off limits to the American people who were technically the owners of those lands. But Nixon had little concern for the environment and the real purpose of this land grab under the guise of the environment was to pledge those pristine lands and their vast mineral resources as collateral on the national debt. The plethora of different programs was simply to conceal the true scale of how much American land was being pledged to foreign lenders as collateral on the government’s debts; eventually almost 25% of the nation itself.

With open lands for collateral already in short supply, the US Government embarked on a new program to shore up sagging international demand for the dollar. The United States approached the world’s oil producing nations, mostly in the Middle East, and offered them a deal. In exchange for only selling their oil for dollars, the United States would guarantee the military safety of those oil-rich nations. The oil rich nations would agree to spend and invest their US paper dollars inside the United States, in particular in US Treasury Bonds, redeemable through future generations of US taxpayers. The concept was labelled the “petrodollar”. In effect, the US, no longer able to back the dollar with gold, was now backing it with oil. Other peoples’ oil, and the necessity to keep control over those oil nations in order to prop up the dollar has shaped America’s foreign policy in the region ever since.

But as America’s manufacturing and agriculture has declined, the oil producing nations faced a dilemma. Those piles of US Federal Reserve notes were not able to purchase much from the United States because the United States had little (other than real estate) which anyone wanted to buy. Europe’s cars and aircraft were superior and less costly, while experiments with GMO food crops led to nations refusing to buy US food exports. Israel’s constant belligerence against its neighbours caused them to wonder if the US could actually keep their end of the petrodollar arrangement. Oil-producing nations started to talk of selling their oil for whatever currency the purchasers chose to use. Iraq, already hostile to the United States following Desert Storm, demanded the right to sell their oil for Euros in 2000 and in 2002, the United Nations agreed to allow it under the “Oil for food” program instituted following Desert Storm. One year later the United States re-invaded Iraq, lynched Saddam Hussein, and placed Iraq’s oil back on the world market only for US dollars.

Following 9-11, the clear US policy shift away from being an impartial broker of peace in the Middle East to one of unquestioned support for Israel’s aggressions, only further eroded confidence in the Petrodollar deal and even more oil-producing nations started openly talking of oil trade for other global currencies.

Over in Libya, Muammar Gaddafi had instituted a state-owned central bank and a value-based trade currency, the Gold Dinar. Gaddafi announced that Libya’s oil was for sale, but only for the Gold Dinar. Other African nations, seeing the rise of the Gold Dinar and the Euro, even as the US dollar continued its inflation-driven decline, flocked to the new Libyan currency for trade. This move had the potential to seriously undermine the global hegemony of the dollar. French President Nicolas Sarkozy reportedly went so far as to call Libya a “threat” to the financial security of the world.

So, the United States invaded Libya, brutally murdered Gaddafi (the object lesson of Saddam’s lynching not being enough of a message, apparently), imposed a private central bank, and returned Libya’s oil output to dollars only. The gold that was to have been made into the Gold Dinars is, as of last report, unaccounted for.

According to General Wesley Clark, the master plan for the “dollarification” of the world’s oil nations included seven targets, Iraq, Syria, Lebanon, Libya, Somalia, Sudan, and Iran (Venezuela, which dared to sell their oil to China for the Yuan, is a late addition). What is notable about the original seven nations originally targeted by the US is that none of them are members of the Bank for International Settlements, the private central bankers private central bank, located in Switzerland. This meant that these nations were deciding for themselves how to run their nations’ economies, rather than submit to the international private banks.

Now the gun sights of the bankers are on Iran, which dares to have a government central bank and sell their oil for whatever currency they choose. The war agenda is, as always, to force Iran’s oil to be sold only for dollars and to force them to accept a privately owned central bank.

The German government recently asked for the return of some of their gold bullion from the Bank of France and the New York Federal Reserve. France has said it will take 5 years to return Germany’s gold. The United States has said they will need 8 years to return Germany’s gold. This suggests strongly that the Bank of France and the NY Federal Reserve have used the deposited gold for other purposes, and they are scrambling to find new gold to cover the shortfall and prevent a gold run. So it is inevitable that suddenly France invades Mali, ostensibly to combat Al Qaeda, with the US joining in. Mali just happens to be one of the world’s largest gold producers with gold accounting for 80% of Mali exports. War for the bankers does not get more obvious than that!

Americans have been raised by a public school system and media that constantly assures them that the reasons for all these wars and assassinations are many and varied. The US claims to bring democracy to the conquered lands (they haven’t; the usual result of a US overthrow is the imposition of a dictatorship, such as the 1953 CIA overthrow of Iran’s democratically elected government of Mohammad Mosaddegh and the imposition of the Shah, or the 1973 CIA overthrow of Chile’s democratically elected government of President Salvador Allende, and the imposition of Agusto Pinochet), or to save a people from a cruel oppressor, revenge for 9-11, or that tired worn-out catch all excuse for invasion: “weapons of mass destruction”. Assassinations are always passed off as “crazed lone nuts” to obscure the real agenda.

The real agenda is simple. It is enslavement of the people by the creation of a false sense of obligation. That obligation is false because the Private Central Banking system, by design, always creates more debt than money with which to pay that debt. Private Central Banking is not science, it is a religion; a set of arbitrary rules created to benefit the priesthood, meaning the owners of the Private Central Bank. The fraud persists, with often lethal results, because the people are tricked into believing that this is the way life is supposed to be and no alternative exists or should be dreamt of. The same was true of two earlier systems of enslavement, ‘Rule by Divine Right’ and ‘Slavery’, both of which are systems designed to trick people into obedience, and both of which are now recognised by modern civilization as illegitimate. Now we are entering a time in human history where we will recognise that ‘rule by debt’, or rule by Private Central Bankers issuing the public currency as a loan at interest, is equally illegitimate. It only works as long as people allow themselves to believe that this is the way life is supposed to be.

But understand this above all else, Private Central Banks do not exist to serve the people, the community, or the nation. Private Central Banks exist to serve their owners, to make them rich beyond the dreams of Midas and all for the cost of ink, paper, and the right bribe to the right official.

Behind all these wars, all these assassinations, the hundred million horrible deaths from all the wars lies a single policy of dictatorship. The private central bankers allow rulers to rule only on the condition that the people of a nation remain enslaved to the private central banks. Failing that, any ruler will be killed, and their nation invaded by those other nations which are already enslaved to private central banks.

The so-called “clash of civilizations” we read about on the corporate media is really a war between banking systems, with the private central bankers forcing themselves on to the rest of the world, no matter how many millions must die for it. Indeed the constant hatemongering against Muslims lies in a simple fact. Like the ancient Christians (prior to the Knights Templar’s private banking system), Muslims forbid usury (the lending of money at interest), and that is the reason why the American government and media insist that Muslims must be killed or converted. They refuse to submit to currencies issued at interest. They refuse to be debt slaves. So off to war American children must go, to spill their blood for the gold of the money-junkies. We barely survived the last two world wars. In the nuclear/bio weapon age, are the private central bankers willing to risk incinerating the whole planet just to feed their greed? Najwyraźniej tak.

Flag waving and propaganda aside, all modern wars are wars by and for the private bankers, fought and bled for by third parties unaware of the true reason why they are expected to be killed and crippled. The process is quite simple. As soon as the Private Central Bank issues its currency as a loan at interest, the public is forced deeper and deeper into debt. When the people are reluctant to borrow any more, that is when the Keynesian economists demand the government borrow more to keep the pyramid scheme working. When both the people and government refuse to borrow any more, that is when wars are started, to plunge everyone even deeper into debt to pay for the war, then after the war to borrow more to rebuild. When the war is over, the people have about the same as they did before the war, except the graveyards are far larger and everyone is in debt to the private bankers for the next century. This is why Brown Brothers Harriman in New York was funding the rise of Adolf Hitler.

As long as Private Central Banks are allowed to exist, inevitably, as night follows day, there will be poverty, hopelessness, and millions of deaths in endless World Wars, until the Earth itself is sacrificed in flames to Mammon. The path to true peace on Earth lies in the abolishment of all private central banking everywhere, and a return to the state-issued value-based currencies that allow nations and people to become prosperous.

Michael Rivero

It is one of the most ingenious scams for social manipulation ever invented, and at it’s core, it is an invisible war waged against the population. Debt is the weapon used to conquer and enslave societies and interest is its prime ammunition. As the majority walks around, oblivious to this reality, banks in collusion with governments and corporations continue to expand and perfect their tactics of economic warfare, spawning new bases such as the World Bank and the International Monetary Fund and introducing a new kind of soldier – the economic hitman.

Here is the testimony of one of those economic hitmen, John Perkins:

We, the economic hitmen, are the ones really responsible for creating the first really global empire, and we work many different ways. Perhaps the most common is that we will identify a country which has resources which our corporations covet, such as oil, and then arrange a huge loan to that country from the World Bank or one of it’s sister organisations. But the money never actually goes to the country, instead, it goes to our big construction corporations to build infrastructure projects in that country, like industrial power plants, things which benefit a few rich people in that country (in addition to our corporations), but really don’t help the people involved, however those people and the whole country are left holding a huge debt so big that they can’t repay it, which is the whole plan – that they can’t repay it. So we economic hitmen go back to them and say “listen, you owe us a lot of money, you can’t repay it, so sell your oil real cheap to our oil companies, allow us to build a military base in your country or send troops to some place in the world to support our troops in somewhere like Iraq, or vote with us in the UN to have their electric utility company privatised, or their sewage system privatised and sold to US corporations or other multinational corporations, so there is a whole mushrooming thing and it’s the way that the World Bank and the International Monetary Fund operate to put a whole country in debt with such a big debt that it can’t pay it, so you then offer to refinance that debt and get them to pay even more interest and you demand this ‘quid pro quo’ or ‘conditionality’ or ‘good governance’ which means basically that they have to sell off their resources, including their social services and utility companies, their school systems sometimes, their penal systems, their insurance systems to foreign corporations. So, it’s a double, triple, quadruple whammy.

Przykłady:

Iran 1953 : The precedent for economic hitmen began back in the early 1950s when the democratically elected President of Iran, Dr Mohammad Mossadegh, was considered to be a hope for democracy – Time Magazine’s Man of the Year. One of the policies which he ran on was the idea that the oil companies needed to pay the Iranian people a lot more for the oil which they were taking out of Iran. We didn’t like that, of course, but we were afraid to do what we would normally do, which is to send in the military. Instead, we sent in one CIA agent, a relative of President Roosevelt. He went in with a few million dollars and was very efficient and effective and in a short amount of time he managed to get Mossadegh overthrown and brought in the Shah of Iran to replace him. It was extremely effective. So back here in the United States, people in Washington looked around and said “wow – that was easy and cheap !” So this established the whole new way of manipulating countries and creating empire. The only problem with Roosevelt was that he was a card-carrying CIA agent and if he had been caught, the ramifications would have been pretty serious. So, very quickly at that point a decision was made to use private ‘consultants’, to channel the money through the World Bank, the IMF or one of the other such agencies, bring in people like me who worked for private companies, so that if we got caught, there would be no government ramifications.

Guatemala 1954 : When Arbenz (Jacobo Arbenz Guzman) became President of Guatemala, the country was very much under the thumb of the United Fruit Company, the big international corporation and Guzman ran under the strategy of giving the land back to the people. When he was elected he started implementing those policies of giving the land back to the people. United Fruit didn’t like that so much, so they hired a Public Relations company in the United States mounted a huge campaign to convince the people of the US, the press of the US and the Congress of the US that Arbenz was a Soviet puppet and if we allowed him to stay in power the Soviets would have a foothold in this hemisphere, which, at that time, was a huge fear on everybody’s minds, so to make a long story short, out of this public relations campaign came a commitment on the part of the CIA and the military to take this man out, and in fact, we did. We sent in planes, we sent in soldiers, we sent in jackals, we sent in everything to take him out, and we did take him out. And as soon as he was removed, his successor reinstated the links to the big corporations including United Fruit.

Ecuador 1981 : Ecuador for many, many years was ruled by pro-US dictators, often relatively brutal. Then it was decided that they were going to have a truly democratic election Jaime Roldos (Aguilera) ran for office and his main goal, he said, as President was to make sure that Ecuador’s resources were used to help the people. And he won, overwhelmingly, by more votes than anyone has ever won anything in Ecuador and he began to implement these policies to make sure that the profits from oil went to help the people. Well, we didn’t like that in the United States. I was sent down as one of several economic hitmen to change Roldos, to corrupt him, to bring him around, to let him know “you know, you and your family can get very rich if you play our game but if you but if you continue to try and keep these policies you promised, then you are going to go”. He wouldn’t listen. He was assassinated “Ecuadorian Leader Dies in Plane Crash”. As soon as the plane crashed, the whole area was cordoned off. The only people allowed in were the US military from a nearby base and some of the Ecuadorian military. When an investigation was launched, two of the key witnesses died in car accidents before they had a chance to testify. A lot of very, very strange things went on around the assassination of Roldos. I, like most of the people who really looked at this case had absolutely no doubt that it was an assassination and of course, in my position of an economic hitman, I was expecting something to happen to Jaime, whether a coup or an assassination I was sure that he would be taken down as he was not being corrupted, he would not allow himself to be corrupted the way we wanted to corrupt him.

Panama 1981 : Omar Tarrijas President of Panama was one of my favourite people. I really, really liked him, he was very charismatic and he really wanted to help his country. When I tried to bribe him, to corrupt him, he said “look, John, he called me Juanita, look Juanita, you know, I don’t need the money, what I really need is for my country to be treated fairly. I need the United States to replay the debts which you owe my people for all the destruction you have done here. I need to be in a position to help other Latin American countries with their independence and be free of this terrible presence from the North. You people are exploiting us so badly. I need to have the Panama Canal back in the hands of the Panamanian people. That’s what I want. So leave me alone, don’t try to bribe me”. It was in 1981 and in May Jaime Roldos was assassinated and Omar was very aware of this. He got his family together and said “I’m probably next, but it is ok because I’ve done what I came here to do, I’ve renegotiated the Canal, the Canal will now be in our hands”. He had been renegotiating the treaty with Jimmy Carter:

In June of that same year, just a couple of months later, he also went down in an aeroplane crash which there is no question was executed by CIA jackals. There is a tremendous amount of evidence, one of Tarrijas’ security guards handed him, at the last moment as he was getting on the plane, a small tape recorder which contained a bomb.

Venezuela 2002 : It is interesting to me how this system has continued pretty much the same way for years and years and years except the economic hitmen get better and better and better. Then we come up with, very recently, what happened in Venezuela in 1998 when (Hugo Rafael) Chavez gets elected, following a long line of Presidents who were very corrupt and who basically destroyed the economy of the country, and Chavez was elected following all of that. Chavez stood up to the United States demanding that Venezuela oil be used to help the Venezuelan people. Well we didn’t like that in the United States, so in 2002, a coup was staged, and there is no question in my mind or in most other people’s minds, that the CIA was behind that coup. The way that coup was fermented was very effective, like Colonel Roosevelt had done in Iran – paying people to go out into the streets to riot, to protest and say that Chavez is very unpopular. You know, if you can get a few thousand people to do that, television can make it look like the whole country and things start to mushroom, except in the case of Chavez, he was smart enough and the people were so strongly behind him that they overcame it, which was a phenomenal moment in the life of Latin America.

Iraq 2003 : Iraq, actually, is a perfect example of the way the whole system works. We economic hitmen are the first line of defence. We go in and try to corrupt governments and get them to accept these huge loans which we then use as leverage to basically own them. If we fail, as I failed in Panama with Omar Tarrijas, and in Ecuador with Jaime Roldos, men who refused to be corrupted, then the second line of defence is we send in the jackals and the jackals either overthrow governments or they assassinate and when that happens and a new government comes in, boy, it’s going to toe the line as the new President knows what will happen if he doesn’t. And in the case of Iraq, both of those things failed and the economic hitmen were not able to get through to Saddam Hussein although they tried very hard. We tried very hard to get him to accept a deal but he wouldn’t accept it and so the jackals went in to take him out but they couldn’t do it as his security was very good. After all, he had at one time worked for the CIA and been hired to assassinate a former President of Iraq and failed, but he knew the system. So, in 1991 we send in the troops and we take out the Iraqi military, assuming that at that point that Saddam is going to come around. We could, of course, have taken him out at that time, but we didn’t want to as he is the kind of strong man that we like, able to control his people and keep pumping oil for us. But when we took out his military he didn’t come around so the economic hitmen go back in in the 90s without success. If they had had success, he’d still be running the country – we’d be selling him all the fighter jets he’d want, but they didn’t have success. The jackals couldn’t take him out again, so we sent the military in once again and took him out, and created for ourselves very lucrative reconstruction deals to rebuild a country which we had essentially destroyed – which is a very good deal if you own a construction company – a really big one. So, Iraq shows the three stages: the economic hitmen – failed there, the jackals failed there, so as the final measure, the military goes in.

And in that way, we have really created an empire, but we have done it very, very subtly, it’s clandestine. All the empires in the past were built by the military and everybody knew they were building them. The British knew they were building it, the French, the Germans, the Romans, the Greeks – they were all proud of it and they always had some excuse like “spreading civilisation”, or spreading some religion, something like that, but they knew they were doing it. We don’t. The majority of the people in the United States have no idea that we are living off the benefits of a clandestine empire, that today there is more slavery in the world than ever before.

You may have to ask yourself if it’s an empire, then who’s the Emperor? Obviously, our Presidents in the United States are not Emperors. An Emperor is someone who is not elected, does not serve a limited term, and who doesn’t report to anyone. So you can’t classify Presidents that way. But we do have what I consider to be the equivalent of the Emperor in what I call the “Corporatocracy”. The Corporatocracy is this group of individuals who run our biggest corporations and they really act as the Emperor of this empire. They control our media (either by direct ownership or by advertising), they control most of our politicians because they finance their campaigns, either through corporations or through personal donations. They are not elected, they don’t serve a limited term, they don’t report to anybody, and at the very top of the Corporatocracy, we can’t tell if the person is working for a corporation or for the government as they are always moving back and forth, so you get a guy who is one moment the president of a big company like Halliburton and the next moment he’s the Vice President of the United States, or the President who is in the oil business and this is true whether you get Democrats or Republicans in the office, you have them moving back and forth through the revolving door, and in a way, our government is invisible a lot of the time as it’s policies are carried out by a corporation on one level or another, and then again, the policies of the government are basically forged by the Corporatocracy and then presented to the government and become government policies. So, it is an incredibly cosy relationship. This isn’t a “conspiracy theory” kind of thing, these people don’t have to get together and plot to do things, they all basically work under one primary assumption, and that is that they must maximise profits regardless of the social and environmental costs.

This process of manipulation by the Corporatocracy, through the use of debt, bribery and political overthrow, is called “Globalisation”. Just as the Federal Reserve keeps the American people in a position of indentured servitude, through perpetual debt, inflation and interest, the World Bank and International Monetary Fund fulfil this role on a global scale.

Libya 2011 : If the ruler of a country refuses to become the servant of the New World Order people, he is subjected to character assassination and physically attacked with troops. I don’t for a moment suggest that Col. Gaddafi was a saint, but as the Bible so aptly remarks, you can tell a man’s character by the things which he does, so what did Col. Gaddafi do? Well, here is some information passed to me and I leave you to decide for yourself:

    In Libya, electricity is free for all of it’s citizens.

    There is no interest on loans, banks in Libya are state-owned and loans are given to all its citizens at 0% interest which is requirement of Libyan law.

    Owning a home is considered a human right in Libya – Gaddafi vowed that his parents would not get a house until everyone else in Libya had a home. Gaddafi’s father has died while he, his wife and his mother were still living in a tent.

    All newlyweds in Libya receive $60,000 Dinar (US$50,000 ) from the government, to buy their first apartment to help them start a family.

    Education and medical treatments are free in Libya. Before Gaddafi only 25% of Libyans were literate. Today the figure is 83%.

    If any Libyan wants to take up farming, he receives farming land, a farm house, equipment, seeds and livestock to kick- start their farms – all for free.

    If Libyans cannot find the education or medical facilities they need in Libya, the government funds them to go abroad for it – not just free, but they get US$2, 300 per month for accommodation and running a car.

    If a Libyan buys a car, the government pays 50% of the price.

    The price of petrol in Libya is US$0.14 per litre (in the UK, it is $2.17 per litre at this time, which is more than 15 times as much).

    Libya has no external debt and its reserves amount to US$150 billion – now frozen globally.

    If a Libyan is unable to get employment after graduation the state pays the average salary of the profession as if he or she is employed, until employment is found.

    A portion of Libyan oil sales revenue is credited directly to the bank accounts of all Libyan citizens.

    A mother who gives birth to a child receives US$5 ,000.

    40 loaves of bread in Libya costs just US$ 0.15 (in the UK, it is 200 times more expensive).

    25% of Libyans have a university degree, while in the UK, Sir Clive Woodhead, former Chief Inspector of Schools, recently recommended that children should leave school at age 14 and become apprentices.

    Col. Gaddafi carried out the world’s largest irrigation project, known as the Great Man-Made River project, to make water readily available throughout his desert country.

So, I will leave it up to you to decide if the attacks on Libya and the killing of Col. Gaddafi was an honest action designed to make the world a safer and better place, or if those actions were motivated by some other agenda.

The Technique:
The lawyers and bankers have the objective of taking all of your money and keeping you permanently in debt to them. In the UK, the currency was “the pound sterling” and a £1 note was a promise certifying that there was literally a one pound weight of sterling silver held in storage to back the value of that note and save the person carrying around the actual pound weight of silver.

That link was broken, and nowadays, the £1 note (or in the US, the $1 note) has no actual value as it is no longer a promise that an amount of valuable metal is being held in storage in order to give that piece of paper it’s value. In reality, these paper currency notes have no more value than the paper notes in the board game “Monopoly” and that value is only the value of the paper on which the notes are physically printed, which is, almost nothing at all.

Take the process in America as an example: The “government” decides that it needs some money, so it calls up the (privately owned) Federal Reserve Bank and requests, say, $10,000,000,000. The Federal Reserve Bank replies saying “Sure, we will buy $10 billion in government Bonds from you”. So the “government” takes some pieces of paper, paints some official-looking designs on them and calls them “Treasury Bonds”. Then it puts a value on them of $10 billion and sends them over to the Federal Reserve Bank. In turn, the people in the Federal Reserve Bank draw up a series of impressive looking pieces of paper themselves, only, this time, calling them Federal Reserve notes, also designated with a value of $10 billion. The Federal Reserve Bank then takes these notes and trades them for the Treasury Bonds. Once this trade is complete, the government then takes the $10 billion in Federal Reserve notes and deposits them in a bank account, and on doing this, the $10 billion becomes legal tender money, adding $10 billion to the US money supply. And there it is: $10 billion in new money has been created out of nothing and with no intrinsic value whatsoever. Of course, this example is a generalisation because in reality, this transaction would occur electronically, with no paper used at all. In fact, only 3% of the US money supply exists in physical currency and the other 97% exists in computers alone.

The same style of operation happens in the UK as well with the (privately owned) Bank of England, producing valueless ‘currency’. The banks deliberately compound the problem by lending this valueless money to individual people as a loan or mortgage, knowing full well that there is not enough money in circulation to pay off the loan and the interest. If, for example, the loan is £1000 on a credit card, then the credit card company will want about £1200 back as they charge interest. But as they do that with all of the “money” fraudulently created (actually ten times the amount in America), there is physically not enough to allow the interest to be paid unless the economy of the country keeps on expanding rapidly. The objective here is to take physical goods and possessions away from the borrower when he finds himself unable to pay the amount asked for.

The total lack of value of present day currency was demonstrated when a mortgage loan repossession was challenged in court in America. For any commercial contract anywhere in the world to be valid, something of worth has to be put forward by both parties to that contract. When a bank “lends” it’s worthless money as a mortgage, it has put forward nothing of value and so the mortgage contract is not valid in law.

In 1969, there was a Minnesota court case involving a man named Jerome Daly who was challenging the foreclosure of his home by the bank which provided the loan to purchase it. His argument was that the mortgage contract required both parties (himself and the bank) to put up a legitimate form of property for the exchange. In legal language, this is called a “consideration” from both parties. Mr Daly explained that the money was, in fact, not the property of the bank as it was created out of nothing as soon as the loan agreement was signed. In other words, the money didn’t come out of the bank’s existing assets as the bank simply invented it, consequently, the bank put up nothing of value of it’s own, except for a theoretical liability on paper. As the court case progressed, the bank’s President, Mr Morgan, took the stand and the judges memorandum records that the “Plaintiff admitted that it, in combination with the Federal Reserve Bank … did create the entire $14,000 in money in credit upon it’s own books by bookkeeping entry … the money and credit first came into existence when they created it. Mr Morgan admitted that no United States Law or Statute existed which gave him the right to do this. A lawful consideration must exist and must be tendered to support the Note” … The jury found that there was no lawful consideration, and on this finding, the court rejected the bank’s application for foreclosure and Mr Daly kept his home.

The Consequences:
There does not seem to be much point in commenting on the situation in other countries around the world as you will find the same style of underhand operation in most of them. However, when you understand what is going on, it explains why it has been so difficult to get any free-energy device on to the market for sale to members of the public.

A really major strand of both income and control comes from access to energy. The average person wants energy for heating and cooling a home, running household equipment such as refrigeration, lighting, computing, etc. and for powering a vehicle, operating power tools, and so on. Under the present deceptive regime, we are told from an early age that we need to burn a fuel in order to get this power, and instead of doing it individually, it appears to be cheaper to buy the power from the local energy company.

The reality is that we live in a sea of energy which can supply our every need for ever and ever without the slightest need for burning any kind of fuel. Devices for tapping this energy have been produced by literally thousands of inventive people and yet, they are not for sale. Why do you think that is?

Well, one of the reasons is that inventors of these devices often feel that they should “protect” their invention by patenting it and so they make an application to a Patent Office. Unfortunately, the Patent Office is a commercial business owned by the same people who make massive amounts of money from selling you oil to burn and electricity to use. Because of that, they steal the best of these inventions, often by telling the inventor that his invention is “Of National Security Importance” and so he can’t use it, sell it or even speak to other people about it, and if he did, he would be put in prison. That is, of course, an unlawful deception as the people telling him that have nothing whatsoever to do with anything National, except the use of the word in their company name. There certainly is no government around to make any kind of statement like that.

The wonderful people then use your money in unlimited amounts to develop these inventions as secret “black” projects and they have been doing this for at least a hundred years. People who have been employed in some of these projects report that they now have technology anything from 100 to 1,000 years in advance of what the public is told about. Almost everything shown in the fictional “Star Trek” series has already been produced covertly in real life. The internet has made it difficult to keep on hiding these advances, but they fight back by posting false information, contradicting people who present the real deal, and generally disrupting and flooding every useful forum with a combination of rubbish and inflammatory attacks on forum members.

A major strand of the attempt to suppress the truth is through universities and respected Engineering bodies and publications. This is done through financial pressure. To have a successful career, a university professor needs to have regular publication of research papers. For this, he needs researchers who are paid to do the research. This is done through grants from rich people and organisations. Those are the very people who will under no circumstances allow the publication of any research which demonstrates that free-energy exists and they make sure that no funding will ever be available for any such research.

If a scientist steps out of line and goes public with the facts, he is immediately attacked by all of his former colleagues who promptly say that what he says is “impossible” and “breaks the laws of physics”, neither of which are actually true. For example, in 2010, Rosemary Ainslie and her colleagues demonstrated under strict laboratory conditions that a pulsed heating element produces 17 times more heat output than could be produced by the tiny electrical input driving the element. This was written up in standard scientific paper format and passed to the Institute of Electrical Engineers for examination and publication. As was expected, the paper was refused in spite of the fact (or perhaps because of the fact) that the laboratory results were conclusive. None of the present scientific institutions will publish any form of free-energy paper as that would not be good for the business of their owners.

If an inventor skips the Patent Office, avoids the scientific journals, and tries to get his invention manufactured, he needs substantial funding and that is usually blocked by the concerted efforts of the groups of companies whose businesses would be harmed by the invention becoming freely available to the public. Some times, the inventor is threatened and intimidated. I personally know several people who have had this done to them, but the most common block is financial. For example, Cal-Tech in America spent a million dollars developing, testing, proving and perfecting a carburettor which gave vastly improved mpg results and which cut pollution to near zero. They teamed up with the very large auto-parts supplier Arvin Meritor to put the carburettor into production vehicles. Then “One Equity Partners” bought out the Arvin Meritor division which did all the final work, and then they created a new company, “EMCON Technologies”, which dropped the carburettor from their product line, not because it did not work but because it did work. Oil sales were the only interest and cutting pollution was seen as irrelevant.

If you want to research this commercial domination over you, then here are some links which might be helpful:

How To Thrive
Mortgages are Fake
Australian Fakes
Mary Croft’s eBook
It’s an Illusion
TPUC.co.uk
http://www.zshare.net interview 1
http://www.zshare.net interview 2
educate-yourself.org
panacea-bocaf.org
video: Hijacking Humanity
video: Think Free
video: Mary Croft part 1
video: Mary Croft part 2
video: Mary Croft part 3
video: Mary Croft part 4
video: Mary Croft part 5
video: Mary Croft part 6
Michael Badnarik
Commerce Game Exposed
TaxFreedom
Get Out of Debt Free
Money As Debt
The Money Masters
The British Constitution Group
The Application of Commercial Law

The Practical Situation:
Some of this is quite difficult to absorb and understand, so perhaps a little extra detail may be helpful. Just to recap; there are two separate and totally different systems: the law and the legal system.

The law boils down to “don’t harm anyone or his property, steal his property or swindle him”. That is pretty straightforward and it is binding on everyone. You will notice that it does not say anything about keeping to a speed limit, paying taxes, getting married, serving in an army, voting in an election, or any one of thousands of other things. Those things are not required by the law. The requirements of the law are “don’t harm anyone, damage or steal his property or defraud him”, nothing else.

The legal system is an invention intended to do exactly the opposite, namely, harm you, steal your property, subject you to the will of someone else and to defraud you generally. The operating method is lies and deception and a prolonged attempt to prevent you finding out the facts. Thankfully, being subject to the legal system is optional – completely your own choice. So, by refusing to consent to being subject to it, you can shrug it off and live a life free from it.

One of the really difficult things to understand is finance. For example: Al Baker, decides to set up a finance company, lending money and charging interest on the loans. He registers “The Swindle Finance Company Limited”, which is a paper invention of the legal system and is not actually a real thing at all – just some pieces of paper and a name written into a list of paper companies.

His friend Charles Daly who lives across the street, decides to deposit £10,000 (or dollars, or euros, or whatever the local currency is called) with Al because Al is offering 10% annual interest on all deposits as a special advertising promotion. Al puts the money in the bank account of Swindle Finance Company Limited and enters the amount as a credit in the company accounts ledger. Big smile – the business is starting to roll in.

Gary Hughes then decides that he could do with a round-the-world holiday cruise and so he asks Al for a loan of £10,000. Al is delighted and is about to lend him the £10,000 which Charles lodged when his financial director, Ed Foyle, says “hey, you can’t do that, there is a (statute) law against it – if Charles suddenly need money for something and wants to withdraw his money, you have to be able to repay him in full, so you are not allowed to lend his money to anyone else”.

Al is a bit stumped by that and asks “how can we lend money then – it seems impossible?”. It’s quite ok says Ed, we just invent the money. Here, get Gary Hughes to sign this form, but make quite sure that the form says “Mr Gary Hughes” or “MR GARY HUGHES” as that is very important. When the form is signed, we can enter it in our company accounts as a credit because his signature makes it a promissory note which has a value of £10,000 for us. Then, we start making real money by writing him a cheque instead of handing him money. He will sign that cheque in order to cash it and that is worth another £10,000 to us. This is great business as we can enter his signed cheque into our ledger as another £10,000 asset, and write the £10,000 which goes into his account as a debit. We have now got £20,000 coming in and only £10,000 going out, so we are already ahead by £10,000 and it isn’t even time for lunch on our first day. Also, if Gary pays back the loan and our 20% interest, then this transaction will have made us a net profit of £22,000. If he didn’t pay us back anything, we would still be £10,000 ahead, so let’s celebrate.

Poor Al is a bit confused, so he asks “but where does the £10,000 that we lend Patrick come from?”. Ed laughs and says, it doesn’t come from anywhere, we just write numbers into our ledger against the name of Mr Gary Hughes – it doesn’t cost us anything – do you think he would hold still long enough for us to stamp “sucker” on his forehead? After all, he is about to pay us more than twice, which means that we will make millions in profit each year. Poor Al is still confused, which is a pity, as Gary is the only person which Ed wants to keep confused about the transaction.

Ed knows all of the legal angles and when he is driving home he exceeds the speed limit. It is not dangerous in any way as there is no other traffic, and the road conditions are perfect. A police car pulls alongside him and indicates that they want him to stop, so he pulls over and stops. A police officer approaches and asks Ed if he is aware that he was driving at 40 mph in a 30 mph zone. Ed says that he was indeed aware of that.

The police officer then asks Ed for his name and address. But, Ed is aware of the fact that this is a fraudulent attempt to get him to agree to “Joinder”, that is, agreeing that he is subject to all legal statutes, giving the police officer authority over him. So, he promptly states that the law does not require him to provide any such information, he also mentions the fact that the law does not require him to drive at, or below, 30 mph in a 30 mph zone. The police officer tries this again several times, getting the same answer each time.

Being a bit stumped by this unexpected response, the police officer switches tactics and says that he may have to take Ed down to the police station for further questioning and asks if Ed understands. Being well up on legal tactics and realising that asking “do you understand” is a fraudulent attempt to establish Joinder, he calmly states that under the law, he is not required to go to a police station and he does NOT “stand under” the police officer or his statement. He also remarks that if he is taken to a police station unlawfully and against his will and without his consent, then he will take action against the police officer personally as a man and not as a police officer, for his unlawful actions. He also asks the police officer if he is aware that the Police Authority which employs him is not a government agency but is a commercial for-profit company with no powers whatsoever to uphold the law, that the police officer is only empowered to uphold the law through the oath which he personally took when he became a policeman and it has nothing whatsoever to do with any form of authority coming from his employers. In other words, he is on his own on this one.

Ed further points out that under the law, there has to be a victim (who has been injured, has his goods damaged or stolen, or who has been defrauded) and he asks the police officer to identify the victim in this case. He also remarks that legal statutes only have the force of law for those people who consent to be bound by them, and he does NOT consent to be bound by them, and so, driving at 40 mph in a 30 mph zone where nobody was endangered and no harm or damage occurred, is not an offence for him.

I’ll leave you to work out the likely outcome of the conversation between Ed and the police officer.

Six months later, Ivan Johnson, a friend of Gary Hughes, remarks that Gary is looking worried and asks him if anything is wrong. Gary, who is self-employed, says that business has been very poor for some time and he is having financial problems. His main difficulty is this loan that he has with the Swindle Finance Company Limited. He has not been able to keep up the payments and he has just has a letter from them saying that he has to pay £2,231.47 by Friday, or they will take him to court. Fortunately, Ivan is familiar with both finance and legal matters, so he tells Gary what to do. His advice is simple, he says; for your contract with the Swindle Finance Company Limited to be valid, it has to meet these requirements:

1. Full disclosure, which didn’t happen as they did not tell you that your signature created the credit.
2. Equal Consideration, which didn’t happen as they have nothing to lose as they didn’t bring anything to the table.
3. Lawful terms and conditions
4. Signatures of the Parties, which didn’t happen as companies can’t produce a “wet ink” signature.

So, you send them a letter agreeing to pay any financial obligation which you might lawfully owe, as soon as they:
1. Provide validation of the debt, that is, the actual accounting.
2. Verification of their claim against you, that is, a sworn affidavit or a signed Invoice.
3. A copy of the Contract binding both parties.

Sign the Letter “Gary Hughes” (not “Mr Gary Hughes”) and write “All Rights Reserved” after your signature. Send the letter by registered delivery so that there is a third-party record of it being delivered to them.

The financial institution can’t validate the debt as they never sustained a loss. They can’t verify any claim against you as their billing is to “Mr Gary Hughes” or “MR GARY HUGHES” or “Mr G. Hughes” or “Hughes, Mr G” or some such wording, and none of those is you, since you are the man Gary Hughes. They can’t produce a copy of the contract, because one doesn’t exist – what exists is an unenforceable unilateral contract with no standing in law.

If they send you a statement of account, then tell them that a statement is not an Invoice and that you need an Invoice. If they send you a photocopy of your loan application form, then tell them that it is not a contract, being signed by only one of the parties.

If they delay and delay, then write and tell them that if they do not provide the requested documentation within fourteen days, that you will consider any debt as being fully discharged.

If they are ill-advised enough to attempt to take you to court, send a copy of your letter agreeing to pay provided they produce the evidence that there is something outstanding to pay, to the court. They may well be penalised by the court for wasting court time as courts only adjudicate between parties who disagree and there is no disagreement in your case as you have agreed to pay if the Swindle Finance Company Limited shows you that you are liable to pay them some amount of other.

Having had this explained to him, I will leave it up to you to decide if Gary felt any better about his situation.

The legal system is very large and very complex. This is quite deliberate and it is intended to make sure that no ordinary person knows all of it. Fortunately, the law is much less complicated and if you are very careful not to walk into any of the traps set for you, you can effectively ignore the legal system. If required to sign anything and you decide to do so, then Gary Hughes should sign it “Ex: Gary Hughes, agent” or “Ex: Gary Hughes, principal” as that you are not taking on any responsibilities in the strawman’s name.

John Harris of the TPUC organisation, has found a very effective technique for dealing with the attempts of the legal people to extract money from you, is to never go to court (remember that a ‘Summons’ is only an invitation and you can decline it) and returning all correspondence marking it “No Contract – Return to Sender”. This avoid you ever walking into a “Joinder” trap and becoming liable for the fraudulent claims being made against your strawman. I suggest that you research this subject further and become completely familiar with your rights under common law, and the fraudulent “Joinder” traps being set for you. What you decide to do after that, is entirely up to you.

The Situation in Australia
It appears that both the government and the legal system of Australia are null and void as the basis on which they were created no longer exists. Sir Harry Gibb has this to say about the situation:

I am a former member of the High Court and I wish to take this unusual method of informing you about a matter that is going to deeply affect us all. Unfortunately, a document such as this is too easily “lost” in the bureaucratic jungle in which we operate.

A group of Australian Citizens have taken it upon themselves to test the validity of our current political and judicial system. Like you, I have lived my entire legal career with the assumption that the basis for our legal and political system, state and federal, was written in stone. This group has undertaken to present this paper where they test the legal system.

The group is articulate, well educated and has some of our best legal minds amongst its members. One of Australia’s best known barristers is one of the group’s leading lights. It is far better informed with regard to international law than most members of the judiciary or for that matter, the legal academe. It has better international contacts than I would have thought possible.

After spending some time with the group leader, I was able to elicit it’s primary intentions. It is the introduction of a totally democratic system of government devoid of party politics operated by the will of the people incorporating a system of debit taxation which should go a long way to eliminating the current unemployment problem and addressing other pressing social issues. An ABS financial model supports the proposal.

The group has so far concentrated on matters relating to taxation, state and federal, minor industrial and motor traffic while undertaking not to present a criminal defence using their current presentation. I challenged the leader of this group to present any evidence which he had with regard to the above defence so that I could use my legal expertise to play the part of devil’s advocate. It should be brought to your attention that the group has access to documentation of which we members of the judiciary have little knowledge. I refer to the British Parliamentary Papers for the Colony of Australia for the years 1860 through to 1922.

These are photocopies of all documents correspondence etc., between the states and later the Commonwealth of Australia, the British Crown and the British Government. They are very revealing documents and indicate the degree of chicanery in which the politicians of all shades were involved and as I can now see, at the expense of the legal academe and the judiciary. I present for your perusal the details of the group’s presentation along with my comment on each major item. The group relies solely upon historical fact and rejects political rhetoric and legal opinion unless based upon historical fact.

1. “The Commonwealth of Australia Constitution Act 1900 (UK) is an act of the parliament of the United Kingdom. It did not contain any substance of sovereignty and was a colonial act centralising self-government of the six Australian Colonies. Australia remained a colony of the United Kingdom.”

1a. Although the late Lionel Murphy attempted to show that there was an element of sovereignty in this act, he failed to do so. The international definition of sovereignty has been espoused at length and the above act although important in the development of Australia, did not have the authority of sovereignty. The historical evidence that Australia remained a British Colony post 1901 is overwhelming.

2. “Australia made an international declaration of its intention to become a sovereign nation when Prime Minister Hughes and his deputy; Sir Joseph Cook signed the Treaty of Versailles on June 28, 1919. On its cognisance of signing this treaty, Australia was granted a “C” class League of Nations mandate over former German territories in the Pacific. In effect, Papua New Guinea became a colony of Australia achieving its own independence on 16 September 1975. The League of Nations became part of International Law on 10 January 1920 with Article X of the Covenant of League of Nations guaranteeing the sovereignty of each member.”

2A. The Significance of Australia joining the League of Nations as a foundation member has never been addressed in Australia before. Strangely, only one book has ever examined the question of Australian independence. Written by WJ Hudson and MP Sharp in 1988 “Australian Independence” printed by Melbourne University Press. As both were members of the Department of Foreign Affairs and Trade at the time of authorship and had access to the, British Parliamentary Papers, I find it most interesting they have avoided any mention of these papers in their book. Their conclusion that Australia became an independent nation via. the Statute of Westminster in 1931 flies in the face of contradictory evidence within the above mentioned papers and readily available historical fact.

Prime Minister Hughes address to the Commonwealth Parliament on 10 September 1919, “Australia has now entered into a family of nations on a footing of equality. Australia has been born in a blood sacrifice” demonstrates that the politicians of the day were only too well aware of the change of status from a colony to that of a sovereign nation, while attempting to remain within the Empire.

Prime Minister Bruce made this reply to the British Government in 1922 after a request for troops against Kernel Ataturk in the Chanak crisis. Bruce’s reply is contained in the British Parliamentary Papers: “We have to try to ensure there shall be an Empire foreign policy which if we are to be in anyway responsible for it, must be one to which we agree and to which we have assented. If we are to take any responsibility for the Empire’s foreign policy, then there must be a better system, so that we may be consulted and have a better opportunity to express the views of the people of this country. We cannot blindly submit to any policy which may involve us in war.” This is a far cry from the declaration of war against Germany made on behalf of the British Colony of Australia by George V of the United Kingdom in 1914.

I have reproduced Bruce’s reply in full as I believe this reply contains clear historical evidence of a Prime Minister who was well aware of the change of status from a. colony to a sovereign nation. The later Statute of Westminster 1931 was an acknowledgment of that status.

3. “Paragraph 4 of the Statue of Westminster Act 1931 contravenes Article X of the Covenant of the League of Nations. Paragraph 1 of the Australia Act 1986 contravenes Article 2 paragraphs 1 and 4 of the Charter of the United Nations.”

3A Paragraph 4 of the Statute of Westminster reads “No Act of Parliament of the United Kingdom, passed after the commencement of this Act, shall extend, or be deemed to extend, to a Dominion as part of the law of that Dominion, unless it is expressly declared in that Act, that the Dominion, has requested, and consented to the enactment thereof.” Paragraph 1 of the Australia Act is very similar: “No Act of the Parliament of the United Kingdom passed after the commencement of this Act shall extend, or be deemed to extend, to the Commonwealth, to a State or Territory as part of the law of the Commonwealth, of the State or of the Territory.”

I passed this one to the Federal Attorney General and asked him what was the source of this quite incredible authority that sought to overturn the authority legislated within the Covenant of the League of Nations in Article X and the Charter of the United Nations in Article 2 paragraphs 1 and 4. He is unable to provide any documentation to support these clauses, Article X of the Covenant of the League of Nations states: “The members of the League undertake to respect and preserve against external aggression the territorial integrity and existing political independence of all Members of the League. In case of any such aggression or in case of any threat or danger of such aggression, the Council shall advise upon the means by which this obligation shall be fulfilled.”

It is appropriate that I now introduce a statement by Sir Geoffrey Butler KBE, MA and Fellow, Librarian and Lecturer in International Law and Diplomacy of Corpus Christi College, Cambridge author of “A Handbook to-the League of Nations” used as a reference to the League by virtually all nations at that time. He refers to Article 1 of the Covenant of the League of Nations: “It is arguable that this article is the Covenant’s most significant single measure. By it the British Dominions, namely New Zealand, Australia, South Africa, and Canada, have their independent nationhood established for the first time. There may be friction over small matters in giving effect to this internationally acknowledged fact but the Dominions will always look to the League of Nations Covenant as their Declaration of Independence.

Article 2 paragraph 1 of the United Nation’s Charter states “The Organisation is based on the principle of the sovereign equality of all of its Members.”

Article 2 paragraph 4 of the Charter states ‘All members shall refrain in their international relations, from the threat or use of force against the territorial integrity or political independence of any state, or in any other manner inconsistent with the Purposes of the United Nations.”

In view of the above, the historical evidence for Australian Independence by 10 January 1920 when the League of Nations became part of International Law is overwhelming. When this evidence is reinforced with the contents of the Charter of the United Nations, the continued usage of any legislation that owes its very legitimacy to the parliament of an acknowledged foreign power cannot be supported by either legal opinion or indeed historical evidence.

I therefore have come to the conclusion that the current legal and political system in use in Australia and its States and Territories has no basis in law.

Following discussions with members of the British Government relating to the Letters Patent for the Governor General and State Governors I find that these documents no longer have any authority. Indeed, the Queen of the United Kingdom is excluded from any position of power in Australia by the United Nations Charter and is excluded under UK law from the issue of a Letters Patent to other than a British Subject. A Letters Patent must refer to an action to be taken with regard to British Citizens. In the Immigration Act 1972, the UK defines Australian Citizens as “aliens”.

The Governor General’s Letters Patent is a comedy of errors. We are greeted in the name of the Queen of Australia who suddenly becomes the Queen of the United Kingdom in the next paragraph of the Letters Patent. This Queen then gives instructions to the Governor General with reference to the Commonwealth of Australia Constitution Act 1900 UK. Here we have a clear breach of Article 2 paragraph 1 of the United Nation Charter. Under both UK and international law, the-Queen is a British Citizen.

State Governors are in a worse position since their authority comes from the late Queen Victoria of the United Kingdom. Regardless of the validity of the Commonwealth of Australia Constitution Act 1900 UK, if the authority of Governor General and the State Governors is invalid then so is the entire political and legal system of government.

When advised that the War Crimes Commission was taking an interest, I called them in Geneva. Under the 1947 Geneva Convention, they are empowered to look into cases here in Australia where it is alleged that the law of a foreign country was enforced against a citizen of a member state of the United Nations. As they perceive that only the judiciary can actually enforce the law, the judiciary becomes their target. The group has already placed cases before them which they are currently investigating. If found guilty, the penalties are horrific and include the death penalty!

I could go on with more relevant information however I think now is the time for a summary. The group leader, a QC, states the obvious when he asked me how could a colony now acknowledged by all world nations to be a sovereign Nation, retain exactly the same legal and political system which it enjoyed as a colony, without any change whatsoever to the basis for law. This point alone requires an answer.

The High Court has already answered with regard to the position held by treaties signed by the Commonwealth Government in the Teoh case of 1994. “Ordinary people have the right to expect government officials to consider Australia’s international obligations even if those obligations are not reflected in specific Acts of Parliament: the rights recognised in international treaties are an implied limit on executive processes.”

My advice is to adjourn any case “sine die” that challenges the authority of the Letters Patent. Under no circumstances hear a case that challenges the validity of a State or the Federal Constitution. It is the politicians who are using us as pawns without them having to face the music. If these matters are of concern to politicians, then let them sort out these problems and accept any inherent risks themselves! Article 36 of the Statute of the International Court of Justice is the correct reference for you to refuse to hear a matter when an international treaty is cited as a defence.

_______________________

The following is some of what the very knowledgeable Brian: Collins has to say on his web site . I merely quote what he says here and I have not verified any of this material, and so I recommend that you check out these things for yourself.

The Greatest Lie Ever Told

The government and legal system of the United States, Canada, Australia, New Zealand and of course, Britain, is totally controlled by the Crown. The Crown is not the British Monarch. The Crown is the Inner City of London, which is an independent State in London belonging to the Vatican system. It is a banking cartel which has a massive system around and beneath it, which hides its true power. The City is in fact, the Knights Templar Church, also known as the ‘Crown Temple’ or ‘Crown Templar’, and is located between Fleet Street and Victoria Embankment. The Temple grounds are also home to the Crown Offices at Crown Office Row.

The Crown Temple controls the Global ‘Legal’ system, including those in the United States, Canada, Australia, and much more; this is because all Bar Associations are franchises of the International Bar Association at the Inns of Court at Crown Temple based at Chancery Lane in London. All Bar Associations are franchises of the Crown and all Bar Attorneys/ Barristers throughout the world pledge a solemn oath to the Temple, even though many may not be aware that this is what they are doing. Bar Association ‘licensed’ Solicitors / Barristers must keep to their Oath, Pledge and terms of allegiance to the Crown Temple if they are to be “called to the Bar” and work in the legal profession. The ruling Monarch is also subordinate to the Crown Temple, this as been so since the reign of King John in the 13th century when Royal Sovereignty was transferred to the Crown Temple and, through this, to the Roman Church. King John 1167-1216 is the key to this deception.

It was at the Chancel, or Chancery, of the Crown Inner Temple Court in January 1215 that King John was faced with the demands of the French/English Barons in England (mainly French), to confirm the rights enshrined in the Magna Carta. When he signed the Magna Carta in 1215 history records this as an event that extended human freedom, but the real affect was very different as we shall see. The governments of the USA, Canada, Australia and more, are subsidiaries of the Crown Temple and so is the US Central Bank the Federal Reserve, as are all Central Banks on the planet, including the IMF World Bank.

Bar Associations are awarded their franchises by the Four Inns of Court at Temple Bar. These are the Inner Temple, Middle Temple, Lincolns Inn and Greys Inn and they are nothing less than elite secret societies without charters or statutes. They are the law unto themselves. The Inner Temple controls the legal system franchise for Canada and Britain while the Middle Temple does the same for the United States. Queen Elizabeth II is a member of both Temples. At least five signatories to the American Declaration of Independence were Temple Bar Attorneys who had pledged allegiance to the Crown! Another Middle Temple operative during the formation of the USA was Alexander Hamilton who structured the American Banking system to fulfil the Crown Temples agenda for total control of the United States. So in truth, a State wherever it is on this planet, is a legal entity of the Temple Crown, or a Crown Colony. A man named Michael Edwards wrote:

“Americans were fooled into believing that the legal Crown Colonies comprising New England, were independent nation states, but they never were, nor are they today. They were, and still are, Colonies of the Crown Temple, through letters patent and charters, who have no legal authority to be independent from the rule and order of the Crown Temple. A legal state is a Crown Temple Colony”.

“Neither the American people nor the monarch of Britain own America. The Crown Temple owns America through the deception of those who have sworn their allegiance by oath to the Middle Temple Bar. The Crown Bankers and their Middle Templar Attorneys rule America through unlawful contracts, unlawful Taxes, and contract documents of false equity through debt deceit, all strictly enforced by their completely unlawful, but ‘legal’, orders, rules and codes of the Crown Temple Courts, or the so called, ‘Judiciary’, in America. This is because the Crown Temple holds the land titles and estate deeds to all of North America”.

Seven Middle Inn Templars who had pledged an oath of allegiance to the Crown Temple (including Alexander Hamilton) were among the members of the Constitutional Convention who signed the completed ‘American Constitution’. How symbolic it is that copies of the American Constitution and the Declaration of Independence hang on the wall of the Middle Temple in London. It’s not that surprising when you consider that this Temple controlled both sides in these shenanigans.

So while the Middle Bar Templars were orchestrating the illusion of freedom from the perceived rule by King George III, the King too, was a sworn member of the same Temple. Michael Edwards continues:

“1776 is the year that will truly live in infamy for all Americans. It is the year that the Crown Colonies became legal Crown States. The Declaration of Independence was a legal, not lawful, document. It was signed on both sides by representatives of the Crown Temple. Legally, it announced the status quo of the Crown Colonies to that of the new legal name called ‘States’ as directly possessed estates of the Crown.

“The American people were hoodwinked into thinking that they were declaring lawful independence from the Crown. The proof that the colonies are still a Crown possession is the use of the word ‘State’ to signify a ‘legal estate of possession’. Had this been a document “of and by the people”, then both the Declaration of Independence and the US Constitution would have been written using the word ‘States’. By the use of ‘State’, the significance of government of estate possessions was legally established. All of the North American States are Crown Templar possessions through their legal document, signed by their representation of both parties to the contract, known as the Constitution of the United States of America.

Who controls the Crown? On 15th May 1213, King John, being a puppet of the Knights Templar, effectively signed away the Kingdom of England and Ireland to Pope Innocent III and the Roman Church, witnessed by the Crown Templars. As King John said at the time: “I myself bearing witness in the house of the Knights Templars”.

The King John Charter said:

” We wish it to be known to all of you, through this our charter, furnished with our seal… not induced by force or compelled by fear, but of our own good and spontaneous will and by common counsel of our Barons, do offer and freely concede to God and his Holy Apostles Peter and Paul and to our mother the holy Roman Church, and to our lord Pope Innocent and to his Catholic successors, the whole kingdom of England and the whole kingdom of Ireland, with all their rights and appurtenances… we perform and swear fealty for them to him are aforesaid lord pope Innocent, and his Catholic successors and the Roman Church… binding our successors and our heirs by our wife forever, in a similar manner to perform fealty and show homage to him who shall be chief pontiff at the time, and to the Roman church without demur. As a sign… we will and establish perpetual obligation and concession… from the proper and especial revenues of our aforesaid kingdoms… the Roman church shall receive yearly a thousand marks sterling… saving to us and to our heirs our rights, liberties and regalia; all of which things, as they have been described above, we wish to have perpetually valid and firm; and we bind ourselves and our successors not to act counter to them. And if we or any of our successors shall presume to attempt this, whoever he be, unless being duly warned he come to his kingdom, and his senses, he shall lose his right to the kingdom, and this charter of our obligation and concession shall always remain firm.”

Now it gets interesting. Historical accounts concentrate on the fact that this charter obliged the Crown to pay money to the Roman Church, but it also states that if the terms of the charter are broken, the ‘right to the kingdom’ shall be lost. When King John signed the Magna Carter on 15th June 1215, he broke the terms of the charter with the Pope and therefore lost the right to his Kingdom. Pope Innocent III then declared the Magna Carter to be null and void. From that time, the ‘Crown’ passed from the Monarch to the Knights Templar who to this day, govern Britain on behalf of the Roman Illuminati Church.

The St Clair’s now Sinclair are the initial directors of this link of Templar and Rome in the British Isles as they took hold in Scotland at the time of the 1066 Norsemen-Norman invasion. This means that ultimately, through the Crown Temple, the Roman system also owns the United States, Canada and all countries and Bar associations controlled both overtly and covertly by the Crown. This is why the Peace Treaty between the American Colonies and the British Crown in 1783, stated:

“It having pleased the Divine Providence to dispose the hearts of the most serene and most potent Prince George the third, by the grace of God, King of Great Britain, France and Ireland, defender of the faith, Duke of Brunswick and Luneburg, arch treasurer and prince elector of the Holy Roman Empire etc… and of the United States of America…”

And ironically, a Roman Catholic is barred from being the British Monarch while all along the Monarch and the Kingdom have been owned by the system that is Rome.

The Queen is the Grand Patroness of Freemasonry. She is served by the 390 members of the Privy Council which connects with it’s equivalent in all other Commonwealth Countries. The Privy Council is ‘LEGALLY’ above Parliament because of its prerogative powers. It’s members, are appointed for life and they include Prince Philip, Prince Charles, the Archbishop of Canterbury, the Prime Minister and many others. They hold nine official meetings each year and the government (Crown) minister’s stand to attention while the Queen is told of the government measures they are asking the Queen to approve, which are nothing other than what the Crown dictates via the elected leader and via the Whips of whichever political party has power… After taking their bow to the Queen and shaking her hand they are sworn to conduct their business in the utmost secrecy.

Another network of this structure is the CROWN AGENTS. Formed in 1833 as ‘Crown Agents for the Colonies’, to run the day to day administration of the empire and to serve as private bankers to government officials, colonial authorities, and heads of state. It is also an older version of Brown & Root supplying a vast range of goods throughout the empire. Goods that included arms, drugs, viruses, especially to Africa to create the genocidal wars we are now witnessing and have witnessed in the past. The ‘Crown Agents’ is the network which links the Crown Temple to the organised crime operations throughout the empire, the Golden Dawn being one of the most powerful occult operations to be used in Britain amongst the crime syndicates to ensure that the right crime waves are in full swing when required.

We can see this in the current agenda for guns. The Golden Dawn also operates within legal organisations, but is the interconnecting network across all secret societies and religion. Remember that the Crown Agents work directly for the Monarch who works for the Knights Templar Church, which operates for the Vatican, and to add insult to injury, the entire debt of the Crown Agents is guaranteed by the British Government, and that means you!

In the 1970’s it was bailed out by the Bank of England costing hundreds of millions of pounds. For many years the Crown Agents managed the personal wealth of the Sultan of Brunei who just happens to be a great friend of the Queen, and who has funded many of Prince Philips’, Prince Charles’, and George Bush senior’s private projects. The Sultan is also the financier of both the British and the American unofficial intelligence operations as he has backed many of Mohammed Al Fayed’s operations, in fact the Sultan could be said to be Mohammed Al Fayed!

After the murder of Princess Diana, the role of Al Fayed was for him to hijack the conspiracy and thus lead investigators down the Al Fayed rap of misinformation as was done with Nick Brown over the top-up fees debate, and is currently being played by David Davis. Fortunately no one needed to go to him for information because we all in our hearts already know that she was murdered.

In 1996 the ‘Crown Agents’ operation was privatised and given the name ‘Crown Agents for Overseas Government and Administration Ltd’. Of course, privatisation is nothing but transfer of Power from Crown Temple through Government agency to Crown Temple via direct ownership: they own everything in this nation!

Just to give an idea of What the Crown Agencies controls, here are a few little companies which it controls. It acts as a holding company for:

Barclays bank
Standard and Chartered bank
Unilever
Tate i Lyle
Securicor
British Telecom
The Prince of Wales Business Leaders Forum, and
Aga Khan Foundation

I think you get the picture; it’s big to say the least.

It manages the customs services of Mozambique, and through a company called Europe SA, it is in charge of all of the economic construction procurement for Bosnia. It is also in a joint venture with the Monaco-based company ES-KO, to provide all the food for United Nations peace keeping forces in Angola and Bosnia. So, the more war the more profit for the Crown Agents, and if it were to fail financially, then the British Taxpayer will have to foot the bill !!!!

The queen of England owns the 40,000 acre Duchy of Lancaster, and the 44,000 acre Duchy of Cornwall which gives Charles his income. In truth, it is the Crown that owns these assets, which are assigned to the ruling monarch, so long as they do as they are told. The Crown, it transpires, owns land in the UK to the tune of 40 million acres. The Queen owns over 300 residences around the country, and invests heavily in corporations like Rio Tinto Zinc, Royal Dutch Shell, ICI, and General Electric. This is no surprise as these companies are 100% Illuminati operations.

Rio Tinto is the largest mining company in the world and was established in 1873 by Hugh Matheson of the Global drug running operation Jardine Matheson. Rio Tinto was in at the start of the North Sea Oil, along with Texaco. They used the refineries of BP in which the Queen also has massive investments, so now you know where all the revenues from the North Sea oil reserves went – to the Crown Temple. This shows insider dealing on an individual basis enabling the Queen to make massive profits.

Another blatant conflict of interest to have been identified, was Rio Tinto’s involvement in a cartel formed in 1971 to fix the price of uranium. A Federal grand jury and the 1976 US Senate Foreign Relations Committee, chaired by Frank Church, exposed the sting. It also included a company called Mary Kathleen Uranium of Australia. This company had been secretly encouraging the Aborigines to occupy uranium-rich lands in Australia to take these lands out of production in order to raise the price of uranium on the world market. The manipulated shortage of uranium had a serious effect on the American Westinghouse company who sought to take legal action against Rio Tinto for price rigging.

This strategy has been used in the USA against the Native Americans and throughout Africa. An American court ordered that Rio Tinto officials answer questions, but this was quashed by the British Law Lords. The Australian government passed legislation to the same effect. This was after the Australian Prime Minister, Gough Whitlam, had been dismissed from office by the Queen’s Governor General of Australia, Sir John Kerr. Whitlam was pursuing a policy of buying out the mining and raw material cartels, like Rio Tinto and Anglo American, to stop them raping Australia’s resource base, while giving nothing in return.

The Queen having enormous investments in both companies, removed Whitlam by using some of her wide range of prerogative powers, which by the way, she has in all commonwealth countries including Britain, which she can instigate when the Crown deem necessary, but of course in the minds of the masses the Queen has no powers today! Well I suppose she doesn’t in that she is a puppet of the Crown Temple and ultimately, of the Roman system. Sir John Kerr, a former high level operative of British Intelligence, was made a member of the Privy Council and the Royal Victorian Order for his loyal and most profitable service to the Queen’s portfolio.

He was later murdered however, when the truth about the removal of Gough Whitlam was in danger of coming out – how they look after their own! He was obviously outer circle, and a good man and would have exposed the lies of the inner circle. The Crown Cartels continue through a House of Windsor extremely secretive society called the Club of the Isles. It was named after King Edward VII, Queen Victoria’s son.

The title is held today by Prince Charles. King Edward VII was heavily involved with the Black Nobility barons of ‘the square mile of London’ Financial District and helped them to engineer the Crimean War, the Russia – Japan War, the preparations for the First World War, and the Opium Wars against China. Through the central organisation of the Club of the Isles comes the fantastic web of interlocking directorships which holds apparently ‘independent’ companies in a network of common control and common agenda. Part of that web includes:

Bank Anglii
Anglo American Corporation of South Africa
Rio Tinto
Minorco Minerals and Resources Corp
De Beers Consolidated Mines
De Beers Centenary AG
NM Rothschild’s Bank
Barclays Bank
Lloyds Bank
Lloyds Insurance Market
HSBC Bank
National Westminster Bank
Barings Banku
Schroders bank
Standard Chartered Bank
Hambros Bank
SG Warburg
Toronto Dominion Bank
Johnson Matthey
Kleinwort Benson Group
Lazard Brothers
Lonrho
JP Morgan and Co
Morgan Grenfell Group
British Petroleum
Shell and Royal Dutch Petroleum
Cadbury – Schweppes
Bat Industries
Assicurazioni Generali SpA (VeniceItaly)
Courtaulds
General Electric
Cazeenove and Co
Grand Metropolitan
Hanson PLC
HSBS (Hong Kong and Shanghai Bank)
Imperial and Chemical Industries (ICI)
Inchscape PLC
Inco Ltd.
Grupa ING
Jardine Matheson
Peninsular and Oriental Steam Navigation & Co (P & O ferries)
Pilkington Szkło
Reuters Holdings
Glaxo Wellcome
Smithkline Beecham
Unilever and UnileverNV
Vickers PLC.

This is just a few of them. In 1999, Lonrho had 640 subsidiary companies itself; today, it has many more, and all of these companies have themselves, staggering numbers of subsidiaries. In studying the subsidiaries of the multi-nationals, you arrive at the fact that everything is controlled by the Crown, and that all of them lead back to operatives of the Roman Illuminati Church via the Knights Templar Church.

A fact worth noting is that just because a company like Pilkington Glass is now perceived to be owned by a non- British company, it has only moved from the British economy, not from the control or economy of the Illuminati who own everything, this type of movement is only a movement within the global conglomerate that is the New World Order and still earning for, and controlled by, the bloodline elite, albeit via a different branch of the elite tree.

Just look at some of the TV companies owned and thus controlled by General Electric:

NBC network
CNBC
MSNBC
Brawo
MUN2 TV
Sci-Fi channel
Trio
WNBC – New York
KNBC – Los Angeles
WMAQ – Chicago
WCAU – Philadelphia
KNTV – San Jose – San Francisco
KXAS – Dallas – Fort Worth
WRAC Washington
WTVJ – Miami
KNSDF – San Diego
WVIT – Hartford
WNCN – Raleigh
WCMH – Columbus
WVTM – Birmingham (USA)
WJAR – Providence
KVEA / KWHY – Los Angeles
WNJU – New York
WSCV – Miami
KTMD – Houston
WSNS – Chicago
KXTX – Dallas
KVDA – San Antonio
KSTS – San Francisco
KDRX – Phoenix
KNSO – Fresno
KMAS – Denver
WNEU – Boston / Merrimack
KHRR – Tucson
WKAQ – Puerto Rico
Universal Studios
NBC Universal Television Studio
NBC Universal Television Distribution.

This is one company controlling a major chunk of the TV dream state given out to the whole of America. Is it any wonder that Americans are completely under the control of the American elite?

Another important part of the Windsor network which is part of the Crown Temple, are the City Livery Companies. These purport to represent the various groups of merchants like the gun makers, stationers, newspaper makers, goldsmiths and the like. They are in fact, very secret societies, fundamental to the control of the City institutions and much further afield. In the 1350’s, in the wake of the plague known to history as the Black Death, the government of the City passed from the ward councils to the City Livery Companies. In 1979, the year when Margaret Thatcher took power, the Honourable Company of Freemen of the City of London and of North America, began to hold meetings in New York and Toronto, and on 21st October 1991, the Association of Liverymen of the City of London in Hong Kong was founded and all their members were Architects (Freemasons). The late author Peter Jones, researched some of the Livery Companies in the 1990’s for his book,’ The Obedience of Australia’, which exposed the manipulation which led to the removal by the Queen, of Australian Prime Minister, Gough Whitlam. These are some of the names which he found within these companies:

Engineers: The Duke of Edinburgh.

Airline Pilots and Navigators: The Duke of Edinburgh Prince Andrew

Butchers: Queen Mother, Lord Vesty (of the meat family and Lord Prior of the Order of St John of Jerusalem)

Merchant Tailors: Queen Mother, Lord Whitelaw, Lord

Glovers: Margaret Thatcher, Sir John Fieldhouse (Admiral of the Fleet during the Falklands conflict)

Poulterers: Margaret Thatcher, Duchess of Devonshire.

Fishmongers: Duke and Duchess of Devonshire, CEA

Hambro (Hambros Bank, Taylor Woodrow, and P&O), Lord Inchcape (Her Majesty’s Lieutenant of London)

Goldsmiths: JH Hambro.

Grocers: Edward Heath.

Salter’s: Duke of Kent (Grand Master of English Freemasonry) Lord Armstrong.

Cloth workers: Sir Peter Gadson (a Grand Master of the United Grand Lodge), Lord Carrington (Thatcher’s handler).

Another name prominent within these companies is McAlpine of the construction family.

You will of course have noted that Prince Philip heads the Pilots and Navigators, which gives indication as to whom is in control of the current attack on our right to travel by plane and the whole swath of legislation about to come out relative to air traffic, using the environment scam to force it through. Just as a matter of interest, the cheap-flight operator ‘Easy Jet’ is financed by the Warburg Bank which is part of the Rothschild empire which has been proved beyond doubt, to have funded the rise of Hitler’s war machine on behalf of the Rothschilds.

The fact that they are now blaming these cheap flight operators for the rise in carbon emissions shows you why the Warburg bank has funded this airline, it is the catalyst for the introduction of the carbon emissions scam. Basically they will determine how much you, as a household, can travel. You have to look at this whole carbon emissions agenda as an attempt to instil a massive suppressing layer of control upon families and business via the introduction of quotas per household.

This will stifle people’s movements to unimaginable levels. Don’t forget that the House of Rothschild operates directly under the current British chief, Prince Philip. Prince Philip’s whole family were supporters of the Nazi’s as was he himself. In 1935, Prince Christoph, the husband of Philip’s sister Sophie, was a colonel in the SS of Himmler’s personal staff and head of the Forschungsamt, an elite intelligence operation controlled by Hermann Goering.

It was they who carried out the famous ‘Night of the Long Knives’ when Hitler removed his key opponents. Christoph and Sophie named their eldest child, Karl Adolf, after Hitler and Prince Philip was involved in his education. Christoph’s brother, Philip of Hess, was related to the King of Italy and was the official liaison between the fascists of Italy and Germany. Also at the same time the British King Edward VIII, who was forced to abdicate in order the Queen Mother could be placed in the position of Chief Toad which meant she had to marry the lesser of the brothers, Bertie, the one she could obviously control.

King Edward VIII was well known to be a Nazi supporter. Prince Philip kept up very serious connections with Edward even after his abdication in 1936. Another of Edward’s supporters, and mentor to Prince Philip, was the known paedophile and Satanist Lord Louis Mountbatten (Battenberg). Mountbatten was Philip’s route into the House of Windsor. Mountbatten was the grandson of Queen Victoria and Prince Albert and was born at Windsor Castle in 1900. While Mountbatten was supposedly fighting on the British side during the war, he maintained serious communications with the Windsor’s German Clan via his sister Louise, the Crown Princess of Sweden and wife of King Gustav. Louise was Prince Philip’s aunt.

At the end of the war, in June 1945, the British King, George VI, the father of Queen Elizabeth and puppet of the Queen Mother, sent the former MI5 officer, Anthony Blunt, to the Kronberg Castle of Prince Philip’s sister Sophie, and her Nazi husband Prince Christoph of Hess, to recover correspondence between the British Royal Family and their Nazi relatives, for propaganda aimed at convincing the aristocrats of Britain they had not been in contact all along. Blunt was the ‘surveyor of the Queens Pictures’ and a world expert in the paintings of Poussin, the initiate who painted pictures called ‘The Shepherds of Arcadia’ which related to the Rennes-le-Chateau mysteries. Blunt was named as a member of a KGB unit inside British Intelligence along with Burgess, MacLean, and Philby, the fifth man was never named, but was in fact, Lord Victor Rothschild.

If you have seen the latest Bond movies, you hear the Character ‘M’ played by Dame Judy Dench state, ‘ in the cold war days intelligence operatives that made a big mistake had the common decency to defect’, of course they would the intelligence services of the world are one and the same. When Blunt was finally caught in the 1980’s, Queen Elizabeth II demanded he was not questioned on his clandestine mission to Kronberg Castle… So who controls the law?

Another important secret society within the Crown Temple is the Knights Grand Cross of the Order of the Bath, sounds pretty strange until you understand its symbolism. Both George Bush snr. and Ronald Reagan were given this title. The resurrection bath of alchemy, symbolises rebirth and purification or absolution. Baths are given to Masonic Knights of the Bath before they perform horrendous deeds, hence the term ‘Blood Baths’.

The information in the last few paragraphs only hints at the true power of the Crown Temple. One has also to include all that the Vatican openly controls, to see the true extent of the power of the Roman Illuminati Church to which the Knights Templar Church is subordinate. Through all these networks and more, thirteen Royal Nefilim families control the world, and it is they who are carrying out all of the atrocities in the world at this present time, to carry out the agenda of the Elohim.

The Crown also owns massive parts of our coastline around this nation and 12 miles out to sea, in total about half of the coastline. Some of this is under the control of the Ministry of Defence which is itself controlled by the Crown. The current legislation, under which the National Trust will purchase some of this land from the MOD and coast not belonging to the MOD, changes nothing. The National Trust is 100% controlled by the Crown. We have the British Waterways agency, and the railways again controlling massive amounts of land, and we are effectively almost back to the middle ages now.

One of the greatest means to the Windsor land-grab is the:

CLUB OF THE ISLES

Controlling the World Wildlife Fund, WWF, this is one hell of a heinous operation and given the fact that Prince Philip inherited the position as the Queen’s husband, becoming Commander of the Club of the Isles…then he is at the helm of genocide the likes of which the Holocaust could never imagine.

I see that the Royals are playing the good guys relative to the Sunni Muslims with the release of the Manchester man after 18 years in prison in Pakistan, this in itself shows you who operates President Musharaff of Pakistan, via such orders as the Order of the Mystic Shrine. This is important, given that Pakistan is now under attack from NATO forces, again controlled by the Inner City banking cartel which includes the Dutch and the Swiss.

So how does the Crown control all the MPs? Answer; via the whip system. All of the MPs which you vote in to represent you, are told how to vote each day by each party’s leadership via the whips. So when any politician that has ever been and will be while this system exists, tells lies to the whole population the minute he or she opens his mouth and speaks. No matter what he speaks about, it is saying what he has been told to say, how to speak and when to speak. If it does not obey the whips, then his career is over. Thus the Crown need only control the people at leadership level or the cabinet of each political party and the Whips office, then through that clique of puppets, they demand obedience from all MPs down to the MPs sitting in each constituency, claiming to be acting on behalf of their constituents. The majority of MPs don’t even get to see each bill before it goes to the vote, and indeed they don’t need to as they are told how to vote on every Bill.

On Sunday 11th February 2007 on the political show ‘Sunday AM’, Giles Brandreth, a Conservative Party whip stated:

“As a whip, we understand each MP’s marital problems, their drinking problems their financial problems, we know a lot about them. We then advise and guide them to making the right decisions”.

Do you still feel that MPs act according to their own understanding and emotions? Oczywiście, że nie. This is the best I have witnessed from a politician handing you on a plate how the game of politics actually operates. They are all, through fear of their personal information being leaked; totally afraid of the whips, and so do the whips’ bidding, which, of course, is the Crown’s bidding. All MPs who speak at the box in the Commons do so under oath to the Bible positioned under the box. What does that tell you about those who operate as very religious people (Blair) when they spew the bullshit? Blair is a high member of the Illuminati and that is why he can lie with ease as he speaks to the House and the people.

The Economic Techniques
The following is an excerpt from a document, dated May 1979, and which appears to be a statement of the methods and techniques used in the economic warfare which is being waged against all ordinary people at this time. Let me emphasise that these are not my words but that I am quoting the contents of an old and unverified document of unknown origin. Anonymous documents are a standard method of spreading disinformation, however, the statements quoted below are included because they have every appearance of being factual.

Top Secret
Silent Weapons for Quiet Wars, An introductory programming manual, Operations Research Technical Manual TM-SW7905.1 This publication marks the 25th anniversary of the Third World War, called the “Quiet War”, being conducted using subjective biological warfare, fought with “silent weapons.” May 1979

Bezpieczeństwo
It is patently impossible to discuss social engineering or the automation of a society, ie, the engineering of social automation systems (silent weapons) on a national or worldwide scale without implying extensive objectives of social control and destruction of human life, ie, slavery and genocide. Whenever any person or group of persons in a position of great power and without full knowledge and consent of the public, uses such knowledge and methodologies for economic conquest – it must be understood that a state of domestic warfare exists between that person, or group of persons, and the public. The solution of today’s problems requires an approach which is ruthlessly candid, with no agonizing over religious, moral or cultural values.

Historical Introduction
Silent weapon technology has evolved from Operations Research (“OR”), a strategic and tactical methodology developed under the Military Management in England during the Second World War. The original purpose of Operations Research was to study the strategic and tactical problems of air and land defence with the objective of effective use of limited military resources against foreign enemies (ie, logistics). It was soon recognised by those in positions of power that the same methods might be useful for totally controlling a society, but better tools were needed.

Social engineering (the analysis and automation of a society) requires the correlation of great amounts of constantly changing economic information (data), so a high-speed computerised data-processing system was necessary which could predict when society would arrive at the point of capitulation. Mechanical computers were too slow, but the electronic computer fills the bill. The next breakthrough was the development of the simplex method of linear programming in 1947 by the mathematician George B. Dantzig. Then in 1948, the transistor, promised great expansion of the computer field by reducing space and power requirements.

With these three inventions, those in positions of power strongly suspected that it was possible for them to control the whole world. Immediately, the Rockefeller Foundation got in on the ground floor by making a four-year grant to Harvard College, funding the Harvard Economic Research Project for the study of the structure of the American Economy. One year later, in 1949, The United States Air Force joined in. In 1952 the grant period terminated, and a high-level meeting of the Elite was held to determine the next phase of social Operations Research. The Harvard project had been very fruitful, as is borne out by the publication of some of its results in 1953 suggesting the feasibility of economic (social) engineering. (Studies in the Structure of the American Economy – copyright 1953 by Wassily Leontief, International Science Press Inc., White Plains, New York).

Engineered during the last half of the 1940’s, by 1954 the new Quiet-War machine was ready. With the creation of the maser in 1954, the promise of unlocking unlimited sources of fusion atomic energy from the heavy hydrogen in sea water and the consequent availability of unlimited social power was a possibility only decades away. The combination was irresistible. The Quiet War was quietly declared by the International Elite at a meeting held in 1954. Although the silent weapons system was nearly exposed 13 years later, the evolution of the new weapon-system has never suffered any major setbacks. This year of 1979 marks the 25th anniversary of the beginning of the Quiet War. Already this domestic war has had many victories on many fronts throughout the world.

Political Introduction
In 1954 it was well recognised by those in positions of authority, that it would be only a few decades, before the general public would be able to grasp and upset the cradle of power, for the elements of the new silent-weapon technology were as accessible for use in providing a public utopia as they were for providing a private utopia. So, the issue of primary concern, namely that of dominance, revolved around the subject of the energy sciences.

Energy
Energy is recognised as the key to all activity on earth. Natural science is the study of the sources and control of natural energy, and social science (theoretically expressed as economics) is the study of the sources and control of social energy. Both are bookkeeping systems based on mathematics. Therefore, mathematics is the primary energy science and the bookkeeper can be king if the public can be kept ignorant of the methodology of the bookkeeping.

All science is merely a means to an end. The means is knowledge. The end is control. Beyond this remains only one issue: Who will be the beneficiary? In 1954 this was the issue of primary concern. Although the so-called “moral issues” were raised, in view of the law of natural selection it was agreed that a nation or world of people who will not use their intelligence are no better than animals who do not have intelligence. Such people are beasts of burden and steaks on the table by choice and consent.

Consequently, in the interest of future world order, peace, and tranquillity, it was decided to wage a private quiet war against the American public with an ultimate objective of permanently shifting the natural and social energy (wealth) of the undisciplined and irresponsible many into the hands of the self-disciplined, responsible, and “worthy” few.

In order to implement this objective, it was necessary to create, secure, and apply new weapons which, as it turned out, were a class of weapons so subtle and sophisticated in their principle of operation and public appearance as to earn for themselves the name of “silent weapons.” In conclusion, the objective of economic research, as conducted by the magnates of capital (banking) and the industries of commodities (goods and services), is the establishment of an economy which is totally predictable and which can be manipulated.

In order to achieve this totally predictable economy, the low-class elements of society must be brought under total control, ie, They must be housebroken, trained, and assigned a yoke and long-term social duties from a very early age, before they have an opportunity to question the propriety of the matter. In order to achieve such conformity, the lower-class family unit must be disintegrated by a process of increasing preoccupation of the parents and the establishment of government-operated day-care centres for the occupationally orphaned children.

The quality of education given to the lower class must be of the poorest sort, so that the moat of ignorance isolating the inferior class from the superior class is and always remains, incomprehensible to the inferior class. With such an initial handicap, even bright lower class individuals have little if any hope of extricating themselves from their assigned lot in life. This form of slavery is essential to maintain some measure of social order, peace, and tranquillity for the ruling upper class.

Descriptive Introduction to the Silent Weapon
Everything which can be expected from an ordinary weapon is also expected from a silent weapon by its creators, but only in its own manner of functioning. It shoots situations, instead of bullets; it’s propellant is data processing, instead of the conventional chemical explosion. The power originates from bits of data in a computer, instead of grains of gunpowder inside a gun. The operator is a computer programmer, instead of a military marksman, and the orders are issued by a banking magnate, instead of a military general. It makes no obvious explosive noises, causes no obvious physical or mental injuries, and does not interfere in an obvious way with anyone’s daily social life.

However, it makes an unmistakable “noise,” causes unmistakable physical and mental damage, and interferes unmistakably with daily social life, that is, in ways which are unmistakable to a trained observer who knows what to look for. The public cannot comprehend this weapon, and therefore cannot believe that they are being attacked and subdued by a weapon. The public might instinctively feel that something is wrong, but because of the technical nature of the silent weapon, they cannot express their feeling in any rational way, or handle the problem with intelligence. Therefore, they do not know how to call for help, nor do they know how to associate with others to defend themselves against it.

When a silent weapon is applied gradually, the public adjusts and adapts to its presence and learns to tolerate its encroachment on their lives until the psychological pressure (applied via economic methods) becomes too great and they crack up. Therefore, in a way, the silent weapon can be considered to be a type of biological weapon. It attacks the vitality, options, and mobility of the individuals of a society by knowing, understanding, manipulating, and attacking their sources of natural and social energy, and their physical, mental, and emotional strengths and weaknesses.

Theoretical Introduction
“Give me control over a nation’s currency, and I care not who makes its laws”. – Mayer Amschel Rothschild (1743 – 1812). Today’s silent weapons technology is an outgrowth of a simple idea discovered, succinctly expressed, and effectively applied by Mr. Mayer Amschel Rothschild. Mr. Rothschild discovered the missing passive component of economic theory known as economic inductance. He, of course, did not think of his discovery in these twentieth century terms, and, to be sure, mathematical analysis had to wait for the Second Industrial Revolution, the rise of the theory of mechanics and electronics, and finally, the invention of the electronic computer before it could be effectively applied in the control of the world economy.

General Energy Concepts
In the study of energy systems, there always appears three elementary concepts. Są to:

Potential Energy ,
Kinetic Energy , and
Energy Dissipation .

Corresponding to these concepts, there are three idealised, essentially pure physical counterparts called passive components.

In the science of physical mechanics, the phenomenon of Potential Energy is associated with a physical property called Elasticity or stiffness, and can be represented by a stretched spring. In electronic science, Potential energy is stored in a capacitor instead of a spring. This property is called Capacitance instead of Elasticity.

In the science of physical mechanics, the phenomenon of Kinetic Energy is associated with a physical property called Inertia or Mass, and can be represented by a mass or a flywheel in motion. In electronic science, Kinetic Energy is stored in an inductor (in a magnetic field) instead of a mass. This property is called Inductance instead of Inertia.

In the science of physical mechanics, the phenomenon of Energy Dissipation is associated with a physical property called Friction or Resistance, and can be represented by a dashpot or other device which converts energy into heat. In electronic science, Energy Dissipation is performed by an element called either a Resistor.

In economics the equivalents of these three energy concepts are:

Economic Capacitance – Capital (money, stock/inventory, investments in buildings and durables, etc.)
Economic Conductance – Goods (production flow coefficients)
Economic Inductance – Services (the influence of the industrial population on output)

All of the mathematical theory developed in the study of one energy system (eg, mechanics, electronics, etc.) can be immediately applied in the study of any other energy system (eg, economics).

Mr Rothschild’s Energy Discovery
What Mr. Rothschild discovered was the basic principle of power, influence, and control over people as applied to economics. That principle is “when you assume the appearance of power, people soon give it to you.” Mr. Rothschild had discovered that currency or deposit loan accounts had the required appearance of power that could be used to induce people (inductance, with people corresponding to a magnetic field) into surrendering their real wealth in exchange for a promise of greater wealth (instead of real compensation). They would put up real collateral in exchange for a loan of promissory notes. Mr. Rothschild found that he could issue more notes than he had backing for, provided he had someone’s stock of gold to show his customers as a persuader.

Mr. Rothschild loaned his promissory notes to individual and to governments. These would create overconfidence. Then he would make money scarce, tighten control of the system, and collect the collateral through the obligation of contracts. The cycle was then repeated. These pressures could be used to ignite a war. Then he would control the availability of currency to determine who would win the war. Any government which agreed to give him control of its economic system got his support. Collection of debts was guaranteed by economic aid to the enemy of the debtor. The profit derived from this economic methodology made Mr. Rothschild all the more able to expand his wealth. He found that the public greed would allow currency to be printed by government order beyond the limits (inflation) of backing in precious metal or the production of goods and services.

Apparent Capital as “Paper” Inductor
In this structure, credit, presented as a pure element called “currency,” has the appearance of capital, but is in effect, negative capital. Hence, it has the appearance of service, but it is, in fact, indebtedness or debt. It is therefore an economic inductance instead of an economic capacitance, and if balanced in no other way, will be balanced by the negation of population (war, genocide). The total sum of goods and services represents real capital and it is called the Gross National Product, and currency may be printed up to this level and still represent economic capacitance; but currency printed beyond this level is subtractive, represents the introduction of economic inductance, and so becomes notes of indebtedness.

War is therefore the balancing of the system by killing the true creditors (the public which has been taught to exchange true value for inflated currency) and falling back on whatever is left of the resources of nature and regeneration of those resources. Mr. Rothschild had discovered that currency gave him the power to rearrange the economic structure to his own advantage, to shift economic inductance to those economic positions which would encourage the greatest economic instability and oscillation.

The final key to economic control had to wait until there was sufficient data and high-speed computing equipment to keep close watch on the economic oscillations created by price shocking and excess paper energy credits – paper inductance/inflation.

Breakthrough
The aviation field provided the greatest evolution in economic engineering by way of the mathematical theory of shock testing. In this process, a projectile is fired from an airframe on the ground and the impulse of the recoil is monitored by vibration transducers connected to the airframe and wired to chart recorders. By studying the echoes or reflections of the recoil impulse in the airframe, it is possible to discover critical vibrations in the structure of the airframe which either vibrations of the engine or aeolian vibrations of the wings, or a combination of the two, might reinforce resulting in a resonant self-destruction of the airframe in flight. From the standpoint of engineering, this means that the strengths and weaknesses of the structure of the airframe in terms of vibrational energy can be discovered and manipulated.

Application in Economics
To use this method of airframe shock testing in economic engineering, the prices of commodities are shocked, and the public consumer reaction is monitored. The resulting echoes of the economic shock are interpreted theoretically by computers and the psycho-economic structure of the economy is thus discovered. It is by this process that partial differential and difference matrices are discovered that define the family household and make possible its evaluation as an economic industry (dissipative consumer structure). Then the response of the household to future shocks can be predicted and manipulated, and society becomes a well-regulated animal with its reins under the control of a sophisticated computer-regulated social energy bookkeeping system. Eventually every individual element of the structure comes under computer control through a knowledge of personal preferences, such knowledge guaranteed by computer association of consumer preferences (universal product code – the striped bar codes on packages) with identified consumers (initially identified through the use of a credit card and later through a permanent “tattooed” body number invisible under normal ambient illumination).

The Economic Model
The Harvard Economic Research Project (1948-1952) was an extension of World War II Operations Research. Its purpose was to discover the science of controlling an economy: at first the American economy, and then the world economy. It was felt that with sufficient mathematical foundation and data, it would be nearly as easy to predict and control the trend of an economy as to predict and control the trajectory of a projectile. Such has proven to be the case. Moreover, the economy has been transformed into an accurately targeted guided missile.

The immediate aim of the Harvard project was to discover the economic structure, what forces can change that structure, how the behaviour of the structure can be predicted, and how it can be manipulated. What was needed was a well-organised knowledge of the mathematical structures and interrelationships of investment, production, distribution, and consumption. Briefly, it was discovered that an economy obeyed the same laws as electricity and that all of the mathematical theory and practical and computer know-how developed for the electronic field could be directly applied in the study of economics. This discovery was not openly declared, and its more subtle implications were, and are, kept as a closely guarded secret, for example, in an economic model, human life is measured in dollars, and that the electric spark generated when opening a switch connected to an active inductor is mathematically the same as starting a war.

The greatest hurdle which theoretical economists faced was the accurate description of the household as an industry. This is a challenge because consumer purchases are a matter of choice which in turn is influenced by family income, purchase price, and other economic factors. This hurdle was cleared in an indirect and statistically approximate way by an application of shock testing to determine the current characteristics, called current technical coefficients, of a household industry. Finally, because problems in theoretical electronics can be translated very easily into problems of theoretical economics, and the solution translated back again, it follows that only a book of language translation and concept definition needed to be written for economics. The remainder could be got from standard works on mathematics and electronics. This makes the publication of books on advanced economics unnecessary, and greatly simplifies the silent war project security.

Industrial Diagrams
An ideal industry is defined as a device which receives value from other industries in several forms and converts them into one specific product for sales and distribution to other industries. It has several inputs and one output. What the public normally thinks of as one industry is really an industrial complex, where several industries under one roof produce one or more products.

Three Industrial Classes
Industries fall into three categories or classes by type of output:

Class 1 – Capital (resources)
Class 2 – Goods (commodities or use – dissipative)
Class 3 – Services (action of population).

Class 1 industries exist at three levels:

(a) Nature – sources of energy and raw materials.
(b) Government – printing of currency equal to the gross national product (GNP), and extension of currency in excess of GNP.
(c) Banking – loaning of money for interest, and extension (inflation/counterfeiting) of economic value through deposit loan accounts.

Class 2 industries exist as producers of tangible or consumer (dissipated) products. This sort of activity is usually recognised and labelled by the public as “industry.”

Class 3 industries are those which have service rather than a tangible product as their output. These industries are called
(a) Households , and
(b) Governments . Their output is human activity of a mechanical sort, and their basis is population.

Aggregation
The whole economic system can be represented by a three-industry model if one allows the names of the outputs to be:

(1) Capital,
(2) Goods, and
(3) Services.

The problem with this representation is that it would not show the influence of, say, the textile industry on the steel industry. This is because both the textile industry and the steel industry would be contained within a single classification called the “goods industry” and by this process of combining or aggregating these two industries under one system block they would lose their economic individuality.

The E-Model
A national economy consists of simultaneous flows of production, distribution, consumption, and investment. If all of these elements including labour and human functions are assigned a numerical value using common units of measure, say, US dollars at their 1939 value, then this flow can be further represented by a current flow in an electronic circuit, and its behaviour can be predicted and manipulated with useful precision.

The three ideal passive energy components of electronics, the capacitor, the resistor, and the inductor correspond to the three ideal passive energy components of economics called the pure industries of capital, goods, and services.

Economic Capacitance represents the storage of capital in one form or another.

Economic Conductance represents the level of conductance of materials for the production of goods.

Economic Inductance represents the inertia of economic value in motion. This is a population phenomenon known as services.

Economic Inductance
An electrical inductor (eg, a coil or wire) has an electric current as its primary phenomenon and a magnetic field as its secondary phenomenon (inertia). Corresponding to this, an economic inductor has a flow of economic value as its primary phenomenon and a population field as its secondary field phenomenon of inertia. When the flow of economic value (eg, money) diminishes, the human population field collapses in order to keep the economic value (money) flowing (extreme case – war). This public inertia is a result of consumer buying habits, expected standard of living, etc., and is generally a phenomenon of self-preservation.

Inductive Factors to Consider
(1) Population
(2) Magnitude of the economic activities of the government
(3) The method of financing these government activities
(See Peter-Paul Principle – inflation of the currency.)

Translation
(a few examples will be given.)
Charge – coulombs – dollars (1939).
Current Flow – amperes (coulombs per second) – dollars of flow per year.
Motivating Force – volts – dollars (output) demand.
Conductance – amperes per volt – dollars of flow per year per dollar demand.
Capacitance – coulombs per volt – dollars of production inventory/stock per dollar demand.

Time-Flow Relationships and Self-Destructive Oscillations
An ideal industry may be symbolised electronically in various ways. The simplest way is to represent a demand by a voltage and a supply by a current. When this is done, the relationship between the two becomes what is called an admittance, which can result from three economic factors:

(1) Hindsight flow ,
(2) Present flow , and
(3) Foresight flow .

Foresight flow is the result of that property of living entities to cause energy (food) to be stored for a period of low energy (eg, a winter season). It consists of demands made upon an economic system for that period of low energy (winter season). In a production industry it takes several forms, one of which is known as production stock or inventory. In electronic symbology this specific industry demand (a pure capital industry) is represented by capacitance and the stock or resource is represented by a stored charge. Satisfaction of an industry demand suffers a lag because of the loading effect of inventory priorities.

Present flow ideally involves no delays. It is, so to speak, input today for output today, a “hand to mouth” flow. In electronic symbology, this specific industry demand is represented by a conductance which is then a simple economic valve (a dissipative element).

Hindsight flow is known as habit or inertia. In electronics this phenomenon is the characteristic of an inductor (economic analogue = a pure service industry) in which a current flow (economic analogue = flow of money) creates a magnetic field (economic analogue = active human population) which, if the current (money flow) begins to diminish, will collapse (war) to maintain the current (flow of money – energy).

Other large alternatives to war as economic inductors or economic flywheels are an open-ended social welfare program, or an enormous (but fruitful) open-ended space program. The problem with stabilising the economic system is that there is too much demand on account of:
(1) Too much greed and
(2) Too much population.
This creates excessive economic inductance which can only be balanced with economic capacitance (true resources or value – eg, in goods or services).

The social welfare program is nothing more than an open-ended credit balance system which creates a false capital industry to give non-productive people a roof over their heads and food in their stomachs. This can be useful, however, because the recipients become state property in return for the “gift,” and form a standing army for the Elite – as he who pays the piper picks the tune. Those who get hooked on the economic drug, must go to the Elite for a fix. In this, the method of introducing large amounts of stabilising capacitance is by borrowing on the future “credit” of the world. This is a fourth law of motion – onset, and consists of performing an action and leaving the system before the reflected reaction returns to the point of action – a delayed reaction.

The means of surviving the reaction is by changing the system before the reaction can return. By this means, politicians become more popular in their own time and the public pays later. In fact, the measure of such a politician is the delay time. The same thing is achieved by a government by printing money beyond the limit of the gross national product, and economic process called inflation. This puts a large quantity of money into the hands of the public and maintains a balance against their greed, creates a false self-confidence in them and, for a while, stays the wolf from the door.

They must eventually resort to war to balance the account, because war ultimately is merely the act of destroying the creditor, and the politicians are the publicly hired hit men that justify the act to keep the responsibility and blood off the public conscience. If the people really cared about their fellow man, they would control their appetites (greed, procreation, etc.) so that they would not have to operate on a credit or welfare social system which steals from the worker to satisfy the bum. Since most of the general public will not exercise restraint, there are only two alternatives to reduce the economic inductance of the system.

(1) Let the populace bludgeon each other to death in war, which will only result in a total destruction of the living earth.

(2) Take control of the world by the use of economic “silent weapons” in a form of “quiet warfare” and reduce the economic inductance of the world to a safe level by a process of benevolent slavery and genocide.

The latter option has been taken as the obviously better option. At this point it should be crystal clear to the reader why absolute secrecy about the silent weapons is necessary. The general public refuses to improve its own mentality and its faith in its fellow man. It has become a herd of proliferating barbarians, and, so to speak, a blight upon the face of the earth. They do not care enough about economic science to learn why they have not been able to avoid war despite religious morality, and their religious or self-gratifying refusal to deal with earthly problems, places the solution of the earthly problem beyond their reach.

It is left to those few who are truly willing to think and survive, as the fittest to survive, to solve the problem for themselves as the few who really care. Otherwise, exposure of the silent weapon would destroy our only hope of preserving the seed of the future true humanity.

The Household Industry
The industries of finance (banking), manufacturing, and government, real counterparts of the pure industries of capital, goods, and services, are easily defined because they are generally logically structured. Because of this their processes can be described mathematically and their technical coefficients can be easily deduced. This, however, is not the case with the service industry known as the household industry.

Household Models
The problem which a theoretical economist faces is that the consumer preferences of any household are not easily predictable and the technical coefficients of any one household tend to be a non-linear, very complex, and variable function of income, prices, etc. Computer information derived from the use of the universal product code in conjunction with credit-card purchase as an individual household identifier, could change this state of affairs, but the Universal Product Code method is not yet available on a national or even a significant regional scale. To compensate for this data deficiency, an alternate indirect approach of analysis has been adopted known as economic shock testing. This method, widely used in the aircraft manufacturing industry, develops an aggregate statistical sort of data.

Applied to economics, this means that all of the households in one region or in the whole nation are studied as a group or class rather than individually, and the mass behaviour rather than the individual behaviour is used to discover useful estimates of the technical coefficients governing the economic structure of the hypothetical single-household industry. One method of evaluating the technical coefficients of the household industry depends upon shocking the prices of a commodity and noting the changes in the sales of all of the commodities.

Economic Shock Testing
In recent times, the application of Operations Research to the study of the public economy has been obvious for anyone who understands the principles of shock testing. In the shock testing of an aircraft airframe, the recoil impulse of firing a gun mounted on that airframe causes shock waves in that structure which tell aviation engineers the conditions under which some parts of the airplane or the whole airplane or its wings will start to vibrate or flutter like a guitar string, a flute reed, or a tuning fork, and disintegrate or fall apart in flight. Economic engineers achieve the same result in studying the behaviour of the economy and the consumer public by carefully selecting a staple commodity such as beef, coffee, gasoline, or sugar, and then causing a sudden change or shock in its price or availability, thus kicking everybody’s budget and buying habits out of shape. They then observe the shock waves which result by monitoring the changes in advertising, prices, and sales of that and other commodities.

The objective of such studies is to acquire the know-how to set the public economy into a predictable state of motion or change, even a controlled self-destructive state of motion which will convince the public that certain “expert” people should take control of the money system and re-establish security (rather than liberty and justice) for all. When the subject citizens are rendered unable to control their financial affairs, they, of course, become totally enslaved, and a source of cheap labour. Not only the prices of commodities, but also the availability of labour can be used as the means of shock testing. Labour strikes deliver excellent tests shocks to an economy, especially in the critical service areas of trucking (transportation) , communication, public utilities (energy, water, garbage collection), etc. By shock testing, it is found that there is a direct relationship between the availability of money flowing in an economy and the real psychological outlook and response of masses of people dependent upon that availability. For example, there is a measurable quantitative relationship between the price of gasoline and the probability that a person would experience a headache, feel a need to watch a violent movie, smoke a cigarette, or go to a tavern for a mug of beer.

It is most interesting that, by observing and measuring the economic models by which the public tries to run from their problems and escape from reality, and by applying the mathematical theory of Operations Research, it is possible to program computers to predict the most probable combination of created events (shocks) which will bring about a complete control and subjugation of the public through a subversion of the public economy (by shaking the plum tree).

Introduction to Economic Amplifiers
Economic Amplifiers are the active components of economic engineering. The basic characteristic of any amplifier (mechanical, electrical, or economic) is that it receives an input control signal and delivers energy from an independent energy source to a specified output terminal in a predictable relationship to that input control signal. The simplest form of an economic amplifier is a device called advertising. If a person is spoken to by a TV advertiser as if he were a twelve-year-old, then, due to suggestibility, he will, with a certain probability, respond or react to that suggestion with the uncritical response of a twelve-year-old and will reach into his economic reservoir and deliver its energy to buy that product on impulse when he passes it in the store.

An Economic Amplifier may have several inputs and output. Its response might be instantaneous or delayed. Its circuit symbol might be a rotary switch if its options are exclusive, qualitative, “go” or “no-go”, or it might have its parametric input/output relationships specified by a matrix with internal energy sources represented. Whatever its form might be, its purpose is to govern the flow of energy from a source to an output sink in direct relationship to an input control signal. For this reason, it is called an active circuit element or component. Economic Amplifiers fall into classes called strategies, and, in comparison with electronic amplifiers, the specific internal functions of an economic amplifier are called logistical instead of electrical. Therefore, economic amplifiers not only deliver power gain but also, in effect, are used to cause changes in the economic circuitry.

In the design of an economic amplifier we must have some idea of at least five functions ,which are:

(1) The available input signals,
(2) The desired output-control objectives,
(3) The strategic objective,
(4) The available economic power sources,
(5) The logistical options.

The process of defining and evaluating these factors and incorporating the economic amplifier into an economic system has been popularly called “game theory”. The design of an economic amplifier begins with a specification of the power level of the output, which can range from personal to national. The second condition is accuracy of response, ie, how accurately the output action is a function of the input commands. High gain combined with strong feedback helps to deliver the required precision. Most of the error will be in the input data signal. Personal input data tends to be specified, while national input data tends to be statistical.

Short List of Inputs

General sources of information:
(1) Telephone taps
(2) Surveillance
(3) Analysis of garbage
(4) Behaviour of children in school

Standard of living by:
(1) Food
(2) Clothing
(3) Shelter
(4) Transportation

Social contacts :
(1) Telephone – itemized record of calls
(2) Family – marriage certificates, birth certificates, etc.
(3) Friends, associates, etc.
(4) Memberships in organizations
(5) Political affiliation

The Personal Paper Trail

Personal buying habits , ie, personal consumer preferences:
(1) Bank accounts
(2) Credit-card purchases
(3) “Tagged” credit-card purchases – those with a Universal Product Code

Assets :
(1) Bank accounts
(2) Savings accounts
(3) Property
(4) Business
(5) Vehicles, etc.
(6) Safety deposit at a bank
(7) Stock market purchases

Liabilities :
(1) Creditors
(2) Enemies (see – legal)
(3) Loans
(4) Consumer credit

Government sources (ploys)*:
(1) Welfare
(2) Social Security
(3) USDA surplus food
(4) Dole
(5) Grants
(6) Subsidies

*Principle of this ploy – the citizen will almost always make the collection of information easy if he can operate on the “free sandwich principle” of “eat now, and pay later.”

Government sources (via intimidation) :
(1) Internal Revenue Service
(2) OSHA
(3) Census
(4) etc.

Other government sources – surveillance of US mail.

Habit Patterns – Programming

Strengths and weaknesses :
(1) Activities (sports, hobbies, etc.)
(2) See “legal” (fear, anger, etc. – crime record)
(3) Hospital records (drug sensitivities, reaction to pain, etc.)
(4) Psychiatric records (fears, angers, disgusts, adaptability, reactions to stimuli, violence, suggestibility or hypnosis, pain, pleasure, love, and sex)

Methods of coping – of adaptability – behaviour:
(1) Consumption of alcohol
(2) Consumption of drugs
(3) Entertainment
(4) Religious factors influencing behaviour
(5) Other methods of escaping from reality

Payment modus operandi (MO) – pay on time, etc.:
(1) Payment of telephone bills
(2) Energy purchases (electrical, gas,…)
(3) Water purchases
(4) Repayment of loans
(5) House payments
(6) Vehicle payments
(7) Payments on credit cards

Political sensitivity :
(1) Beliefs
(2) Contacts
(3) Position
(4) Strengths/weaknesses
(5) Projects/activities

Legal inputs – behavioural control (Excuses for investigation, search, arrest, or use of force to modify behaviour):
(1) Court records
(2) Police records – NCIC
(3) Driving record
(4) Reports made to police
(5) Insurance information
(6) Anti-establishment acquaintances

National Input Information

Business sources (via IRS, etc.):
(1) Prices of commodities
(2) Sales
(3) Investments in
(a) stocks/inventory
(b) production tools and machinery
(c) buildings and improvements
(d) the stock market

Banks and credit bureaus :
(1) Credit information
(2) Payment information

Miscellaneous sources :
(1) Polls and surveys
(2) Publications
(3) Telephone records
(4) Energy and utility purchases

Short List of Inputs
Outputs – create controlled situations – manipulation of the economy, hence society – control of compensation and income.
Sequence :
(1) Allocates opportunities.
(2) Destroys opportunities.
(3) Controls the economic environment.
(4) Controls the availability of raw materials.
(5) Controls capital.
(6) Controls bank rates.
(7) Controls the inflation of the currency.
(8) Controls the possession of property.
(9) Controls industrial capacity.
(10) Controls manufacturing.
(11) Controls the availability of goods (commodities) .
(12) Controls the prices of commodities.
(13) Controls services, the labour force, etc.
(14) Controls payments to government officials
(15) Controls the legal functions.
(16) Controls the personal data files – uncorrectable by the party slandered.
(17) Controls advertising.
(18) Controls media contact.
(19) Controls material available for TV viewing.
(20) Disengages attention from real issues.
(21) Engages emotions.
(22) Creates disorder, chaos, and insanity.
(23) Controls design of more probing tax forms.
(24) Controls surveillance.
(25) Controls the storage of information.
(26) Develops psychological analyses and profiles of individuals.
(27) Controls sociological factors.
(28) Controls health options.
(29) Preys on weakness.
(30) cripples strengths.
(31) leaches wealth and substance.

Table of Strategies

Do This To Get This
Keep the public ignorant Less public organisation
Maintain access control Required reaction to output (prices, sales)
Create preoccupation Lower defences
Attack the family unit Control the education of the young
Give less cash and more credit and dole More self-indulgence and more data
Attack the privacy of the church Destroy faith in this sort of government
Social conformity Computer programming simplicity
Minimise tax protests Maximum economic data, minimum enforcement problems
Stabilise the consent Simplicity coefficients
Tighten control of variables Simpler computer input data – greater predictability
Establish boundary conditions Problem simplicity / solutions of differential and difference equations
Proper timing Less data shift and blurring
Maximise control Minimum resistance to control
Collapse of currency Destroy the faith of the American people in each other

Diversion, the Primary Strategy
Experience has shown that the simplest method of securing a silent weapon and gaining control of the public is to keep the public undisciplined and ignorant of the basic system principles on the one hand, while keeping them confused, disorganised, and distracted with matters of no real importance on the other hand. This is achieved by:

(1) Disengaging their minds; sabotaging their mental activities; providing a low-quality program of public education in mathematics, logic, systems design and economics; and discouraging technical creativity.
(2) Engaging their emotions, increasing their self-indulgence and their indulgence in emotional and physical activities, by:
(a) Unrelenting emotional affronts and attacks (mental and emotional rape) by way of constant barrage of sex,
violence, and wars in the media – especially the TV and the newspapers.
(b) Giving them what they desire – in excess – “junk food for thought” – and depriving them of what they really need.
(3) Rewriting history and law and subjecting the public to the deviant creation, thus being able to shift their thinking from personal needs to highly fabricated outside priorities.

These preclude their interest in, and discovery of, the silent weapons of social automation technology. The general rule is that there is a profit in confusion; the more confusion, the more profit. Therefore, the best approach is to create problems and then offer solutions.

Diversion Summary
Media : Keep the adult public attention away from the real social issues, and captivated by matters of no real importance.

Schools : Keep the young public ignorant of real mathematics, real economics, real law, and real history.

Entertainment : Keep the public entertainment below a sixth-grade (12 year old) level.

Work : Keep the public busy, busy, busy, with no time to think; back on the farm with the other animals.

Consent, the Primary Victory
A silent weapon system operates upon data obtained from a docile public by legal (but not always lawful) force. Much information is made available to silent weapon systems programmers through the Internal Revenue Service. (See Studies in the Structure of the American Economy for an IRS source list). This information consists of the enforced delivery of well-organised data contained in federal and state tax forms, collected, assembled, and submitted by slave labour provided by taxpayers and employers. Furthermore, the number of such forms submitted to the IRS is a useful indicator of public consent, an important factor in strategic decision making. Other data sources are given in the Short List of Inputs.

Consent Coefficients – numerical feedback indicating victory status. Psychological basis: When the government is able to collect tax and seize private property without just compensation, it is an indication that the public is ripe for surrender and is consenting to enslavement and legal encroachment. A good and easily quantified indicator of harvest time is the number of public citizens who pay income tax despite an obvious lack of reciprocal or honest service from the government.

Amplification Energy Sources
The next step in the process of designing an Economic Amplifier is discovering the energy sources. The energy sources which support any primitive economic system are, of course, a supply of raw materials, and the consent of the people to labour and consequently assume a certain rank, position, level, or class in the social structure, ie, to provide labour at various levels in the pecking order. Each class, in guaranteeing its own level of income, controls the class immediately below it, hence preserves the class structure. This provides stability and security, but also government from the top. As time goes on and communication and education improve, the lower-class elements of the social labour structure become knowledgeable and envious of the good things that the upper-class members have. They also begin to attain a knowledge of energy systems and the ability to enforce their rise through the class structure. This threatens the sovereignty of the Elite.

If this rise of the lower classes can be postponed long enough, the Elite can achieve energy dominance, and labour by consent no longer will hold a position of an essential energy source. Until such energy dominance is absolutely established, the consent of people to labour and let others handle their affairs must be taken into consideration, since failure to do so could cause the people to interfere in the final transfer of energy sources to the control of the Elite. It is essential to recognise that at this time, public consent is still an essential key to the release of energy in the process of economic amplification. Therefore, consent as an energy release mechanism will now be considered.

Logistyka
The successful application of a strategy requires a careful study of inputs, outputs, the strategy connecting the inputs and the outputs, and the available energy sources to fuel the strategy. This study is called “Logistics”. A logistical problem is studied at the elementary level first, and then levels of greater complexity are studied as a synthesis of elementary factors. This means that a given system is analysed, ie, broken down into its sub-systems, and these in turn are analysed, until by this process, one arrives at the logistical “atom,” the individual.

The Artificial Womb
From the time a person leaves his mother’s womb, his every effort is directed towards building, maintaining, and withdrawing into artificial wombs, various sorts of substitute protective devices or shells. The objective of these artificial wombs is to provide a stable environment for both stable and unstable activity; to provide a shelter for the evolutionary processes of growth and maturity – ie, survival; to provide security for freedom and to provide defensive protection for offensive activity. This is equally true of both the general public and the Elite. However, there is a definite difference in the way each of these classes go about the solution of problems.

The Political Structure of a Nation – Dependency
The primary reason why the individual citizens of a country create a political structure is a subconscious wish or desire to perpetuate their own dependency relationship of childhood. Simply put, they want a human god to eliminate all risk from their life, pat them on the head, kiss their bruises, put a chicken on every dinner table, clothe their bodies, tuck them into bed at night, and tell them that everything will be all right when they wake up in the morning. This public demand is incredible, so the human god, the politician, meets incredibility with incredibility by promising the world and delivering nothing. So who is the bigger liar? The public? or The “godfather”? This public behaviour is surrender born of fear, laziness, and expediency. It is the basis of the welfare state as a strategic weapon, useful against a disgusting public.

Action / Offence
Most people want to be able to subdue and/or kill other human beings who disturb their daily lives, but they do not want to have to cope with the moral and religious issues which such an overt act on their part might raise. Therefore, they assign the dirty work to others (including their own children) so as to keep the blood off their hands. They rave about the humane treatment of animals and then sit down to a delicious hamburger from a whitewashed slaughterhouse down the street and out of sight. But even more hypocritical, they pay taxes to finance a professional association of hit men collectively called politicians, and then complain about corruption in government.

Responsibility
Again, most people want to be free to do the things (to explore, etc.) but they are afraid of failing. The fear of failure is manifested in irresponsibility, and especially in delegating those personal responsibilities to others where success is uncertain or carries possible or created liabilities (law) which the person is not prepared to accept. They want authority (root word – “author”), but they will not accept responsibility or liability. So they hire politicians to face reality for them.

Streszczenie
The people hire the politicians so that the people can:
(1) Obtain security without managing it.
(2) Obtain action without thinking about it.
(3) Inflict theft, injury, and death upon others without having to contemplate either life or death.
(4) Avoid responsibility for their own intentions.
(5) Obtain the benefits of reality and science without exerting themselves or learning either of these things.

They give the politicians the power to create and manage a war machine:
(1) Provide for the survival of the nation/womb.
(2) Prevent encroachment of anything upon the nation/womb.
(3) Destroy the enemy who threatens the nation/womb.
(4) For the sake of stability of the nation/womb, destroy those citizens of their own country who do not conform.

Politicians hold many quasi-military jobs, the lowest being the police who are soldiers, the attorneys and CPAs next who are spies and saboteurs (licensed), and the judges who shout orders and run the closed union military shop for whatever the market will bear. The generals are industrialists. The “presidential” level of commander-in- chief is shared by the international bankers. The people know that they have created this farce and financed it with their own taxes (consent), but they would rather knuckle under than be the hypocrite. Thus, a nation becomes divided into two very distinct parts, a docile sub-nation [great silent majority] and a political sub-nation. The political sub-nation remains attached to the docile sub-nation, tolerates it, and leaches its substance until it grows strong enough to detach itself and then devour its parent.

System Analysis
In order to make meaningful computerized economic decisions about war, the primary economic flywheel, it is necessary to assign concrete logistical values to each element of the war structure – personnel and material alike. This process begins with a clear and candid description of the subsystems of such a structure.

The Draft (military service)
Few efforts of human behaviour modification are more remarkable or more effective than that of the socio-military institution known as the draft. A primary purpose of a draft or other such institution is to instil, by intimidation, in the young males of a society the uncritical conviction that the government is omnipotent. He is soon taught that a prayer is slow to reverse what a bullet can do in an instant. Thus, a man trained in a religious environment for eighteen years of his life can, by this instrument of the government, be broken down, be purged of his fantasies and delusions in a matter of mere months. Once that conviction is instilled, all else becomes easy to instil.

Even more interesting is the process by which a young man’s parents, who purportedly love him, can be induced to send him off to war to his death. Although the scope of this work will not allow this matter to be expanded in full detail, nevertheless, a coarse overview will be possible and can serve to reveal those factors which must be included in some numerical form in a computer analysis of social and war systems. We begin with a tentative definition of the draft. The draft (selective service, etc.) is an institution of compulsory collective sacrifice and slavery, devised by the middle-aged and elderly for the purpose of pressing the young into doing the public dirty work. It further serves to make the youth as guilty as the elders, thus making criticism of the elders by the youth less likely (Generational Stabilizer). It is marketed and sold to the public under the label of “patriotic = national” service.

Once a candid economic definition of the draft is achieved, that definition is used to outline the boundaries of a structure called a Human Value System, which in turn is translated into the terms of game theory. The value of such a slave labourer is given in a Table of Human Values, a table broken down into categories by intellect, experience, post-service job demand, etc. Some of these categories are ordinary and can be tentatively evaluated in terms of the value of certain jobs for which a known fee exists. Some jobs are harder to value because they are unique to the demands of social subversion, for an extreme example: the value of a mother’s instruction to her daughter, causing that daughter to put certain behavioural demands upon a future husband ten or fifteen years hence; thus, by suppressing his resistance to a perversion of a government, making it easier for a banking cartel to buy the State of New York in, say, twenty years.

Such a problem leans heavily upon the observations and data of wartime espionage and many types of psychological testing. But crude mathematical models (algorithms, etc.) can be devised, if not to predict, at least to predetermine these events with maximum certainty. What does not exist by natural cooperation is thus enhanced by calculated compulsion. Human beings are machines, levers which may be grasped and turned, and there is little real difference between automating a society and automating a shoe factory. These derived values are variable. (It is necessary to use a current Table of Human Values for computer analysis). These values are given in true measure rather than US dollars, since the latter is unstable, being presently inflated beyond the production of national goods and services so as to give the economy a false kinetic energy (“paper” inductance). The silver value is stable, it being possible to buy the same amount with a gram of silver today as it could be bought in 1920. Human value measured in silver units changes slightly due to changes in production technology.

Factor 1 – Enforcement
As in every social system approach, stability is achieved only by understanding and accounting for human nature (action/reaction patterns). A failure to do so can be, and usually is, disastrous. As in other human social schemes, one form or another of intimidation (or incentive) is essential to the success of the draft. Physical principles of action and reaction must be applied to both internal and external subsystems. To secure the draft, individual brainwashing/programming and both the family unit and the peer group must be engaged and brought under control.

Factor 2 – Father
The man of the household must be housebroken to ensure that junior will grow up with the right social training and attitudes. The advertising media, etc., are engaged to see to it that father-to-be is pussy-whipped before or by the time he is married. He is taught that he either conforms to the social notch cut out for him or his sex life will be hobbled and his tender companionship will be zero. He is made to see that women demand security more than logical, principled, or honourable behaviour. By the time his son must go to war, father (with jelly for a backbone) will slam a gun into junior’s hand before father will risk the censure of his peers, or make a hypocrite of himself by crossing the investment he has in his own personal opinion or self-esteem. Junior will go to war or father will be embarrassed. So junior will go to war, the true purpose not withstanding.

Factor 3 – Mother
The female element of human society is ruled by emotion first and logic second. In the battle between logic and imagination, imagination always wins, fantasy prevails, maternal instinct dominates so that the child comes first and the future comes second. A woman with a newborn baby is too starry-eyed to see her child as a wealthy man’s cannon fodder or a cheap source of slave labour. A woman must, however, be conditioned to accept the transition to “reality” when it comes, or even sooner. As the transition becomes more difficult to manage, the family unit must be carefully disintegrated, and state-controlled public education and state-operated child-care centres must be become more common and legally enforced so as to begin the detachment of the child from the mother and father at an earlier age. Inoculation of behavioural drugs [Ritalin] can speed the transition for the child (mandatory). Caution: A woman’s impulsive anger can override her fear. An irate woman’s power must never be underestimated, and her power over a pussy-whipped husband must likewise never be underestimated. It got women the vote in 1920.

Factor 4 – Junior
The emotional pressure for self-preservation during the time of war and the self-serving attitude of the common herd that have an option to avoid the battlefield – if junior can be persuaded to go – is all of the pressure finally necessary to propel Johnny off to war. Their quiet blackmailings of him are the threats: “No sacrifice, no friends; no glory, no girlfriends”.

Factor 5 – Sister
And what about junior’s sister? She is given all the good things of life by her father, and taught to expect the same from her future husband regardless of the price.

Factor 6 – Cattle
Those who will not use their brains are no better off than those who have no brains, and so this mindless school of jelly-fish, father, mother, son, and daughter, become useful beasts of burden or trainers of the same.

Please note that the section of text above, shown in blue, is not an expression of my own personal opinion, but comes from an anonymous document. However, sections of it describe clearly what is without question being applied to the people in many nations of the world today, so it is difficult to discount any of what is said. At the present time, economic warfare is most definitely being waged against normal, innocent people in most countries of the world, and there is every appearance that a major offensive against us is in progress, instigated and orchestrated by the few “Elite” New World Order people who have already caused so much unnecessary death and suffering.

So who are the New World Order people whose aims are to disadvantage and destroy ordinary people through their “Quiet War”? Well, there are several major branches of them, each presenting a benign and caring face to the world and most with large numbers of sincere adherents who have not the slightest idea of the aims and policies of the few people at the top who actually direct and control those organisations. While most operations are carried out in complete secrecy, the most visible people in the ruling bodies form the Bilderberg Group. This comprises 13 Freemasons, 13 Vatican representatives, and 13 Black Mobility people. These 39 people of the Bilderberg Group have offices in Switzerland (the only European country which was never invaded or bombed during World War One or World War Two) answer to the 13 people who form the Policy Group, which in turn answers to the 9 people of the Round Table. The individuals concerned are typically, powerful financiers, industrialists, statesmen and intellectuals.

The power and influence of these people should not be underestimated. They have infiltrated and subverted the US Congress and Senate, rendering ineffective the checks and balances intended when the Constitution was originally set up. At 3:30 am on Saturday 4th August 1990, a minority of US Senators, maybe ten at most, passed the Senate Intelligence Authorisation Act for Fiscal Year 1991 (SB 2834). This bill is not widely known. It was brought to a vote by Senator Sam Nunn in the dead of night when the opposition was gone. It effectively transfers most authority of the United States Government directly into the hands of the President. It gives him the power to initiate war, appropriate public funds, define foreign policy goals, and decide what is important to US national security. It gives the President the power to initiate covert actions (a power never before given to any President) and prevents Congress from stopping the President’s initiation of covert actions. It allows the President to use any federal “departments, agencies or entities” to operate or finance a covert operation. It empowers the President to use any other nation or private contractor or person to fund or operate a covert action. It redefines covert actions as operations “necessary to support foreign policy objectives of the United States” which is a definition which is so broad and vague as to be essentially unlimited. It, for the first time ever, officially claims the right of the United States to interfere secretly in the internal “political, economic or military affairs” of other countries in direct and flagrant violation of international law. It requires the President to prepare and deliver a written finding to the Intelligence committees of Congress, but it allows the President to omit “extremely sensitive matters” and authorises the President to claim Executive Privilege if Congress asks too many questions.

Further, there are no penalties in the Bill for violating any of its provisions, including the provision for requiring a finding. That Bill effectively handed all the powers of government to the President, effectively making him the sole ruler of the USA without accountability to anyone.

I suggest that the New World Order people have sufficient influence to ensure that every candidate for President of the USA is a member of the New World Order. That way, they are assured that they have full control of the whole of the USA at all times no matter what the outcome of the “democratic” voting. It is said that Henry Ford stated that customers could have a new Model T car in any colour they wanted, provided that the colour was black. Well, the equivalent is now in place, where the American people can have any President they want, provided that the President is a New World Order man. This information is not even considered secret any more. Na przykład:

“… Some even believe we (the Rockefellers) are part of a secret cabal working against the best interests of the United States, characterising my family and me as ‘internationalists’ and of conspiring with others around the world to build a more integrated global political and economic structure – one world, if you will. If that’s the charge, I stand guilty, and I am proud of it. ” —David Rockefeller, Memoirs (2002, Random House publishers), page 405

It should not be imagined that the events in the USA have no effect elsewhere. The New World Order people are working on expanding the EU, blurring the identities of individual countries through legislation, reducing the effects of borders and generally moving towards a single entity with one central government. They are actually aimed at producing ten unified areas of the world which they then intend to amalgamate into a single world state governed by them. This is judged to be easier if there are fewer people, so one of their major aims is to reduce the number of people living at the present time. They also need the remaining people to be wholly dependent on them for the essentials of life, which is one reason why they oppose the introduction of any free-energy device, since having an independent source of power would put people outside their direct control and so will not be allowed.

If the video has not been wiped off the web, then the video from Walter Burien: here demonstrates the double-bookkeeping which is being operated by the US government where the US people are being told that they are in debt when in fact, “public” funds are massively in profit. In Britain, and probably in many other places in the world, nearly 80% of all earned income is taken away from ordinary people. Natural rights are being done away with and replaced by “privileges” which can be revoked. It has been remarked with considerable insight, that “in the old days, slaves were housed and fed, but today, those slaves are expected to house and feed themselves”. For a simple straightforward explanation of how this is done, try http://www.yourstrawman.com .

Patrick Kelly
http://www.free-energy-info.tuks.nl