GMO ma być wydalony z sklepów i rynków w Serbii

 

Kompletnie nieświadomi faktu, obywatele zostały zakupu żywności rok zawierającego organizmy genetycznie zmodyfikowane, choć jest to zabronione w Serbii. W sklepach i na rynkach w Serbii nie są słodycze, chipsy, soki, owoce, produkty mleczne, żywność dla dzieci, dodatki do żywności, które zawierają GMO, ale które nie zostały określone w deklaracji.

Produkty z GMO są sprzedawane bez żadnego ostrzeżenia. To jest naruszenie prawa obywateli do poznania tego, co jedzą. Zgodnie z prawem, jeżeli w produkcie jest do 0,9 procent GMO, nie jest to obowiązkowe, aby podać w deklaracji. Z drugiej strony, eksperci twierdzą, że bardzo trudno jest określić różnicę między GMO obecności 0,9 procent i 1,5 procent.Urzędnicy są zdeterminowani, aby umożliwić sprzedaż żywności GMO pod pretekstem, że musimy to zrobić, jeśli chcemy wejść do UE i WTO.

 

 

 

Dlatego w samej ustawie o ochronie konsumentów, ale również w projekcie wniosku o nowy, nie ma przepisu określenie sprzedaży GMO chociaż taki przepis został zawarty w wersji tej ustawy z 2005 i 2002 roku. Jednak został on pominięty w ustawie o ochronie konsumentów w 2011 roku, w czasie, gdy ministrem był Dusan Petrovic.

“Istnieje ogromna liczba ważnych dowodów naukowych na szkodliwe działanie produktów GMO. Tak więc wypowiedzi niektórych ministrów, że negatywne skutki nie zostały udowodnione, nie są dopuszczalne. Takie zachowanie jest nie do przyjęcia. Najmniej Serbia mogą zrobić, aby chronić się przed GMO jest to, że w ustawie o ochronie konsumentów precyzuje obowiązek, że produkty GMO są widoczne na rynku i stanowią rygorystyczne sankcje, jeżeli przepis ten nie jest respektowany “, Miroljub Aleksic of Vision Ekologicznej Stowarzyszenie Konsumentów mówi.

Najpoważniejsze problemy dotyczą mięso i mleko, które importujemy z krajów, w których stosowanie GMO jest dozwolone w żywności dla bydła.

Miladin Sevarlic, prezes Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnych jest zdania, że ​​rząd powinien zrobić błąd, jeśli to będzie podjąć decyzję za lub przeciw GMO tylko na podstawie stanowisk przez ekspertów w genetyce, ponieważ jest to nie tylko kwestia genetyka, ale bezpieczeństwa kraju i jego zniewolenia gospodarczego.

“To mogą uszkodzić naszego rolnictwa, ponieważ przez tę część naszych producentów nie ma miejsca na ich własnym rynku i będziemy tracić marketing uznając Serbię jako kraj bez GMO”, Sevarlic mówi.

 

Nie potrzebujemy GMO

 

Snezana Mladenovic Drinic, ekspert Instytutu Corn jest zdania, że ​​Serbia ma wystarczającej ilości wysokiej jakości produktów rolnych, zarówno na rynek krajowy i eksport, i że nie potrzebujemy GMO. 
“W Europie tylko pięć krajów rosną rośliny GMO, kukurydzy wyłącznie – Hiszpania, Portugalia, Szwecja, Słowacja, Rumunia na 120.000 akrów”, Mladenovic Drinic mówi.

 

http://english.blic.rs/In-Focus/9979/GMO-to-be-expelled-from-shops-and-markets-in-Serbia

image

Advertisements