GMO nie jest w sprzedaży żywności w Serbii

image

Dragan Glamocic, Minister Rolnictwa mówi, że nadzwyczajna kontrola wykazała, że ​​żywność GMO nie jest sprzedawany w Serbii.
Ale nie ty sam powiedział niedawno, że jemy żywność GMO nawet nie wiedząc o tym?
– Pozwól mi wyjaśnić. Istniejąca ustawa o GMO nie jest całkowicie jasne, ponieważ otwiera drzwi do importu produktów z zawartością GMO w wysokości do 0,9 proc. Że faktycznie pozwala import nie przetestowane i potencjalnie szkodliwych produktów GMO w Serbii. To jest to, co powiedziałem. Dodatkową wadą obowiązującego prawa jest to, że procedura znakowania produktów GMO nie zostały precyzyjnie określone. Dlatego istnieje pilna potrzeba zmiany prawa.
.
Czy rząd Stanów dotyczące konieczności zmiany ustawy o GMO?
– Rząd jest gotowy, by nasze ustawodawstwo, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Mówiłem wielokrotnie, że Serbia nie dopuszcza uprawy produktów GMO na swoim terytorium, ani stosowania GMO w żywności dla ludzi.

Dlaczego zmienić prawo, a następnie?
– Zgodnie z WTO i przepisów UE nie musi być jednoznaczne zakaz handlu wszelkiego rodzaju produktów, w tym te, które GMO. Zmiana ustawy pozwoliłoby sytuacja na rynku jasne, produkty będą posiadać odpowiednie deklaracje i obywatele mają do wyboru podczas zakupów.

Serbia jest import mięsa z ważności do użycia, który prawie minął. Jak temu zapobiec?
– Wszystko, co nie jest zgodne ze standardami nie jest dozwolone przez granicę.

Jakże nasza umowa z wolnego eksportu rolnictwo?
– Serbia jest w dobrej pozycji i nic nie wskazuje, że nasze rolnictwo będzie zagrożone. USS przewiduje klauzulę ochronną, dzięki którym możemy zabezpieczyć się przed zbyt dużym imporcie w przypadku, może to spowodować poważne zakłócenia na naszym rynku.

Ponieważ rynek jest otwarty, jaki rodzaj żywności będziemy jeść?
– Powinniśmy mieć na uwadze, że nasze jedzenie jest droższe niż w innych krajach UE. Powodem jest to, w monopolu i niedostatecznej konkurencji.

Prawo na bodziec jest zmieniany. Czy to zmienić dystrybucję dotacji, jak również?
– Polityka rolnictwo nie ulegnie zmianie, ale dotacje 12.000 Dinary hektara zostanie podzielony w inny sposób. Mianowicie, 6000 Dinary, które kiedyś być podane do zakupu paliwa w 2014 roku będzie dostępny do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego i jakości nawozów. Pozostałe 6000 Dinary, które wcześniej były wypłacane rolnikom na ich konto nie dała efektów, więc zdecydowaliśmy się przekierować tę kwotę na inwestycje.

http://english.blic.rs

Advertisements